DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu: (5)

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu: (5)

7 Yıl Önce
2015-08-27 15:04:18
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Sayın Kılıçdaroğlu'na bir çağrıda bulunmak istiyorum burada. Günlerdir bize siyasi ahlaktan bahsedenler, bir CHP milletvekilinin irfan, ahlak sahibi bir genç hanımefendiye dönük yaptığı çirkin iftira konusunda sessiz kalıyorlar. Cumhurbaşkanımızın kızı Sayın Sümeyye Erdoğan'a dönük olarak yürütülen bu alçakça kampanya her şeyden önce siyasi ahlaksızlığın en çarpıcı örneğidir" dedi.

Davutoğlu, parti genel merkezinde AK Parti İletişim Merkezi (AKİM) tarafından düzenlenen "2 Milyon Gülen Yüz" Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, tarihin, Mehmetçik kahramanca mücadele ederken bir bakanlık görevinin gereğini dahi yapmaktan kaçanları da yazacağını belirterek, kaçmakla yetinmeyip Mehmetçiğin kanları üzerinden siyaset yapanları da, suistimal edenleri de yazacağını söyledi.

Siyasi ahlaklarını kimsenin sorgulayamayacağını kaydeden Davutoğlu, "Dün bazı MHP sözcüleri bunu 'ahlaksız teklif' olarak ifade ediyor, bazı CHP sözcüleri de. Ahlakın nihai kriteri, ülkesi ve milleti için ne yaptığıdır. İkinci önemli kriteri de Anayasa'nın gereğidir. Bizim bu tekliflerimize 'ahlaksız teklif' diyenler açıkça Anayasa'ya ahlaksızlık ithaf ediyorlar. Çünkü Anayasa böyle söylüyor. Biz bu Anayasayı değiştirmek istiyoruz. Biz bu Anayasa'nın özellikle 12 Eylül'den kalan o bazı otoriter zihniyeti yansıtan maddelerini değiştirmek istiyoruz. Hatta tümüyle değiştirmek istiyoruz. Ama bu Anayasa geçerli oldukça da gereğini yapmak siyasi ahlakın zorunlu bir gereğidir" diye konuştu.

"Bunlardan kaçınıp daha sonra da siyasi ahlak dersi vermeye kalkışmanın kimsenin haddi olmadığını" dile getiren Davutoğlu, "siyasi ahlakın her şeyden önce dürüst olmayı, şeffaf olmayı, ilkeli olmayı ve millet dertte iken deva olmayı" gerektirdiğini vurguladı.

Davutoğlu, millet dertte iken yüzünü başka yöne çevirip "ne haliniz varsa görün" diyen siyasilerin ahlaktan bahsedemeyeceğini belirterek, Anadolu insanının, Rumeli insanının son iki buçuk ayda yaşananları yakından gördüğünü söyledi.

Milletten aldıkları emaneti, iradeyle sonuna kadar koruduklarını ve korumaya da devam edeceklerini ifade eden Davutoğlu, "Yine siyasi ahlak demişken bir hususa da dikkatinizi çekmek istiyorum. Sayın Kılıçdaroğlu'na bir çağrıda bulunmak istiyorum burada. Günlerdir bize siyasi ahlaktan bahsedenler, bir CHP milletvekilinin irfan, ahlak sahibi bir genç hanımefendiye dönük yaptığı çirkin iftira konusunda sessiz kalıyorlar. Cumhurbaşkanımızın kızı Sayın Sümeyye Erdoğan'a dönük olarak yürütülen bu alçakça kampanya her şeyden önce siyasi ahlaksızlığın en çarpıcı örneğidir" ifadesini kullandı.

- "Bu milletvekilinin haddini siz bildirin"

Davutoğlu, Sümeyye Erdoğan'ın sadece Cumhurbaşkanının kızı olmadığını, kendisinin de Sümeyye Erdoğan'ı akademik hayattan tanıdığını, daha genç yaşında ahlakıyla, irfanıyla temayüz ve tebarüz etmiş nurlu bir Türk hanımı olduğunun altını çizerek, ona yapılan hakaretin bütün genç hanımlara yapıldığını söyledi.

Bu duruma kadın hakları savunucularının ve sivil toplum sözcülerinin sessiz kaldığını kaydeden Davutoğlu, "Nasıl bir kara bulut çökmüş ki vicdanların üzerine eğer hakaret, eğer eleştiri dahi yöneltilse bir hanıma, kadın haklarından bahsedilir. Ama böyle ağır bir hakaret yapıldığında sessiz kalır. Sayın Kılıçdaroğlu ile son iki buçuk aydır, son derece nazik, nezaket kuralları içerisinde görüşmeler yaptık. Karşılıklı olarak birbirimizi tanıdık, ailelerimizden bahsettik. Şimdi kendisine sesleniyorum, bu milletvekilinin haddini siz bildirin. İnsanların aileleriyle, siyasilerin aileleri üzerinden bir takım oyunlara kalkışan bu insanların haddini siz bildirin. Ama siz bildirmezseniz biz had bildirmeyi de biliriz" şeklinde konuştu.

"Çoğu zaman devlet adamlığı görevimizin bedellerini çocuklarımız ödüyor" diyen Davutoğlu şöyle konuştu:

"Zannedilir ki devlet adamlarının çocukları çok rahat bir hayat sürerler. Bir çoğu normal hayat akışını özleyerek yaşarlar. Biz kendi çocuklarımızdan biliyoruz. Şimdi bu ağır sorumluluğu bir taraftan yürütürken ben Kılıçdaroğlu'nun ailesinden, çocuklarından herhangi birine bir hakaret edilse şuradan zikrediyorum, ilk savunucusu ben olacağım. Çünkü en iyi biz anlarız birbirimizi ve o gün baş başa sohbet ettiğimizde çocuklarımızın devlet görevi yürüten yakınlarından nasıl etkilendiklerini karşılıklı olarak çok güzel samimi bir sohbette dile getirmiştik. Peki bizim için geçerli olan, sayın Cumhurbaşkanımız için ve sayın Sümeyye Erdoğan için geçerli değil mi? Siyasi lider olabiliriz, devlet adamı olabiliriz, rakip siyasi partilerin devlet başkanları olabiliriz ama her şeyden önce hepimiz insanız, hepimiz insanız."

- "Bizim inancımızda tecessüs haramdır"

Siyasette en alçakca yolun aileleri ve özel hayatı siyasete karıştırmak olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, bütün siyasi parti genel başkanlarına seslenerek, "Gelin hep beraber bir siyasi ahlak dersini birlikte yapalım, birlikte kararlar alalım ve bundan sonra hiçbir suretle devlet adamlarının, siyasi parti liderlerinin ailelerini, özel hayatlarını siyasi rekabetimize alet etmeyelim" dedi.

Davutoğlu, eğer bu konuda samimi bir duruş sergilenirse bunun bütün topluma sirayet edeceğini dile getirerek, "Böylelikle kimse kimsenin özel hayatına karışmayacak. Bizim inancımızda tecessüs (merak) haramdır. Tecessüs için devlet başkanı bile olsa, kimse bir evin odanın penceresinden bakamaz. Şu anda söz konusu olan sayın Sümeyye Erdoğan'ın tek başına bir hakarete maruz kalması değil, Cumhurbaşkanımızın kızının da hakarete maruz kalması değil tek başına. Bunlar da önemli ama önemli olan onurlu Türk hanımlarının hakarete maruz kalmış olması" değerlendirmesinde bulundu.

- Başvuru sahiplerine ödül

Başbakan Davutoğlu konuşmasının ardından, AKİM'e kurulduğu günden bu yana yapılan ilk, 1 milyonuncu ve 2 milyonuncu başvuru sahiplerine ödül verdi.

İlk başvuru sahibi Balıkesir'den Yusuf Sevim, Başbakan Davutoğlu'nun "AKİM'den ne talep etmiştiniz" sorusuna, meslek lisesi mezunu olduğunu, üniversiteye girişte katsayı adaletsizliğinin giderilmesini istediği yanıtını verdi, "İmam hatip lisesi mezunları size çok teşekkür ediyor. Allah sizden bin kere razı olsun" ifadesini kullandı.

Davutoğlu da "Allah o talebi yerine getiren, senden alan AKİM çalışanı arkadaşlarımızdan, yerine getiren Cumhurbaşkanımızdan, AK Parti kadrolarından razı olsun" dedi.

Başbakan Davutoğlu'nun, AKİM'e şimdi telefon açmaları durumunda ne tür bir talepte bulunacağı yönündeki sorusu üzerine de Yusuf Sevim "Sorunlarımızın çoğu çözüldü, Allah razı olsun" dedi. Bunun üzerine Davutoğlu, "Şu anda bir talebiniz yoksa elhamdülillah, hayatınızdan memnunsunuz demektir" ifadesini kullandı.

-"Ben Kürdüm, Selahattin Demirtaş benim temsilcim olamaz"

Başbakan Davutoğlu'nun ödülünü verdiği 2 milyonuncu başvuru sahibi Siirt'ten Sevinç Karataş'ın oğlu Mehmet Resul Karataş da "Kürt'üm, buradan sesleniyorum, Selahatin Demirtaş benim temsilcim olamaz" dedi.

Karataş, bu sözlerinden dolayı törene katılan partililer tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

CHP ve MHP'ye de seslenmek istediğini dile getiren Karataş, "Buradan CHP, MHP'ye de sesleniyorum, siz halkı düşünmüyorsunuz, kendi çıkarlarınıza halkı feda ediyorsunuz" şeklinde konuştu.

-"Türk Silahlı Kuvvetlerine alınmak istiyorum"

Karataş, Genelkurmay Başkanlığına da seslenmek istediğini belirterek, "Türk Silahlı Kuvvetlerine alınmak istiyorum" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Resul Karataş'ın yiğit bir Anadolu çocuğu olduğunu vurgulayarak, "Allah razı olsun. Allah bu ülkede barışı, kardeşliği daim eylesin. Bizim meselemiz, 78 milyonun kardeşliği. Bu kardeşliğe kim kastederse karşısında bizi bulur. Allah, bu ülkenin barışını, esenliğini daim eylesin" şeklinde konuştu.

Anne Sevinç Karataş ise "Allah, Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan razı olsun, Allah sizinle olsun, yolunuz açık olsun" şeklinde dua etti.

İyi Türkçe konuşamadığını belirten Karataş, Davutoğlu'na hitaben, "Devlet varsa biz de varız. AK Parti varsa biz varız. Ben sana kurban olayım" dedi. Davutoğlu, Karataş'ın bu sözlerine, "Siz varsanız AK Parti var" karşılığını verdi.

Davutoğlu, 2 milyonuncu diğer bir başvuru sahibi Kilis'ten Süleyman Akdeniz'e de ödülünü verdi. Akdeniz ödülünü alırken, kullanılamaz halde olan yollarının yapımı için AKİM'e başvurduğunu, kısa sürede talebinin yerine getirildiğini ifade etti.

Başbakan Davutoğlu'na, terör örgütünün 12 yaşındaki çocuklarını polise taş atmaları için zorladığı belirtilen bir ailenin talebi de ilgili belgeleriyle birlikte teslim edildi. Belgeleri alan Davutoğlu'nun, konuyla derhal ilgileneceklerini belirtmesinin ardından, "Anında AKİM çözümleri de var" sözleri gülüşmelere neden oldu.

- 81 ilin toprağıyla hazırlanan Türkiye haritası

Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, 81 ilden alınan toprakla oluşturulan Türkiye haritası da takdim edildi.

Her ilin, o ilden alınan toprağın kullanılmasıyla hazırlanan harita Davutoğlu'na, AK Parti Halkla İlişkiler Başkanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık tarafından sunuldu.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş