DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AK Parti'nin Kırıkkale mitingi

AK Parti'nin Kırıkkale mitingi

01.06.2015 15:53:52
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Eğer Allah'ın huzuruna giderken elimizde iki şey olacaksa, birisi Filistin'e sahip çıkmamız, diğeri de Suriyeli mazlumlara sahip çıkmamızdır" dedi.

Başbakan Davutoğlu, partisinin Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye'yi birleştiren ve ülkenin her yerinde aynı dilde konuşan yegane parti olduklarını belirterek, "Biz yurtdışında, bütün diyarlarda, Asya'da, Afrika'da, Avrupa'da mazlumlara sahip çıkan yegane partiyiz" ifadelerini kullandı.

Mavi Marmara saldırısının yıl dönümünü hatırlatan Davutoğlu, "Bütün o baskılara dimdik karşı durduk, yine duracağız" diye konuştu. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Kudüs'e ilişkin açıklamasına değinen Davutoğlu, meydandaki kalabalığa "Berat gecesinde şimdi, miraç gecesinde daha önce hep beraber seslenelim mi Kudüs İslam'ındır, İslam'ın kalacaktır. Bizim ilk kıblemizdir" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Demirtaş'ın sözlerine destek verdiğine, MHP'nin ise sessiz kaldığına dikkati çeken Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu oyunları, bu tuzakları bozmaya var mısınız? Birisi 'Diyanet'i kaldıracağım' diyor, diğeri de 'Ben de kaldıracağım' diyor. Bu Nur Camisi'nin huzurunda, Berat gecesine giderken, ey yiğit Kırıkkaleliler, biz Diyanetimizi bunlara kurban verir miyiz? Birisi tek parti döneminde ezan-ı Muhammedi'yi aslından çevirdi. Diğeri de şimdi 'Allah Kürtçe bilmiyor mu?' diye soruyor. Bu ezanları bu semalarda dindirir miyiz, bu bayrağı bu semalardan indirir miyiz? İndirmek isteyenlere haddini bildirir miyiz? Bunlar bunları söylerken MHP sessiz, bakın nasıl bir tuzak."

Meydandaki kalabalığa "Yörük Türkmen boyları, Karakeçililer" diye seslenen Davutoğlu, aynı boyun devamının Suriye'de Bayırbucak Türkmenleri olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Bayırbucak Türkmenlerine yardım gönderiyoruz, Esed karşısında ezilmesinler diye, IŞİD karşısında dik dursunlar diye. Birden bu hain çete, bu paralel casus çetesi geliyor, bunu ihbar ediyor. Bir buçuk sene geçiyor şimdi de bir gazete tekrar ifşa ediyor. Türkiye'yi karalıyor. Şimdi buradan yiğit oğlu yiğitler diyarından, Muharrem Ertaş'ın o güzel deyişiyle 'Yiğit gölgesine yiğit saklanır', Bayırbucak Türkmenleri de yiğit gölgesine geldiler, Anadolu'ya geldiler. Yiğit gölgesindeki yiğitler, kendisine gelen yiğitleri iade eder mi zalime verir mi? Dulları, yetimleri, öksüzleri geriye verir mi? Onların namuslarını tehlikeye atar mı? Kılıçdaroğlu 'vereceğim' diyor, Bahçeli de susuyor. Sonra da Bayırbucak Türkmenleri'ne sahip çıktık diye bizi eleştiriyor."

- "Birileri Filistin'e sahip çıkan Türkiye istemiyor"

Davutoğlu, "Eğer Allah'ın huzuruna giderken elimizde iki şey olacaksa, birisi Filistin'e sahip çıkmamız, diğeri de Suriyeli mazlumlara sahip çıkmamızdır. İşte bunun için bizi cezalandırmak istiyorlar. Çünkü birileri Filistin'e sahip çıkan Türkiye istemiyor. Birileri, uluslararası çeteler, Suriye'ye, Mısır'a sahip çıkan bir Türkiye istemiyor. İstiyorlar ki Türkiye kendi içine kapansın ve kendi dertleriyle uğraşsın. Biz buna izin verir miyiz?" ifadesini kullandı.

"Dev ayağa kalktı, yükseldi, yürüyor, inşallah koşacak" diyen Davutoğlu, "Diyorlar ki 'Şu devi durduralım, diz çöktürelim. Şu dev tekrar önümüzde diz çöksün. IMF'den borç alsın. Tekrar bizden hibe silah alsın.' Yiğit oğlu yiğitler, dev ayağa kalktı. Bize diz çöktürebilirler mi? Üçü değil otuz üçü bir araya gelse durdurabilirler mi?" değerlendirmesini yaptı.

- "Yeni anayasayı kaleme alacağız"

Türkiye durdurulmaya çalışılırken kendilerinin gelecek planlaması yaptığını kaydeden Davutoğlu, seçim beyannamesi ve ilk ele alacakları 10 konuyu kamuoyuyla paylaştıklarını dile getirdi. Bu 10 konu etrafında çalışmalar yaptıklarını ve gelecek birkaç ay içerisinde bu konulara yoğunlaşacaklarını ifade eden Davutoğlu, bu maddeleri şöyle sıraladı:

"Bir; yeni anayasayı inşallah kaleme alacağız. Özgürlükçü, içinde etkin bir yönetim olması itibarıyla Başkanlık sistemi de olan sivil bir anayasa için harekete geçeceğiz. Bunun için muhalefet partilerine çağrıda bulundum yine bulunuyorum; 'Düşünceniz neyse getirin paylaşalım' ama artık bu ülke 12 Eylül Anayasası ile yürümez.

İki; Türkiye'yi bütünleştiren, birleştiren milli birlik projesi olarak Çözüm Süreci'ne sahip çıktık çıkmaya devam edeceğiz. Kim bunu engellerse onun karşısında duracağız. Hakkari'yi Edirne'yle, Diyarbakır'ı Konya'yla, Şırnak'ı Kırıkkale'yle kardeş kılacağız.

Üç; bütün toplum kesimleriyle yeni ve kapsamlı diyalog çalışmalarında bulunacağız. Herkesi dinleyeceğiz. Alevi vatandaşlarımızın sorunu varsa ele alacağız. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz milli birlik ve beraberlik demeye devam edeceğiz.

Dört; ekonomide yapısal reformlara süratle devam edeceğiz. İlan ettiğimiz 25 öncelikli yapısal programı hayata geçirmek için özel bir mekanizma kuracağız. Ekonominin bütün detaylarıyla yeniden yükselen Türkiye'nin dünyanın on ekonomisi arasına girmesi için bütün bu çabaları yürüteceğiz.

Beş; yeni bir istihdam çalışmasıyla özellikle gençlerimizi, istihdam edecek yeni modeller geliştireceğiz. Meslek eğitimini bu anlamda başından tekrar düzenleyeceğiz. Nüfusumuz dinamik ve bunu daha da dinamik kılmak istiyoruz. Biz yükselen genç millet istiyoruz.

Altı; bu istihdamla birlikte toplumsal kesimlerin sorunlarını tekrar ele alacağız. Emeklilerimizi hiçbir şekilde enflasyona mağdur etmedik. Ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz. Kılıçdaroğlu'nun birtakım palavralarını bir kenara koyun. Sadece nisan ayında yaptığımız düzenleme ile seyyanen ayda 100 lira zam demek yılda bin 200 lira demek. Yani 800 liraysa bir emeklinin aldığı bir buçuk misli artış demek. Biz bunları 1 Temmuz itibarıyla ödeyeceğiz. Bin 100 liranın üstündeki emekliler için de ayrı bir düzenleme yapacağız. Alın teri emeklilik aşamasına gelmiş kardeşlerimizi, ne enflasyona ne de ekonomik krize ezdiririz ne de Kılıçdaroğlu'nun hesap bilmeyen tutumuna onları mahkum ederiz. Taşeron sorunlarını çözeceğiz. Asıl işte çalışan hiç kimse taşeron işçi statüsünde olmayacak. Özel güvenlik elemanı olarak çalışan kardeşlerimiz hiç kaygılanmasınlar. Onları da eğer herhangi bir yerde ihtiyaç hissedilirse kadroya alacağız. Değilse bulundukları statüde hiçbir şey kaybetmeden çalışmaya devam edecekler.

Yedi; şeffaflık yasasını hazırlamıştık, seçimden sonraya kalmıştı. Bu ülkede her şey bizim dönemimizde şeffaf oldu. Hortumlamalar bitti, bütün yolsuzlukların, yoksulluğun, yasakların önü kesildi.

Sekiz; kamu bürokrasisini tekrar yapılandırıyoruz. Bir daha bürokraside paralel hiçbir yapılanmaya izin vermeyecek şekilde kamu bürokrasisini ele alacağız.

Dokuz; yargı reformunu 17 Nisan'da ilan ettik. Yargıyı bu reform çerçevesinde yeniden yapılandıracağız.

On; kentsel dönüşümle ilgili şehirlerin yeniden yapılandırılması ile ilgili çok kapsamlı çalışma yürüteceğiz."

- Demiryolu ulaşımının merkezi

AK Parti döneminde Kırıkkale'de olağanüstü gelişmeler yaşandığını, 39 kilometre bölünmüş yolun 233 kilometreye çıkarıldığını, ambulans sayısının 8'den 33'e çıktığını belirten Davutoğlu, yeni yapılan hastaneyi de hatırlatıp kentte sağlık hizmetleri konusunda neye ihtiyaç varsa hepsinin yapılacağını söyledi.

