DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AK Parti'nin İstanbul'daki ilçe mitingleri

AK Parti'nin İstanbul'daki ilçe mitingleri

7 Yıl Önce
2015-06-03 19:27:58
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Cumhuriyetçilik yapan CHP, Türkiye'nin her yerinde cumhuru kucaklayabiliyor mu? 33 ilde milletvekili yok. 20'yi aşkın ilde oy oranı yüzde 5'in altında. Cumhuriyetçilik demek cumhurun hepsini kuşatmak demek, cumhurun hepsini kuşatan kim?' diye konuştu.

Davutoğlu, Tuzla sahilindeki tören alanında düzenlenen mitingde, 7 Haziran seçiminin, Türkiye'nin kader seçimi olduğunu ve Türkiye'nin sadece önündeki 4 yılı değil, neredeyse bir asrını belirleyeceğini söyledi.

Geçen yüzyıl içinde bu milletin 3 kez ayağa kalktığını ifade eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Birinci kez İzmir'de düşman işgali başladığında, Kuvayımilliye hareketini başlattık. Balıkesir'den efeler ayağa kalktılar 'Biz işgal kabul etmeyiz' dediler. İkinci büyük Kuvayımilliye hareketi demokrasiyle 1950'de Adnan Menderes'in başlattığı milletin yürüyüşü hareketi. Üçüncüsü de 'Biz zillet bilmeyiz, biz zillet tanımayız, biz IMF kapısında borç dilenmeyiz, biz namerde muhtaç olmayız' diyen Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hareketi. Üçü de Kuvayımilliye'dir. Üçü de Türkiye'yi birleştirdi. Birisi işgale karşı istiklal etrafında birleştirdi. Birisi tek parti zulmüne karşı demokrasi etrafında birleştirdi. AK Parti hareketi de zillet karşısında milli iradeyle birleştirdi.'

Davutoğlu, 25 Nisan'da Erzurum Kongresi'nin mahallinden milletle buluşmaya başladıklarını hatırlatarak, o günden bugüne gitmedikleri memleket köşesi, elini sıkmadıkları vatandaşın kalmadığını, her ile her bölgeye uğradıklarını dile getirdi.

- 'Türkiye'nin her yerinde başı dik dolaşan kim?'

Davutoğlu, cumartesi akşamı 81 ile uğramış tek genel başkan olarak pazar günü milletin huzuruna çıkacağını belirterek, şunları kaydetti:

'Başka herhangi bir parti var mı her ile giden? Başka herhangi bir parti, her bölgede konuştu mu? Milletin her ferdini kucakladı mı? O zaman bir tek Kuvayımilliye var bütün milli güçleri birleştiren. Türk'ü, Kürt'ü, Sünni'yi, Alevi'yi, Kafkaslıyı birleştiren tek hareket var o da AK Parti. Hakkari'de de varız, Edirne'de de varız. Türkiye'nin her köşesinde olan tek parti AK Parti. Türkiye'de her vatandaşla buluşan tek parti AK Parti. Türkiye'de al bayrağı, ak bayrakla birlikte ülkenin her yerinde dalgalandıran tek parti AK Parti. Siz Kılıçdaroğlu'nu Hakkari, Van, Diyarbakır'da binlere hitap ederken al bayrakla gördünüz mü? Siz Bahçeli'yi Sivas'ın ötesinde al bayrakla gördünüz mü? Demirtaş'ı Türkiye'nin herhangi bir yerinde al bayrakla gördünüz mü? O zaman bu al bayrağın izzetini koruyan kim? Türkiye'nin her yerinde başı dik dolaşan kim? Hakkari'yi Van'la, Van'ı Edirne'yle buluşturan kim?'

Hakkari Yüksekova'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yeni bir havalimanı açtıklarını anımsatan Davutoğlu, 'O havalimanının olmaması için şimdi buralara gelip özgürlük türküleri okuyan Demirtaş'ın tayfası var ya 99 kere saldırdılar. O terör örgütleri şöyle düşündüler; 'Biz bir kere saldırırız, AK Parti pes eder'. Allah aşkına, AK Parti hiç pes etti mi? Çıktığı yerden geri döndü mü? Attığı temeli boş bıraktığı yatırım var mı? Biz temel atarsak, onun üzerine inşa edeceğimiz binayı gönülle, aşkla, sevgiyle inşa ederiz' diye konuştu.

- 'Cumhurun hepsini kuşatan kim?'

CHP'li seçmene de seslenen Davutoğlu, 'Cumhuriyetçilik yapan CHP, Türkiye'nin her yerinde cumhuru kucaklayabiliyor mu? 33 ilde milletvekili yok. 20'yi aşkın ilde oy oranı yüzde 5'in altında. Cumhuriyetçilik demek, cumhurun hepsini kuşatmak demek, cumhurun hepsini kuşatan kim?' dedi.

Davutoğlu, AK Parti'nin "taze bir fidan gibi" Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın genel başkanlığında yola çıktığında, Türkiye'de MHP'nin, CHP'nin zihniyetinin devamı olan DSP'nin iktidar olduğunu ama milletin IMF'ye borçlu kılındığını söyledi.

Türkiye'nin o yıllarda piyade tüfeği bile yapamadığını, başka ülkelerden tank alabilmek için parlamento izinlerinin beklendiğini ifade eden Davutoğlu, şimdi Türkiye'nin kendi tankını yaptığını belirtti.

