DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AİHM'den Azerbaycan aleyhine karar

AİHM'den Azerbaycan aleyhine karar

16.06.2015 20:11:12
" Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Büyük Dairesi, Yukarı Karabağ savaşı sırasında Azerbaycan'daki evini terk etmek zorunda kalan bir Ermeninin açtığı davada, Azerbaycan'ın "insan hakları ihlalinde bulunduğuna" hükmetti.

AİHM kararında, Azerbaycan'ın, "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin mal ve mülkiyetin korunması ile ilgili 1. protokolün 1. maddesi, özel ve aile yaşamına saygı ile ilgili 8. maddesi ile etkili başvuru hakkı ile ilgili 13 maddesini ihlal ettiği" bildirildi.

AİHM, tazminat kararını ileri bir tarihte vereceğini açıkladı.

Başvuru sahibi Minas Sarkisyan, savaştan sonra Azerbaycan'ın Shahumyan bölgesinde Gülistan köyündeki evine ve topraklarına dönüşünün engellendiği gerekçesiyle 2006 yılında Azerbaycan aleyhine şikayette bulunmuştu.

Kararda, başvuruyu yapan Minas Sarkisyan'ın 2009 yılında vefat ettiği, başvuruyu iki çocuğunun sürdürdüğü bildirildi.

AİHM tarafından ilk olarak 2006 yılında ele alınan davanın, "hukuki açıdan karışık" olması itibarıyla 11 Mart 2010'da büyük daire tarafından görülmesi kararlaştırılmıştı.

Ermenistan'ın davaya müdahil olmasının ardından ilk duruşma 15 Eylül 2010'da düzenlenmişti. Büyük daire, 14 Aralık 2011'de davanın incelenmeye alınmasını kararlaştırmış ve 5 Şubat 2014'te ikinci bir duruşma düzenleyerek tarafların görüşlerini dinlemişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mehmet

basri faris al benden de o kadar tam 35 yıldır aynı herze...gerçekten bıkmadılar aynı yalanı şarkı nakaratı gibi tekrarlamaktan...madem bitmişler ..neden sokağa çıkma yasağı uzatılıyor...demek ki ciddi bir çatışma var...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş