AK Parti'nin Mardin mitingi

AK Parti'nin Mardin mitingi

27.05.2015 20:20:02
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Geçmişte derin devletin yaptığı faili meçhul türü uygulamalar, baskılar, zulümler bu sefer HDP ve onun arkasındaki örgüt tarafından yapılmaya çalışılıyor. İlginç bir şekilde bakıyorsunuz, eskiden derin devleti savunan zihniyet, şimdi HDP'nin barajı aşması için çağrılarda bulunuyor" dedi.

Davutoğlu, partisinin Mardin'deki mitinginde, geçmişte Türkiye'de ret ve asimilasyon politikalarının uygulandığını, Arap ve Kürtlerin kimliklerini ifade edemez halde olduklarını söyledi.

Bölgede olağanüstü hal uygulandığını ve yol kontrollerinin bulunduğunu, baskıyla birçok köyün boşaltıldığını, faili meçhul cinayetler ve işkenceler olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Siz şahitsiniz. Şahitlik etmeniz için tek tek soruyorum. Olağanüstü hali kim kaldırdı? Devlet Güvenlik Mahkemelerini kim kaldırdı? Yol kontrollerini, mera yasaklarını, köy yasaklarını kim kaldırdı? Kürtçe müzik, Kürtçe, Arapça, Gürcüce, Çerkezce yayın da dahil olmak üzere her ana dilde, o güzel dillerimizde yayını kim serbest bıraktı? Bütün bu özgürlükleri bu ülkeye getirdik. İşte birileri bundan rahatsız" değerlendirmesinde bulundu.

12 yıl önce Türkiye'de yaşanmayan özgürlük ortamının şu anda yaşandığını belirten Davutoğlu, ancak geçmişte derin devletin yaptığı faili meçhul türü uygulamaların, baskı ve zulümlerin bu sefer de HDP ve onun arkasındaki örgüt tarafından yapılamaya çalışıldığını aktardı. Davutoğlu, eskiden derin devleti savunan zihniyetin, şimdi HDP'nin barajı aşması için çağrılarda bulunduğunu aktardı.

AK Parti'nin halka duyduğu saygıdan dolayı bu özgürlükleri getirdiğini ifade eden Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fakat şimdi, daha dün, geçtiğimiz seçimlerde AK Parti'ye oy veren seçmen için, yani vatandaşlarımız için, yani sizler için 'Bidon kafalılar' diyen, 'Göbeğini kaşıyanlar' diyen ulusalcı eski zihniyetin adamlarından biri şimdi diyor ki 'HDP'ye oy verin.' Geçmişte bu bölgede en kısıtlayıcı yaklaşımlarda bulunan paralel çete mensupları, şimdi Diyarbakır Belediye Başkanıyla perde gerisinde konuşuyorlar. Bir bakıyorsunuz, CHP diyor ki 'HDP barajı aşsın.' CHP ile HDP arasında açık bir işbirliği var. Kürtleri 40'lı yıllarda İslamiyet'ten koparmak için tek parti zihniyetiyle zulüm yapan CHP, şimdi aynı zulmü Kürtlere yapmak isteyen HDP'ye destek veriyor."

- "Tehditlere kulak asmayın"

HDP ve CHP arasındaki paslaşmaya dikkati çeken Davutoğlu, "CHP diyor ki Diyanet'i kapatacağım. HDP de diyor ben de kapatacağım. Siz izin verir misiniz? Bu milletin diniyle diyanetiyle uğraşanlara fırsat verir misiniz?" dedi.

CHP'nin 8 artı 4 ile imam hatiplerin orta okulunu kapatacağını söylediğini, aynı şeyi HDP'nin de dile getirdiğini aktaran Davutoğlu, "Kudüs'ün kardeşi olan Mardin'de soruyorum. Birileri gelip sizden oy isteyecekler, destek isteyecekler. 'Kudüs Yahudilerin kutsal mekanıdır' diyen zihniyete Mardinli destek verir mi? Sizler Selahaddin Eyyubilerin torunlarısınız. Hepiniz onun ordusunda yürüyenlerin torunlarısınız. Sizler Kudüs'ü Yahudilerin kutsal mekanı olarak görenlere fırsat verir misiniz?" diye konuştu.

Davutoğlu, şöyle devam etti:

"HDP böyle diyor, CHP de diyor ki İsrail'de bizim niye büyükelçimiz yok? Mardin'den Kudüs'e selam olsun. Mardin'den Kudüs'e Mescidi Aksa'ya selam olsun. Biz Mescidi Aksa'ya postallarıyla giren İsrail ile dost olur muyuz? Bakın CHP de HDP de İsrail ağzıyla konuşuyor. Çünkü perde gerisinde, yurt dışındaki ağa babaları, yurt dışında bu tuzağı kuranlar, onlara şunu söylüyor, 'Ne yaparsanız yapın, aranızda ihtilaf da olsa hepiniz birleşin, AK Parti'yi engelleyin.' Aslında engellemek istedikleri şey AK Parti değil, AK Parti'nin temsil ettiği birlik ve kardeşlik anlayışı. Siz 7 Haziran'da birlik ve kardeşlik ayağa kalkmaya hazır mısınız?

Çözüm sürecini başarıya götürmeye kararlı mısınız? Çözüm sürecini her şeyden önce AK Parti'nin milleti muhatap alarak başlattığı bir süreçtir. 7 Haziran seçimlerinin neticesi ne olursa olsan mutlaka çözüm sürecini başarıya ulaştıracağız ama kimse bunun üzerinden bir baskı aracı kurmaya kalkmasın. Yani 7 Haziran'da barajı geçersek ne ala, geçmezsek Mardin'i aynen 6-7 Ekim olaylarında olduğu gibi, Mardin'i, Kızıltepe'yi, Bitlis'i, Batman'ı, Siirt'i, Hakkari'yi kana bularız. Diyarbakır'da olduğu gibi gençleri dördüncü kattan atarız diye birileri tehdit savurursa, bilsinler ki onun karşısında hem kamu düzeni olarak devlet he de halk dimdik duracaktır. Hiçbir şekilde tehditlere kulak asmayın. Mardinliler yiğittir. Gelip de şu partiye oy vermezseniz ya da bu yönde oy kullanmazsanız size bunun hesabını sorarız diyenlere eminim Mardinliler şunu diyecektir, 'Biz ancak Allah'a hesap veririz, millete hesap veririz."

(Sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

musa kul

Ya rabbi eğer sen demireli ebediyette cennetine kabul edersen ben ebediyen cehennemde yanmaya razıyım.