Türkiye'nin inşa ettiği gemilerin Hint Okyanusu'nda Japonya yolunda seyahat ettiğini anlatan Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

'Kim yaptı bunları? Onlar konuşur, AK Parti yapar. Onlar milleti borçlandırır biz öderiz. Onlar bayrağı indirir, biz kaldırırız. Onlar ülkeyi zillete sokar, biz izzetle buluştururuz. Bu dava kolay bir dava değil. Bu dava gece gündüz çalışmayı gerektirir. Bu dava aşkla çıkılan yolda engelleri yıkmayı gerektirir. 12 yılda Gayri Safi Milli Hasılamız 4 misli arttı. 230 milyar dolardan, 800 milyar dolara. Halbuki 1990'lı yıllarda 200 milyar dolardı, 2002'de biz geldik 230 milyar dolar. Sadece 30 milyar dolar artmış. Bizdeyse 630 milyar dolar arttı. Şimdi diyorlar ki; 'AK Parti'nin ayağına çelme takalım'. Bunların hiç birisi de tek başına iktidar olamaz. MHP ne zaman oldu ki şimdi olsun? Eğer Türkiye'de darbe olmazsa CHP iktidara gelemez. Hiç geldiler mi? Millet onlara güvenmez ki. Millet bilir. 1940'lı yıllarda bu semalarda ezanı özletti bunlar. Onun için hep darbeden, vesayetten, olağanüstü dönemden medet umarlar.'

Davutoğlu, demokrasiyle seçime gidildiğini vurgulayarak, 'Bunlar tek tek iktidara gelemeyeceklerini bildikleri için dışarıdan ağa babaları diyorlar ki; 'Hepiniz bir araya gelin, AK Parti üzerinden Türkiye'ye çelme takın. Bunlar Türkiye'ye çelme takabilir mi? Bu ülkeyi bunlara bırakır mıyız? 'Koalisyon' diyorlar, 'iktidar olacağız' diyemiyorlar. Peki bu şerh koalisyonuna, birlik siyasetini takip eden AK Parti boyun eğer mi? Bunların hepsi bir araya gelseler de arkalarında üç paralel dediğimiz; Pensilvanya paraleli, Kandil-PKK paraleli HDP'ye, DHKP-C paraleli CHP'ye... CHP'liler de DHKP-C ile el ele tutuşuyorlar. Onların solistlerini, Esad'a övgü düzen adamı Hatay'dan birinci sırada milletvekili adayı yaptılar. Şimdi bu şerh cephesine karşı, hayır cephesi ayakta mı?' şeklinde konuştu.

Davutoğlu, duble yollardan sonra otoyollarla Türkiye'yi donatacaklarını, "süper hızlı tren"in planlarının yapıldığını bildirerek, Marmaray'ın Kartal, Kaynarca üzerinden Tuzla'ya ulaştığını, raylı sistemin Halkalı'dan Tuzla ve Gebze'ye kadar devam edeceğini anlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin eski Tuzla Belediye Başkanı olduğuna değinen Davutoğlu, "İnşallah İdris Bey'le başlayan yerel yönetimlerde AK Parti belediyeciliği, Tuzla'ya her türlü hizmeti yapmaya devam edecek" dedi.

Davutoğlu, tezahüratlar üzerine "Madem başkanlarınızı bu kadar seviyorsunuz, mahcup etmeyeceksiniz, tamam mı? Şimdi dünden itibaren İstanbul ilçelerinde şunu soruyorum. 'İstanbul'da AK Parti teşkilatları arasında 7 Haziran'da kim birinci olacak?' diyorum. Hepsi 'Biz' diyorlar. Siz ne diyorsunuz? Kim birinci olur? Tuzla mı birinci olur? Emin misiniz? Ama diğer yerlerde ses daha gür çıktı. Tuzla birinci olur mu?" diye sordu.

Alandan, "Tuzla" yanıtını alan Davutoğlu, "O zaman işte siz başkanlara sınavı vermiş olursunuz, onlar da bize. Bu bir hayırda yarıştır. İnşallah bu yarışı kim göğüslerse geleceğiz orada, bakanlarımızla, milletvekillerimizle bütün teşkilatımızla demokrasi şöleni yapacağız" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, vatandaşlarla Hacı Bektaş-ı Veli'den, Ahi Evran'dan alınan ahitleşmeyi de yaptı.

- Mitingden notlar

Davutoğlu, tören alanına gelişinde vatandaşların yoğun sevgi gösterisiyle karşılandı, seçim otobüsünün üzerine çıkarak vatandaşları selamladı.

Tören alanının değişik yerlerine Türk bayrağı, AK Parti flamaları, Davutoğlu posterleri ile "Yeni Türkiye yolunda, ikinci yarı başlıyor", "Birlikte daha güçlü" yazılı pankartlar asıldı.

Davutoğlu, konuşmasının ardından vatandaşlara karanfil dağıttı.

Mitinge, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AK Parti Grup Başkan Vekili Mihrimah Belma Satır, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de katıldı.

Davutoğlu, Tuzla'dan Pendik'e geçerken otobüsten inip yol kenarında bekleyen yaşlı bir kadının elini öptü ve kadınla bir süre sohbet etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Hasan Fehmi

Hudapar tepesindekiler ve çeşitli yerlerde kadrolaşmaya yoğunlaşanlar kesinlikle kürt değiller. Mesela Urfa vekil adayı kürt mü? Asla ama asla kürtlükle bağı olmayan çoğu ermeni kökenlidir. İlginç bir konudur bu ermeni arkadaşlar neden kürtlerden fundemantalist bir yapı oluşsun isterler? Çok sayıda ermeni kökenli hudaparcı var. isim isim sayılabilir. Hala bu akım için kürtlük var denilebilir mi?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş