DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,0995 ₺

EURO

17,2978 ₺

ALTIN

965,82 ₺

BİST

2.375,00 ₺

AK Parti'den Habur Sınır Kapısı açıklaması

Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Habur Sınır Kapısı'nın neden kapatılmadığını açıkladı.

5 Yıl Önce
2017-09-26 20:33:08

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan ve 3 saat süren MYK'nın ardından, AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

BARZANİ'NİN SÖZDE REFERANDUMU

Kuzey Irak'taki referanduma değinen Ünal şu ifadeleri kullandı: "Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin tek taraflı referandum kararını sonuçları her ne olursa olsun Türkiye'nin tanımayacağını daha önceden ifade etmiştik. Yeni gerilim alanları oluşturacağını ısrarla ifade ettik. Bu süreçte aldığımız pozisyonun Kürtler ile Kürt kardeşlerimiz ile Kürt düşmanlığı ile hiçbir ilgisini olmadığını bu meselenin tamamen uluslararası ilişkilerin bir meselesi olduğunu, Türkiye'nin millî güvenliği, sınır güvenliği, bölgenin istikrarı ve barışı çerçevesinde ele alındığını sürekli ifade ettik.

"İSRAİL HARİÇ HİÇBİR ÜLKE TASVİP ETMİYOR"

Hem Suriye hem de Irak'ta bir düzen arayışı içerisindeyken bir istikrar ve barış arayışı içerisindeyken düne kadar Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi her konuyu bizimle istişare ederken bir sabah kalkıp referandum kararı almış olması aldığı kararın İsrail hariç bölge ülkelerinin tamamı tarafından tasvip edilmemesini de dikkatlerinize sunarım.

"KÜRTLER BİZİM BÖLGEDEKİ KADİM MÜTTEFİKLERİMİZDİR"

Türkiye ve AK Parti, bölge Kürtlerinin hakları ve kazanımları konusunda uzun yıllardan beri ciddi çabalar harcamıştır, harcamaya devam etmektedir. Hiç kimse bu meseleyi, Türkiye'nin bölgede yaşayan Kürtlerle ilgili bir karşı duruşu olarak ele almasına asla müsaade etmeyiz. Kürtler bizim bölgedeki kadim müttefiklerimizdir ve bu konuda Türkiye'nin tavrı son derece açıktır. Bizim bölgede bir oldubittiye karşı çıktığımızı ve bunu da kabul etmeyeceğimizi ifade etmemizin ayrı bir hukuku ve sebebi var.

Referandum sonucunu tanımayacağımızı söyledik. Bölgede artık terör fazı başka bir sürece dönüşüyor. Net olarak bölgemizde sınırlarımızın değişmesine asla izin vermeyeceğiz.

"HABUR'U KAPATMADIK"

Sınırlarımız bellidir. Bölgede herhangi bir oldu bittiye müsade etmeyeceğiz. Sınır kapılarımız, şu ana kadar kapatılmış değil. Irak Merkezi Yönetimi sınır kapılarını teslim almak için harekete geçmiş durumda. Irak Merkezi Yönetiminin sınır kapılarını teslim almak için başlattığı bu girişimin sonucuna göre sınır kapıları ile ilgili de kararımızı açıklayacağız."

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş