DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AK Parti'nin Diyarbakır mitingi

AK Parti'nin Diyarbakır mitingi

31.05.2015 19:46:41
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı eleştirerek, "Birisi Mavi Marmara şehitlerinden bihaber, diğeri Selahaddin Eyyubi'den. Bunlar Diyarbakır'ı temsil edebilir mi?" dedi.

Davutoğlu, partisinin Diyarbakır mitinginde yaptığı konuşmada, bugün İsrail'in Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırının yıldönümü olduğunu anımsattı.

Saldırıda yaşamını yitiren Ali Haydar Bengi'nin Diyarbakırlı olduğunu belirten Davutoğlu, meydandakilerden Bengi ve saldırıda hayatını kaybedenler için dua etmelerini istedi.

Saldırıda ölenlerin Kürt, Türk, Alevi, Sünni demeden Gazze'ye yürüdüğünü ifade eden Davutoğlu, şunları söyledi:

"O gün onlar şehit edildiğinde hemen bütün programımı değiştirerek Birleşmiş Milletler'e gittim. Allah'ın huzuruna başka amelle gidemezsem, Allah şahit bir tek şeyi yanımda götürmek isterdim. O şahadet Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yaptığım konuşmayı. Orada, İslam dünyası adına, İslam ümmeti, Türkiye Cumhuriyeti adına konuştum ve döndüm, onlara bütün bu kardeşlerimin şehadeti üzerinden terörist devlet diye açık bir şekilde İsrail'e gereken cevabı verdik."

Haçlıların da Kudüs'ü işgal ettiğini ama Selahaddin Eyyubi'nin bu duruma son verdiğini vurgulayan Davutoğlu, "Allah hür ve özgür Kudüs'ü, Mescid-i Aksa'yı bize nasip etsin" diye konuştu.

-"Birisi Türk ulusalcısı, biri Kürt ulusalcısı"

Davutoğlu, Toroslar'da doğduğunu ancak ezeli ve ebedi Diyarbakırlı, Türkmen Obası'ndan, Kürtlerin ve Zazaların kardeşi olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Benden daha iyi Ulu Cami'yi kimse anlayamaz. Benden daha iyi Diyarbakır'ın ruhunu kimse anlayamaz. Ulu Cami'nin huzuruna varmayan, oraya diz çökmeyen, Hazreti Süleyman'ın huzuruna varmayan, Selahaddin Eyyubi'nin kim olduğunu bilmeyen birisi, 'Kudüs Yahudilerin kutsal mekanıdır' diyor. Şimdi bu kişi ve onun tayfaları gelip Diyarbakır'da halkın huzuruna çıkabilir mi, destek isteyebilir mi? Aynı şekilde Kılıçdaroğlu, CHP aynı zihniyet. Birisi Türk ulusalcısı, biri Kürt ulusalcısı. 'İsrail'de niye büyükelçimiz yok' diye soruyor. Birisi Mavi Marmara şehitlerinden bihaber, diğer, Selahaddin Eyyubi'den. Bunlar Diyarbakır'ı temsil edebilir mi? Diyarbakır tevhit şehridir. Alsınlar ve öğrensinler, onların yanına katılan müftü efendi de öğrensin. Diyarbakır, Kudüs'ün ebedi kardeşidir. Mescid-i Aksa Ulu Cami'nin ebedi kardeşidir, kimse bunları birbirinden ayıramaz. Taksim değildir kıble, kıble ilk kıblemiz Mescid-i Aksa, son ve ebedi kıblemiz Kabe'dir, Mekke-i Mükerreme'dir."

-"71 vilayeti ziyaret ettim"

Seçimlerde birlik, tevhit ve bütün mazlumların birliği siyaseti ile parçalayanın oylanacağını belirten Davutoğlu, partisinin hareketinin birlik ve tevhit hareketi olduğunu söyledi.

AK Parti'nin parçalamaya değil birleştirmeye geldiğini vurgulayan Davutoğlu, "Şimdiye kadar Diyarbakır ile birlikte 71 vilayeti ziyaret ettim. İnşallah 81 vilayete de gideceğiz. 81 vilayete de gidip AK Parti'nin birlik hareketi olduğunu cümle aleme göstereceğiz inşallah" diye konuştu.

(Sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş