DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Kerkük Türkmenleriyle buluştu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Kerkük Türkmenleriyle buluştu

31.05.2015 22:45:08
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Kerkük Türkmenleriyle bir araya gelerek, "Burası bir ata yurdu, anayurt. Dolayısıyla yeniden birleşme, birbirimize kavuşma, manevi coğrafyamızın yeniden hatırlanması, sınırlarının zihnimizde yeniden şekillenmesi yine elbette Türkiye'den başlayacak, bunun kadar tabii bir şey yok" dedi.

Adapazarı ilçesindeki restoranda Kerkük Türkmenlerinin katılımıyla düzenlenen programda konuşan İslam, çocukluğunda Kerküklü arkadaşı olduğunu ve onları çok iyi tanıdığını söyledi.

Çocukluğunun Kerkük hoyratlarını (ezgili deyiş) dinleyerek geçtiğini ifade eden İslam, şöyle konuştu:

"Onun için nereden geldiğinizi, nasıl bir hayat yaşadığınızı, 1970'lerde, 1980'lerde yaşananları gayet iyi biliyorum. Türkiye'nin Kerkük'e bakış açısını hepiniz biliyorsunuz. Bizim dilimiz, dinimiz, kültürümüz, geçmişiz, tarihimiz bir. Masa başlarında birilerinin cetvelle çizdiği sınırlarla birbirinden ayrılmış kardeşleriz bizler. Bu kardeşliğin devamı açısından Türkiye, elinden gelen her şeyi yapıyor. Bundan sonra da yapmaya devam edecek."

Türkiye'nin kendi hinterlandında söz sahibi ülke haline geldikten sonra yükü ve mesuliyetinin ağırlaştığına dikkati çeken İslam, dünyanın herhangi bir yerindeki mazlumların yüzlerini haklı olarak Türkiye'ye çevirdiklerini söyledi.

- "Bir cihan imparatorluğunun toprakları buralar"

İslam, "Bizim de adımızı ağzınızdan zikredin' diyorlar çünkü mazlumların adını zikreden tek Cumhurbaşkanı, tek Başbakan kaldı dünyada" ifadesini kullandı.

"Bir cihan imparatorluğunun toprakları buralar" diyen Ayşenur İslam, şöyle devam etti:

"Burası bir ata yurdu, anayurt. Dolayısıyla yeniden birleşme, birbirimize kavuşma, manevi coğrafyamızın yeniden hatırlanması, sınırlarının zihnimizde yeniden şekillenmesi yine elbette Türkiye'den başlayacak. Bunun kadar tabii bir şey yok. Bunun için de Türkiye'deki devletin, hükümetin kararlı, istikrarlı, güçlü ve omurgalı olması gerekiyor. Önümüzdeki seçimler inşallah alnımızın akıyla çıkacağımız seçimler olacaktır. 'İnşallah Türkiye'deki istikrarın bozulmayacağı bir seçim olacaktır' diye ümit ediyorum."

İslam, Kerkük'te başkonsolosluk kurmak için ay başında çalışmalara başladıklarını belirterek, "Kuzey Irak'ta 40 bin kişi kapasiteli kampımız var. Bu kamp Türkmenler için kuruldu. Lojistik, eğitim, askeri destek bakımından Türkiye, tam manasıyla Türkmenlerin arkasındadır. Türkiye'de yaşayan Türkmenleri bir araya getirmeye çalışıyoruz. Her türü desteği dernekler vasıtasıyla Türkmen kardeşlerimize ulaştırmaya çalışıyoruz" bilgisini paylaştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

okuryazar

çelişkili yazı. herkes duymak istediği yönde konuşuyor/yazıyor.işimize geldiği gibi bu kadar kıvrık/kıvrak konuşan bir millet daha var mıdır acaba?!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş