SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIK5 SORUKÜLTÜREMLAKFOTOVİDEO
AİHM'in 2 seçeneği

AİHM'in 2 seçeneği

CHP, referandumu Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gideceğini açıkladı. Peki AİHM ne karar verebilir?

AİHM'in 2 seçeneği
21.04.2017 11:05:22

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İnsan Hakları Anabilim Dalı öğretim elemanı Prof. Dr. Osman Doğru, YSK tarafından kanuna aykırı bir karar verilmiş gibi göründüğünü belirterek AİHM sürecinde neler yaşanabileceğini Karar'dan Kenan Butakın'a anlattı.

Doğru, yüksek mahkemenin bu süreçte referandumda gözlemci olan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) raporunu dikkate alabileceğini belirterek şunları kaydetti:

Demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları şeklinde Avrupa Konseyi'nin temel değerleri var. Şimdiye kadar Strasbourg'un referandum konusunda ihlal kararı yok. Birinci Protokolün 3. maddesinde yasama organının seçimi şeklinde bir ifade var.

AGİT'İN 2 SEÇENEĞİ

Fakat burada yasama organının seçimi değil, yasama organının yetkilerinin el değiştirmesi ile alakalı bir referandum yapıldı. Örneğin Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin getirilmesi şeklinde. Bu daha da temel bir konu. Dolayısıyla AİHM, hem temel değerlerden konuya girebilir, hem de serbest seçim hakkındaki Birinci Protokolün 3. maddesi ile yaklaşabilir.

NE YAPACAK?

Burada aynı zamanda şu da var; Birinci protokolün 3. maddesi, halkın kendi görüşlerini serbestçe dile getirebileceği bir ortamda seçimlerin yapılmasını istiyor. AGİT raporu bu anlamda son derece önemli. Onların tespitleri önemli bir maddi kaynak olacaktır. Yani şu şu olaylar oldu, serbest bir ortamda referandum yapılmadı şeklinde bir yaklaşımı mahkeme dikkate alırsa inceleyebilir gibi görünüyor. Strasbourg da sonuçta içtihatlarını geliştirmeyen bir mahkeme değil. Geliştirebilir ve ihlal kararı verebilir. Ancak tıpkı başörtüsü kararında olduğu gibi devlete mi bırakacak yoksa kendisi doğrudan bir ihlal kararı verebilecek mi?

Yani elini taşın altına koyar mı koymaz mı bu konuda bir tereddüt olabilir. İnsan hakları ve demokrasi ile ilgili temel bir konu gördüğünde bu konuya yaklaşabilir. Yine de kesin bir şey söylemek zor.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR
TİMETÜRK BİYOGRAFİ

Timeturk.com

Sayfamızı Facebook'tan takip edin.