Ahmet Zeki Üçok

Ahmet Zeki Üçok

Türk, asker, hukukçu Ahmet Zeki Üçok. Ahmet Zeki Üçok kimdir? işte Ahmet Zeki Üçok'un biyografisi...

Ahmet Zeki Üçok, 9 Nisan 1961 tarihinde Mustafakemalpaşa, Bursa‘da doğdu. 1974 yılında Işıklar Askeri Lisesine girdi. 1981 yılında Hava Harp Okulundan mezun oldu. Daha sonra hukuk fakültesini bitirdi ve askeri hakim oldu. Yüksek lisans ve doktora yaptı. Elektronik mühendisliği dalında yüksek lisans yaparak Hava Kuvvetlerinin tek yüksek lisanslı subayı ünvanının sahibi oldu. 

Ahmet Zeki Üçok, 2009 yılında Fethullah Gülen cemaati hakkında yürüttüğü soruşturmanın ardından Balyoz Davası sanığı oldu. 4 yıl 9 ay cezaevinde yattı.

Mart 2003 yılında hazırlandığı iddia edilen Balyoz Darbe Planı kapsamında açılan davada tutuklu olarak, ikinci iddianamede (Oraj Harekat Planı) 4 numaralı sanık olarak yargılandı ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi Ancak darbeye eksik teşebbüs sebebiyle verilen ceza ağırlaştırılmış müebbetten 16 yıla düşürüldü.

Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz davasına ilişkin kararından sonra davanın bütün sanıkları tahliye olmasına rağmen eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı'nda görevli üç astsubayın ifadelerini, hipnoz ve işkenceyle almak suçundan aldığı ceza nedeniyle tahliye olmadı Mahkeme, Üçok'un cezaevinde kaldığı 4 yıl 9 ay 25 gün süreyi göz önünde bulundurarak 30 Haziran 2014 tarihinde tahliyesine karar verdi.

Davalardan dolayı iki kez TSK'dan ihraç edilen rütbeleri sökülen, ‘er' statüsüne indirilen ve 2013 yılında emekli edilen Ahmet Zeki Üçok'un aldığı cezalar Anayasa Mahkemesi'nce ‘hak ihlali olduğu' gerekçesiyle ya da Yargıtay tarafından bozulmasına rağmen Üçok henüz beraat etmediği için kayıtlarda sabıkalı olarak kaldı. Sabıkalarından dolayı ise Ahmet Zeki Üçok, sivil hayatında avukatlık yapabilme hakkını da kazanamadı.

Maddi güçlük içerisine giren Ahmet Zeki Üçok, askerlik görevleri sırasında tanıştığı Moritanyalı arkadaşının vesilesiyle kurduğu Sun Savunma Teknoloji ve Danışmanlık Şirketi aracılığıyla, dünyanın en önemli balık ihracatçılarından biri durumundaki Moritanya‘dan, balık getirmeye başladı.

Gerekli girişimlerini tamamlayan Ahmet Zeki Üçok, geçen ocak ayından itibaren de, birçok balık çeşidini Türkiye'ye getiren isim oldu.

Ahmet Zeki Üçok, cezaevinden tahliye olduktan sonra kurucuları arasında CHP Milletvekili olan Dursun Çiçek‘in de bulunduğu Kumpas Mağdurları Derneği‘ni kurup başkanlığını yaptı.

Ahmet Zeki Üçok, evli ve bir kızı var