DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AK Parti'nin Batman mitingi

AK Parti'nin Batman mitingi

7 Yıl Önce
2015-05-27 17:40:50
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Kürtlerin baraj sorunu yok, baraj sorunu HDP'nin. Çünkü Türkleri de Kürtleri de Arapları da temsil eden AK Parti var. AK Parti ile Kürt vatandaşlarımızın temsili gerçekleşiyor" dedi.

Davutoğlu, partisinin Batman mitinginde yaptığı konuşmada, dün Hakkari'de havaalanını açtıklarını anımsatarak, "Buraya da adını ne güzel yazmışsınız: 'Selahaddin Eyyubi'nin torunları Kudüs'ü Yahudilere vermez.' Vermez" diye konuştu.

"Dedik ki havaalanının ismini Selahaddin Eyyubi koyalım ki birileri ders alsın. Onun Kudüs'e yürüyen özgürlük, hikmet ordusunda Türklerin, Arapların, Kürtlerin omuz omuza olduğunu görsün" ifadesini kullanan Davutoğlu, "Acaba 2 yıl önce bitmesi gereken bu havalimanı niye gecikti?" diye sordu.

Çünkü teröristler iki günde bir müteahhit firmaya saldırdığını, iş makinelerini kırdığını, işçileri tehdit ettiğini anlatan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yüksekova havalimanını kim kullanacak? Bölgedeki Kürt vatandaşlarımız kullanacak, özgürce kullanacak. Buna niye karşı çıktılar, engellediler biliyor musunuz? Bölgeyi geri bırakıp bunu istismar etmek için. Kürt meselesinin en büyük istismarcıları MHP, CHP ve HDP'dir. Biri şehit annelerinin gözyaşını istismar eder, diğeri dağa çıkan gençleri ya da oraya kaçırılan çocukları. Biz bütün bu istismarlara son vermeye geliyoruz."

-"Bir HDP gelir onlar da istismar için"

Daha önce Ordu-Giresun Havalimanı'nın açılışını yaptıklarını anımsatan Davutoğlu, 2019'da üretimine başlanacak bölgesel milli uçakla Batman'dan İzmir'e, Hakkari'den Konya'ya gitmenin mümkün olacağını kaydetti.

"Onlar Batman'a gelmezler. Bir HDP gelir onlar da istismar için. Kılıçdaroğlu, Bahçeli, bu aydınların çoğu doğuyu, Güneydoğu Anadolu'yu bilmez. Bizim gözlerimizle birbirimize baktığımız muhabbeti bilmezler. Hasankeyf'i, aşkı, sevdayı, muhabbeti bilmezler" diyen Davutoğlu, Batman'a üniversite, doğalgaz, organize sanayi bölgesini AK Parti'nin getirdiğini söyledi. Davutoğlu, şunları dile getirdi:

"Onlar konuşur AK Parti yapar. Onlar özgürlükleri konuşur ama özgürlükleri biz getiririz. Onlar bir takım istismarlarda bulunurlar, biz o istismarların kapısını kapatırız. Batman'ın toplam ihracatı 600 bin dolardı, şu anda 46 milyon dolar. Takriben 80 misli fazla. Bu bir başlangıç. Batman'ın biz yüz milyonlarca dolar ihracat yapacağı günleri göreceğiz. Batman'da bir tane ambulans vardı şimdi 31 ambulans var. Kar paletli, helikopter ambulanslar da her an hizmete hazır. Bunları kim yaptı?

Biz geldiğimizde 15 kilometre bölünmüş yol vardı, şu anda 134 kilometre bölünmüş yol var. Batman ile Mardin, Diyarbakır, Siirt arası bölünmüş yollar... Eskiden o daracık yollarda kontroller vardı. Bunu kim kaldırdı? Avrupa standartlarında yolları kim getirdi? Eskiden meralarda, yaylalarda neredeyse ne insan ne hayvan görürdünüz ama şimdi küçükbaş, büyükbaş sürülerle bütün meralar şenlendi. Baharın o güzelliğini görüyoruz. Yeni bir bahara uyanmaya var mısınız?"

Eskiden organize sanayi bölgesinin olduğu yerde bir küçük un fabrikası bulunduğuna dikkati çeken Davutoğlu, "Şimdi bir sanayi bölgesi oldu, ikincisini yapacağız inşallah" dedi. Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Eskiden Batman'da spor tesisi yoktu, 15 spor tesisi yaptık. Şimdi gençlerimize güzel bir müjde olarak söylüyorum: 2 bin 500 kişilik kapalı spor salonunu, 15 bin kişilik stadyumu yapıyoruz. Olimpik yüzme havuzu yapıyoruz. Bunlar hayal edilebilir miydi? Sizin aranızdan yetişmiş ama kardeşimden azizdir, ahlak abidesi, bir başarı hikayesidir Mehmet Şimşek. Ailesini bilirim, ne kadar dürüst ve doğru olduğunu bilirim. Bütün meselesi Batman'a da hizmet etmek. Birçok hizmeti yanında buraya bir de uluslararası tenis turnuvası getirmiş. Biz Batman'ı her şeyin merkezi yapacağız. Onun için Batman'da bütün vatandaşlarımıza söz veriyoruz. İstanbul'da, Konya'da ne varsa Batman'da Siirt'te de olacak. Ne eksik ne fazla. Bütün ülke her türlü imkana kavuşacak. 300 yataklı kadın doğum çocuk hastanesi kuruyoruz. Doğum yapan kardeşlerim iki haftadır artık devletten doğum için hediye alıyor."

-"Onlar halkla buluşamayacaklar"

Davutoğlu, genç nüfusun dağlarda değil, üniversitelerde artmasını istediklerini belirterek, "Birileri istiyor ki bu HDP genç nüfus artsın, belediye hizmet götürmesin, ortalıkta çöpler ve kötü hayat şartları olsun, gençler hayatlarından bıksın, dağa çıksın, şiddete karışsın. Biz ise diyoruz ki gençlerin yeri üniversitelerdir, kütüphanelerdir, spor salonlarıdır, bunları yaptık, gençlerin yeri olimpik yüzme havuzudur onu da kuruyoruz. Ey Batman gençliği, Güneydoğu, Doğu Anadolu'nun yiğit Kürtleri, Zazaları, Arapları, Türkleri hep beraber 'biz üniversiteye gideceğiz, dağa değil' diye haykırın ve hesap sorun" şeklinde konuştu.

"Batmanlılar seçime giderken, demokratik bir seçim yapılırken silaha teröre yer var mı? Şimdi 7 Haziran'da bunu gür bir sesle haykıracak mıyız?" diye soran Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"HDP şimdi baraj peşinde, öyle de bir hava veriyorlar ki Kürtlerin barajı aşması... Hayır, Kürtlerin baraj sorunu yok, baraj sorunu HDP'nin. Çünkü Türkleri de Kürtleri de Arapları da temsil eden AK Parti var. AK Parti ile Kürt vatandaşlarımızın temsili gerçekleşiyor. Sizlerin baraj sorunu yok ama HDP'nin baraj sorunu var. Ne barajı biliyor musunuz? Korku barajı, terör barajı, şiddet barajı, dine karşı, dini değerlere karşı olma barajı var. Onlar halkla buluşamayacaklar.

Batman'da 7 Haziran'da bir destan yazacak mıyız? Hangi ırktan olursa olsun ırkçılık yapanlara karşı 'biz bir milletiz' diyecek miyiz? 'Bu al bayrak hepimizindir' diye haykıracak mıyız? 'Millet ile devleti barıştıran AK Parti'nin yanındayız' diyecek miyiz? 'Çözüm süreci için AK Parti'ye destek veriyoruz' diyecek miyiz? İnşallah Batman'da dörtte dört yapacak mıyız? Batmanlılar siz karlısınız. Dört göndereceksiniz, altı alacaksınız. En az altı. Mehmet Şimşek Gaziantep'ten ama Batman Milletvekili, o beşinci, ben altıncı. Bizzat sizin kardeşiniz Batmanlı Ahmet. Dicle şahit olsun, Batman şahit olsun bir olmaya, iri olmaya, diri olmaya, milli birliği, milli iradeyi ve insan onurunu korumaya, her gönüle girmeye, her metrekareye hizmet götürmeye, her haneye bereket getirmeye, kudretli ve şefkatli yeni Türkiye'yi kurmak için gece gündüz çalışmaya Allah, tarih ve millet önünde söz veririz."

-Mitingden notlar

Miting meydanı AK Parti flamaları ve turuncu, mavi, beyaz balonlarla süslendi. Miting alanına "Büyük oyunu bozmaya, haydi tarih yazmaya, Batman seninle", "Küresel çetelerin korkulu rüyası, mazlumların umudu hoş geldin", "Selahaddin Eyyubi'nin torunları Kudüs'ü Yahudilere vermez", "6-8 Ekim'deki yağmacıları unutma, unutturma", "Söz veriyoruz, onlara rağmen barışı seçeceğiz", "İkna odası yok, baskı yok, engel yok", "Biz tarih yazarız, onlar ancak okurlar" pankartları asıldı.

Başbakan Davutoğlu alana gelişinde eşi Sare Davutoğlu ile alandakileri selamladı. Bu sırada alanda, Davutoğlu için uyarlanan "Kiziroğlu" türküsünün Kürtçe uyarlaması çalındı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de katıldığı mitingin sonunda Başbakan Davutoğlu, partisinin Batman milletvekili adaylarıyla alandakileri selamladı, eşi Sare Davutoğlu ile karanfil dağıttı.

Daha sonra tekrar alandakilere seslenen Davutoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bir kızının hastanede tedavi görmesine rağmen Batman'a mitinge geldiğini belirtti. Davutoğlu, "Başka hiçbir insanın yapacağı kolay bir fedakarlık değil. Hepinizden şimdi onun kızı için dua etmenizi istiyorum. Onun evladı bizim evladımızdır. Allah şifa versin" dedi. Kalabalığın "Amin" karşılığını vermesi üzerine Davutoğlu, "İşte dava adamı budur. Nasıl kızı, ailesi hastanedeyken buraya mitinge gelmişse, bu nöbeti terk etmemişse bu Batmanlı kahramandan örnek alacaksınız, sandıklara gidip terk etmeyeceksiniz" diye konuştu.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Abdürrahim Çokgüngör

1*Büyük İsrail için 9 İslam ülkesinin 22'ye bölünmesi projesi yeni değil, 1982 Yinon Planı. Sonra NATO’nun liderleri Büyük İslam Coğrafyası’na İsrail’in güvenliği ve Büyük İsrail için müdahil olması kararı da 1986 ve 1990. NATO zirvesinde Thatcher ne dedi? NATO’nun yeni hedefi İslam Alemi. Yani ırki ve dini etnisiteyi çarpıştır sonra müdahale et. Arkasından Körfez Harekatı, Afganistan ve Irak’ın işgali ve Suriye. Neticede Irak 3’e bölündü şimdi sıra Suriye’de. Türkiye, Lübnan, Ürdün. Mısır ve Libya ise sırada.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş