SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO

AK Parti’de değişim devam ediyor! 3 ayda 100 başkan değişti

AK Parti, 7. Olağan Büyük Kongre çerçevesinde son üç ayda 100’e yakın il ve ilçe başkanında değişikliğe gitti. İl ve ilçe başkanının değişmediği teşkilatlarda ise yönetimin yüzde 50’si değiştirilecek.

AK Parti’de değişim devam ediyor! 3 ayda 100 başkan değişti
27.2.2020 19:24:48

AK Parti'de kongre süreciyle birlikte değişim süreci de başladı. Bu kapsamda son üç ayda 100'e yakın il ve ilçe başkanı değişim doğrultusunda istifa etti.

Yeni Akit'in AK Parti kaynaklarından edindiği bilgilere göre, AK Parti Teşkilat Başkanlığı koordinasyonunda, bu hafta sonu ilçe kongreleri için düğmeye bastı ve 26 Nisan'a kadar 970 ilçe kongresini tamamlayacak. İlçe kongrelerinin tamamlanmasının ardından başlayacak il kongrelerinde partinin 81 il başkanı ve yönetim kurulu üyeleri seçilecek. Eş zamanlı olarak il kadın ve gençlik kolları kongreleri de yapılacak.

1 Haziran 2020'de başlanacak ve 27 Eylül'e kadar tamamlanacak il kongrelerinin bittikten sonra Büyük Kongrenin tarihine ilişkin süreç başlayacak. Büyük Kongre'nin 2021 yılının Ocak ayı içerisinde Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılması gündemde olsa da kesin tarihi, Cumhurbaşkanı ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile partinin yetkili organlarınca belirlenecek.

Erdoğan'ın, Ankara, İstanbul, İzmir, 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün memleketi Kayseri ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun memleketi Konya gibi büyükşehirler başta olmak üzere il kongrelerine ve bazı ilçe kongrelerine katılması planlanıyor. Erdoğan'ın katılamayacağı kongrelere, AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, genel başkan yardımcıları ile bakanlar iştirak edecek.

DEĞİŞİM 27 EYLÜL'E KADAR DEVAM EDECEK

Öte yandan değişimin il kongrelerinin tamamlanacağı 27 Eylül 2020 tarihine kadar devam edeceğini ve sadece seçimlerin kaybedildiği yerlerle ilgili sınırlı olmadığını ifade eden parti yöneticileri, süreç içerisinde bölge, il koordinatörleri ve milletvekilleri, genel başkan yardımcılarının yanı sıra önceki dönemlerde siyaset yapan milletvekilleri ile belediye başkanları, kuruluştan bu yana görev yapan il ve ilçe başkanları ile kanaat önderlerinin de fikirlerinin alındığını kaydettiler.

TOPLUMUN TEPKİSİNİ ALAN İSİMLER GİDECEK

Bugüne kadar değişim kapsamında 100'e yakın il ve ilçe başkanının istifa ettiğini belirten parti yöneticileri, il ve ilçe başkanının değişmediği teşkilatlarda ise yönetimin en az yüzde 50'sinin değiştirileceğini, özellikle seçim sürecinde performansı düşük olan, milletvekilleriyle ve teşkilatla ters düşen, parti içinde dedikodu üreten, parti içi çekişmelere neden olan, toplumun tepkisini alan ve parti kurma çalışmalarını sürdüren eski Başbakan yardımcısı Ali Babacan ile Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na yakın olan isimlerin de değişime tabi tutulacağını belirttiler.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR