DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AK Parti'nin İstanbul'daki ilçe mitingleri

AK Parti'nin İstanbul'daki ilçe mitingleri

7 Yıl Önce
2015-06-03 17:44:15
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bana soruyorlar diyorlar ki 'Ne kadar oy bekliyorsunuz?' Ben bunlara diyorum ki 'Bizim AK Parti felsefemizde iki grup vatandaşımız var. Bir, bugün AK Partili olanlar, bir de yarın AK Parti'ye oy verecek olanlar'. Biz hiçbir vatandaşımızı dışlamayız. Hiçbir vatandaşımıza gönlümüzü kapatmayız. Bir oran versek sanki geri kalanından ümidimizi kesmiş oluruz. 7 Haziran sabahına kadar 78 milyonun da kalbine girmek için gece gündüz çalışırız, hepsini potansiyel AK Partili görürüz" dedi.

AK Parti'nin İstanbul'daki ilçe mitingleri kapsamında Ümraniye'de halkla buluşan Davutoğlu, 7 Haziran'da bir kader seçimine gidildiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1994'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilmesiyle İstanbul'un, Türkiye'nin de kaderinin değiştiğini ifade etti.

Davutoğlu, bu tarihi dönüşümü tersine çevirmek isteyenler olduğunu vurgulayarak, "Bana soruyorlar diyorlar ki 'Ne kadar oy bekliyorsunuz?' Ben bunlara diyorum ki 'Bizim AK Parti felsefemizde iki grup vatandaşımız var. Bir, bugün AK Partili olanlar, bir de yarın AK Parti'ye oy verecek olanlar'. Biz hiçbir vatandaşımızı dışlamayız. Hiçbir vatandaşımıza gönlümüzü kapatmayız. Bir oran versek sanki geri kalanından ümidimizi kesmiş oluruz. 7 Haziran sabahına kadar 78 milyonun da kalbine girmek için gece gündüz çalışırız, hepsini potansiyel AK Partili görürüz. Biz kimsenin gönlünün bize kapandığına inanmayız ama Kılıçdaroğlu'nun gönlü mühürlüymüş, o kendisi bilir" diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na İstanbul'a geldiğinde bir fahri rehber bulacağını anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Alacak önce bunu Marmaray'a götürecek. 'Bak Sayın Kılıçdaroğlu, bu Marmaray, Asya ile Avrupa'yı birleştirir. Denizin altından gider. Ecdat karadan gemileri yürütmüş, AK Parti'de gelmiş denizin altından bunu bağlamış. Eskiden Boğaz Köprüsü'nde İstanbullular çile çekerdi trafik sıkışıklığından. Şimdi Marmaray'a biniyor Asya, Avrupa arasında gidiyor geliyor. İşte AK Parti bunu yaptı' diye önce rehber onu gösterecek. Kılıçdaroğlu'nun elinden tutup, bilet parası da bizden, binsin ülkemizin nereden nereye geldiğini görsün. Sonra alacak hemen yanında Avrasya Tüneli'ne götürecek. Diyecek ki 'Bak bu da yakında birleşiyor' diyecek. Sizinle bizim aramıza sadece gönül köprüleri girebilir ama onlar bundan yoksun. Ayıplamayın, gönlü olmayan, gönül dilinden anlar mı? Sonra elinden tutup diğer hizmetlere, 3. havalimanına götürmek lazım. 'Bak buraya hiç kıskanma' demek lazım Sayın Kılıçdaroğlu'na, Bahçeli'ye, Demirtaş'a. AK Parti dünyanın en büyük havalimanını yapıyor. Neden yapıyoruz? Bir kelime keşfetti o da bizden çalıntı 'merkez Türkiye' ya, şimdi İstanbul'u dünyanın merkezi yapmak için yapıyoruz dünyanın en büyük havalimanını, başka ülkeler engel olmaya çalışıyor, onun için Gezi provokasyonlarını yaptırdılar. Peki Türkiye'nin ana muhalefet partisi lideri neden rahatsız oluyor? Çünkü onun zihninde hizmet yok, vizyon yok. Onun zihninde sadece engelleme var."

Davutoğlu, AK Parti'nin Türkiye'nin tarihini değiştirip, "hasta adam" konumundan çıkardığını, bu sayede de ülkenin kimseye muhtaç olmadığını aktararak, "Şimdi birileri diyor ki 'Bu kadar güç fazla, Türkiye kendi uçağını da yapıyor'. Milli bölgesel uçağı yapıyoruz. Milli otomobili bu hafta ilan ettik. Ağustos'ta prototipini üreteceğiz. 2016'da ilk filoyu, 2020'de seri üretime geçeceğiz. 2023'te bu semalarda yüzde yüz Türk yapımı milli savaş uçağımız uçacak. Tabii bu birilerini rahatsız ediyor. Görüyorlar ki AK Parti'nin öncülüğünde Türkiye yeni ve güçlü bir aktör haline geliyor. Engellemeye çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.

- "Çözüm Süreci'ni ne pahasına olursa olsun sonuçlandıracağız"

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, bunların kendilerini durduramayacağını ifade ederek, "Hepsi birden harekete geçti. Onlara yurt dışındaki akıl hocaları şunu söylüyor, 'Siz tek tek AK Parti ile başa çıkamazsınız. AK Parti başpehlivan, hepiniz gelin. Ne yaparsanız yapın AK Parti'yi durdurun'. Her biri paçamızdan çekiştirse bile öylesine sağlam basmışız ki bu topraklara, bizi paçadan tutmakla yere indiremezler" diye konuştu.

Eskiden "Avrupa'nın varoşu" olarak addedilen Türkiye'nin, batının krizle kıvrandığı, işsizliğe boğulduğu zamanlarda ekonomisi gelişen tek ülke olduğunu anlatan Davutoğlu, "Çözüm Süreci'ni her ne pahasına olursa olsun, Demirtaş ne kışkırtma yaparsa yapsın, mutlaka başarıyla sonuçlandıracağız" dedi.

Davutoğlu, Demirtaş'ın İstanbul'da demokrasi oyunu oynadığını, doğuda ise tehditler savurduğunu ancak bu artık bu topraklarda kandan, şiddetten, terörden bahsedenlere prim verilmediğini vurgulayarak, ülke ekonomisini büyütmek için 25 öncelikli programı hayata geçireceklerini, genç istihdamı artırmak için mesleki eğitimi yeniden yapılandıracaklarını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bu Kılıçdaroğlu çıkmış 'Türkiye'de 17 milyon kişi, 200 liranın altında yaşıyor' diyor. Ya bu hesap bilmiyor. Gencine 330 lira burs veren bir memlekette 17 milyon kişi 200 liranın altında yaşıyor olabilir mi? Açıkça yalan söylüyor. Günlerdir 'yalan söylüyorsun' diyorum. Vazgeçmeden onu sürdürüyor" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun emeklileri istismar etmeye kalktığını dile getiren Davutoğlu, emeklilere son 12 yılda yaptıkları zamlar ve emekliler için yaptıklarına değindi.

Davutoğlu, sağlık sisteminde yaptıkları reformla ülkeye 737 hastane, bin 737 hastane öncesi teşhis merkezi kazandırdıklarını kaydederek, şu anda 34 şehir hastanesini de yapmakta olduklarını aktardı.

Vatandaşların geçmişte hastanelerde yaşadığı sorunları, muayene ve ilaç kuyrukları anlatan Davutoğlu, "Yeni Türkiye vatandaşına hizmet eden Türkiye. Türkiye'de duble yol yoktu. Her gün onlarca trafik kazası haberi alıyorduk. 18 bin kilometre duble yolu kim inşa etti? Bu yollar, sadece rahat ve konfor için değil aynı zamanda güvenli seyahat için önemli. Trafik kazalarında büyük bir azalma oldu. Çünkü biz vatandaşımızın sağlığını, konforunu kendi uykumuzdan önemli görür, gece gündüz çalışırız, gece gündüz" değerlendirmesinde bulundu.

- "Türkiye'yi yüceltmek bize, şikayet etmek onlara"

Davutoğlu, iki gündür İstanbul'da farklı ilçelerde yaptıkları mitingleri hatırlatıp Bağcılar'da bir vatandaşın kendisine "Yorulmuyor musunuz?" dediğini belirterek, aşkla yola çıkanın yorulmayacağını, 24 saat yetmezse 25'inci saati Allah'ın himmetiyle bulabileceklerini söyledi.

Ümraniye'ye gelmeden önce hafif yorgunlukları olduğunu ancak alanı ve al bayrakları görünce şarj olduklarını belirten Davutoğlu, "Biz söylüyoruz işte çalışmak bize, yorulmak Kılıçdaroğlu'na, hikmet bize, nefret Bahçeli'ye, barış bize, şiddet Demirtaş'a... Herkese Rabbim hakkı olanı verir öyle mi? Şeyh Edebali ne güzel demiş, o dille söylüyoruz. Türkiye'yi yüceltmek bize, şikayet etmek onlara" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, seçimlere giderken MİT tırlarıyla ilgili dosyaların açılmak istendiğini aktararak, müflis tüccarın eski defterleri karıştırdığını, önlerine geçemeyenlerin dışarıdaki ağababalarına, "Bu AK Parti var ya bu AK Parti, Suriye'deki Türkmenlere, Suriyelilere yardım etti. Bunları bir şekilde cezalandırın" dediklerini dile getirdi.

- "Osmanlı torunu, Selçuklu varisiyiz"

Kendilerinin baskılara boyun eğmeyeceğini vurgulayan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşte söylüyorum; Türkmenlere yardım ettik ederiz, yanımızdaki kardeşlerimize, Kürtlere, Araplara yardım ederiz. Çünkü biz Osmanlı torunu, Selçuklu varisiyiz. Çünkü bu Cumhuriyet, İstiklal Harbini verirken Hint Müslümanlarından yardım, dua geldi. Şam'dan, Halep'ten dua geldi. Afrikalılar saf saf durup 'Bu son ordusudur İslam'ın' deyip İstiklal Harbi'ne dua ettiler. Şimdi biz güç toplamışız onları yalnız bırakır mıyız? Onların torunlarına, Somali'de açlık içindeyse elimiz uzanmasın mı? Uzanacak, yardım edeceğiz. Allah bize öyle bir kudret versin ki bütün zalimlerin karşısında durup bütün Müslümanlara, mazlumlara el uzatabilelim."

Davutoğlu, bu seçimin sadece Türkiye'nin değil Ortadoğu'nun, Balkanlar'ın, Kafkaslar'ın seçimi olduğunu kaydederek, yüksek düzeyli bir Boşnak'ın 17-25 Aralık kumpasından sonra kendisine "Daha önce 'bizim başımıza bir şey gelse Türkiye bize yardım eder' diyorduk. Ya size bir şey olsa biz kimden yardım isteyeceğiz" dediğini aktardı.

Başbakan Davutoğlu, "Dedim ki 'hiç merak etmeyin Türkiye Cumhuriyeti devi ayağa kalktı. Bize birtakım fiskeler vurabilirler ama ayağa kalkan devi diz çöktüremezler'. Ve bizim arkamızda gece uyumayan ninelerin duası, secdeye alnını kapayıp 'Ya Rabbi bunları muzaffer eyle' diyenlerin duası var, sahipsiz ölüme terk edilen Somalilerin, Arakanlıların duası var" dedi.

Alandakilerden 7 Haziran'da sadece AK Parti'ye değil tarihe mühür vuracaklarının altını çizen Davutoğlu, başörtülülerin de Anadolu çocuklarının da Meclis'e gireceğini söyledi.

- "Sana verecek 4 yılımız değil 4 dakikamız yok"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 4 yıllığına yetki istediğini hatırlatan Davutoğlu, "Neden? Çünkü gözü faltaşı gibi açık. Biliyor hazine dolu, gelip boşaltacak. İzin verir misiniz? Bu hazine sizin vergilerinizle, bizim bereketimizle, halkımızın duasıyla doldu. Buna izin verir miyiz? SSK'yı boşalttı, hazineyi de boşaltacak. 'Git başka kapıya' dersiniz. Bizim sana vereceğimiz bir 4 yılımız değil bir 4 dakikamız bile yok" diye konuştu.

Davutoğlu, Ümraniye'de CHP'nin, MHP'nin eseri olmadığını, eseri olmayan HDP'nin "terör, kan, şiddet" dediğini ifade ederek, onların konuştuğunu AK Parti'nin yaptığını, ilçede kendilerinin eseri olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlılığıyla 12 yılda elde ettikleri birikimin üzerine koyarak ikinci yarıyı başlatacaklarına dikkati çeken Davutoğlu, büyük zaferlerle 2023 hedeflerine ulaşacaklarını anlattı.

Davutoğlu, alandakilere Ümraniye'nin seçimlerde İstanbul'da birinci olup olmayacağını sorarak, hangi ilçe birinci olursa seçimden sonra İstanbul'a ilk ziyaretinde bütün milletvekilleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile ilçeyi tebrik ziyaretine gideceklerini söyledi.

- Notlar

Mitingin yapılacağı Ümraniye Kent Meydanı'nın farklı yerlerine, Başbakan Davutoğlu'nun posterleri ve dev AK Parti flamaları asıldı.

Vatandaşlar, mitingden saatler önce alanı doldururken, alana sığmayan birçok kişi de Davutoğlu'nun konuşmasını çevredeki binalardan takip etti.

Davutoğlu, kendisi için ayrılan platformdan vatandaşlara hitap ederken, küçük bir çocuğu kucağına alarak sevdi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu ile eşi Sare Davutoğlu, miting sonunda vatandaşlara karanfil attı.

Mitinge, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İl Başkanı Selim Temurci, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve AK Parti İstanbul 1. bölge milletvekili adayları da katıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş