DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AK Parti'nin miting alanı krizi!

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bugün saat 15.00'de yapacağı mitingin yeri konusunda valilik, emniyet, il seçim kurulu ve Ak Parti arasında çıkan kriz, sabah saat 03.00'da çözümlendi.

28.05.2015 13:24:52

CNNTÜRK'ün haberine göre, AK Parti'nin miting için istediği Kışla Meydanı talebine, İl Seçim Kurulu olumlu karar verdi. Valilik ve emniyet, siyasi partilerin miting yaptığı tek yer olan Kışla Meydanı'nda Ak Parti'nin bugün yapacağı mitingin güvenlik nedeniyle yapılamayacağını İl Seçim Kurulu'na bildirdi. Ak Partili yetkililer, bu kez valilik ve adliye sarayının da bulunduğu hükümet konağı bahçesinde miting yapmak için İl Seçim Kurulu'na başvurdu. İl Seçim Kurulu bunun da mümkün olamayacağını resmi yazıyla partiye bildirdi.

Ak Parti İl Başkanlığı, yeni bir dilekçe yazarak bu kez valilik bahçesinin miting için tahsis edilmesi talebinde bulundu. Dilekçede, 2009 yılında dönemin Başbakan'ı Recep Tayyip Erdoğan'ın aynı alanda halka hitap ettiğini, yakın zamanda da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de aynı yerde miting düzenlediği hatırlatıldı. İl Seçim Kurulu da seçim yasakları ve resmi bir kuruma ait alanda miting düzenlenemeyeceğini karara bağlayarak bu talebi redetti.

Ak Parti bunun üzerine YSK'ya itirazda bulunarak, yer belirlenmesi isteğinde bulundu. YSK da iki kez yapılan ittirazı, yer belirleme yetkisinin merkez İlçe Seçim Kurulu'nda olduğunu gerekçe göstererek redetti. AK Partili yetkililer, bu kez valilik binasına 200 metre uzaklıkta bulunan ve inşaatı devam eden stadyumda miting yapılmasını talep etti ve Merkez İlçe Seçim Kurulu bu talebi kabul etti.

Durumu öğrenen Tunceli Valiliği de İlçe Seçim Kurulu'na yeni bir yazı yazarak, stadyumun hem inşaat alanı olduğunu, hem de güvenli olmadığını belirterek, burasının uygun olmayacağını bildirdi. Tunceli Valiliği'nin bu talebi sonrası İl Seçim Kurulu ile yapılan görüşmeler sonunda merkez ilçe seçim kurulunun kararının geçereli olacağı vurgulanınca valiliğin, 'güvenlik konusunda sıkıntılar var, valilik bahçesinde miting yapılabilir' görüşüne rağmen İlçe Seçim Kurulu, 3'üncü kez valilik bahçesinde yapılmak istenen miting talebini reddetti.

Ak Parti yönetiminin yaptığı tüm girişimler sonuçsuz kalınca YSK, sabaha doğru saat 03.00 sıralarında Ak Parti'ye mitingin spor salonun önündeki boşlukta yapılabileceğini bildirdi. Ak Parti yetkilileri, zaman darlığı nedeniyle bugün saat 15.00'da yapılacak mitingin bu alanda yapılmasını kabul edince kriz çözülmüş oldu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş