DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:

03.06.2015 13:51:51
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili adayı Yasin Aktay, "Terör örgütü buralara yatırım gelmesini, buraların kalkınmasını istemiyor. İş makinelerini yakıyor, işletme tesislerini kundaklıyor, işçileri kaçırıyor" dedi.

Aktay, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman'ı ziyaretinin ardından, daha sonra İŞ-KUR Bilgilendirme Toplantısı'na katıldı.

Yasin Aktay, Avrupa'da nüfusun yaşlanmasının ciddi problemleri de beraberinde getirdiğini, Türkiye'de ise genç nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının Avrupa ile karşılaştırılamayacak noktada olduğunu kaydetti.

Genç nüfustan faydalanabilmenin tek yolunun iyi siyaset ve idareden geçtiğini vurgulayan Aktay, şöyle konuştu:

"İyi idare edildiği zaman bu ülkenin nüfusu, bu ülkenin bir fırsatı ve bu ülkenin bir imkanı haline gelebilir. Bakıldığı zaman AK Parti'nin 13 yıldır yapmaya çalıştığı ve yaptığı şey de bu olmuştur. Genç nüfusun taleplerinin yoğunlaştığı alanlar bellidir, bu nüfus temel olarak iş, eğitim ve konut talep ediyor. Bu talepleri ancak büyük bir proje ile karşılayabilirsiniz. Gelen nüfusun konut talebini karşılamak için TOKİ daha aktif bir hale getirildi, gençlerin gecekondu koşullarında yaşamalarının önüne geçildi. Her ile üniversite açıldı ve gençlerin eğitim talepleri karşılandı. İş alanında da büyüyen Türkiye ekonomisi gençlere daha fazla iş imkanı sağlamaya başladı."

Konuşmasında, "İŞ-KUR'daki istihdamın kötü tarafı herkesin bütün umudunu devlete bağlaması. Halbuki devlet iş imkanlarının oluşturulmasında öncülük yapar, yol gösterir ama asıl işi özel sektör yapar" ifadesine yer veren Aktay, şöyle devam etti:

"Eski Türkiye'de devlet yatırımları büyük oranda batı illerine kaydırılırken doğu illerine yatırım yapılmıyordu. AK Parti iktidarı ile birlikte emin olun Türkiye belki batı illerini ihmal ediyor fakat doğu illerine büyük yatırımlar gerçekleştiriyor. Devlet özel sektörün de yatırım gerçekleştirebilmesi için gereken desteği ve altyapıyı sağlıyor ama bu sefer de başka bir engel yüzünden istenen gelişme sağlanamıyor. Siirt civarında kaç tane yarım kalmış, tamamlanamamış işletme biliyorum. Neden tamamlanamıyor çünkü terör örgütü buralara yatırım gelmesini, buraların kalkınmasını istemiyor. İş makinelerini yakıyor, işletme tesislerini kundaklıyor, işçileri kaçırıyor. Yakın zamanda açılan Hakkari'deki Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nın nasıl tamamlandığı hafızlarda henüz çok yeni. Hal böyle olunca iş adamları da burayı güvenli bulmuyor açıkçası."

- "6-7 Ekim olayları yatırımcının fikriyatını değiştirdi"

Siirt'in işverenlerin işçi aradığı yer olacağını belirten Aktay, şöyle dedi:

"Kimi müteahhitlerin iş makineleri yakılmış. İle katma değer sağlayacak projelerin 10 yıl, 20 yıl aksamasından bahsediyoruz. Arkasında da çıkıyorlar diyorlar ki 'Siirt'e yeterince yatırım yapılmıyor, doğuya yeterince yatırım yapılmıyor bu ayrımcılıktır.' Biz de buna karşılık diyoruz ki 'bu iftiradır, yalandır.' Evet Siirt'e şimdiye kadar başkaları zaman kaybettirdi ve şimdide başkaları zaman kaybettiriyor. Biz kaybedilen zamanı inatla Siirt'e kazandırmaya çalışıyoruz. Siirt önümüzdeki dönemlerde inşallah işsizlerin iş aradıkları il olmaktan çıkacak, işverenlerin işçi aradığı bir yer olacak. Bu durumu rasyonel yabancı yatırımcı da görüyor.'

Geçtiğimiz yıl Siirt'e büyük bir yabancı yatırım getirmek için gereken çalışmaları yaptığını, tüm altyapının tamamlandığını anlatan Aktay, "Ama 6-7 Ekim olayları bu yabancı yatırımcının tüm fikriyatını değiştirdi, çalışmalar durduruldu. Belki de Siirt'in kaderini değiştirecek bir yatırım aksamış oldu. İnşallah bu yatırımı Siirt'e yine kazandıracağım" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Cundullah

Yaw insan nasıl bu kadar yuzsuzlesebiliyor.baktilar ki karşılarındaki muslumanlar son derece güçlü(çünkü allahın yardımı ins) bu defa fitneyle insanların kafasını karistiracaklar

Görüş Bildir Bizimle Paylaş