Kırıkkale'de silah organize sanayi bölgesi yapılacağını bildiren Davutoğlu, Anadolu'nun merkezindeki Kırıkkale'nin, hızlı trenlerin, demiryollarının kavşak şehri olacağını bildirdi.

Davutoğlu, "Bakın üç hat Ankara-Kırıkkale-Sivas-Erzincan üzerinden Bakü'ye kadar giden hızlı demiryolu hattı. İstanbul'dan Bakü'ye giderken Kırıkkale'ye uğrayacak. Ayrıca Samsun'dan Çorum-Amasya üzerinden güneye inen hat da yine Kırıkkale'den geçecek. Ankara-Kırıkkale-Kayseri-Sivas hattında da elektrifikasyon yapıyoruz. Bütün bu demiryolları Kırıkkale'yi herkesin uğradığı bir şehir haline getirecek" dedi.

Başbakan Davutoğlu'nun, "Kırıkkale'yi böyle bir kavşak şehir yapmaya var mısınız?" sorusuna alandakiler "Evet" karşılığını verdi. Bunun üzerine Davutoğlu, "Bir yetmez, iki yetmez, üç etmez, AK Parti'ye güç yetmez. Üçte üç yapmaya var mısınız? Siz üçte üç yapınca Ankara'da bu beş olacak. Niye biliyor musunuz? Biri de Genel Başkan Yardımcımız Beşir Atalay. Kırıkkale Keskinli. Tabi üç dönemi bittiği için belki milletvekili ve bakan olmayacak ama Genel Başkan Yardımcısı olarak hem Keskin'e hem Kırıkkale'ye hizmet etmeye devam edecek. Bizde hizmet koltukla değil gönülle olur. Bir kişiyi dahi eksik istemiyoruz. Üçte üç istiyoruz" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, alandakilerle Hacı Bektaş-ı Veli'den uyarladıkları ahitleşmeyi tekrar ederek konuşmasını tamamladı.

- Başbakan Yardımcısı Babacan

Mitingde konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da son 12 yılın Türkiye için çok önemli bir dönem olduğunu belirtti. Kırıkkale ve tüm Türkiye'nin bu dönemde çok geliştiğini, kalkındığını ifade eden Babacan, 12 yıl önceki Türkiye ile bugünkü Türkiye'nin çok farklı olduğunu söyledi.

Babacan, Türkiye'nin hem demokrasi hem de ekonomi alanında önemli ivmeler katettiğini, refah ve satın alma gücünün arttığını vurgulayarak, "Türkiye bunları alnının teriyle, çalışarak, üreterek, hak ederek kazandı ve bu noktaya geldi. Gerçekçi politikalar uyguladık" dedi.

Türkiye'nin çok önemli bir kader seçiminin arifesinde olduğunu vurgulayan Babacan, "İnşallah, bu seçimler Türkiye'de istikrarın arttığı, güven ortamının güçlendiği sonuçlarla biter. Hak ettiğimiz günlere, 2023 Türkiyesine hep beraber yürürüz" diye konuştu.

- Mitingden notlar

Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, mitingin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı'na parti otobüsüyle geldi. Burada vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanan Davutoğlu çifti, platformdan vatandaşları selamladı, karanfil dağıttı.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşması sık sık "Dik dur eğilme, bu millet seninle", "AK Gençlik seninle gurur duyuyor", "Paralel, dikey fark etmez, Kırıkkale ihaneti affetmez" sloganlarıyla kesildi.

Türk bayrakları ve parti flamalarıyla süslenen miting alanına, "Birlikte daha güçlü Türkiye", "Kırıkkale şehri aşık eder herkesi, üzerinden eksilmesin Davutoğlu'nun gölgesi", "Sayın Başbakanımız Kırıkkalemize hoş geldiniz", "Ebediyen tütecek AK ocağın bacası Kırıkkale'ye hoş geldiniz Türkiye'nin hocası", "Sevdiği hikmet, sevmediği nefret, Toroslar'ın oğlu Ahmet Davutoğlu" pankartları asıldı.

Bu arada meydandaki binalara dev boyutta Türk bayrakları ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun resimleri asıldı. Ellerindeki Türk bayrakları ve AK Parti flamalarıyla alanı dolduranlar, Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasını dev ekrandan da izledi.

AK Parti'nin seçim kampanyası kapsamında hazırlanan şarkıların da seslendirildiği mitinge, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, Kırıkkale milletvekilleri ve milletvekili adayları katıldı.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş