Ahmet Yasin

Ahmet Yasin

Filistinli Hamas örgütü kurucusu Ahmet Yasin... Ahmet Yasin kimdir? İşte Ahmet Yasin'in biyografisi

Ahmed Yasin 1937 senesinde Filistin'in Askalan şehrinin el-Cevra köyünde dünyaya geldi. Üç yaşında babasını kaybetti. 1948 senesinde yaşanan Arap-İsrail Savaşı sırasında Yasin, ve ailesi, binlerce Filistinli gibi mülteci konumuna düştü. Sonrasında Gazze'ye giderek buraya yerleştiler. 1952 senesinde Gazze'de İmam Şafii Okulu'ndan mezun oldu. Aynı sene içerisinde gerçekleşen bir yüzme faaliyeti sırasında kafasının üstüne düştü ve felç geçirdi.

1958 yılında eğitimini Filistin Lisesi'nde tamamladı. Lise eğitiminden sonra Mısır'ın başkenti Kahire şehrinde bulunan El-Ezher Üniversitesi'ne gitti. Burada Müslüman Kardeşler adlı bir gruba katıldı. Sonrasında Gazze'ye dönerek öğretmenlik yapmaya başladı. Aynı zamanda camilerde vaazlar ve sohbetler verdi. Kısa bir süre içinde tanınan Ahmet Yasin, Gazze İslâm Enstitüsü'nün başına getirildi. 1987 senesinde İntifada Hareketi sırasında Abdülaziz el-Rantisi ile Müslüman Kardeşler'in Filistin Kanadı'nı kurdu. Ayrıca kurucusu olduğu Hamas örgütünün yaptığı eylemler nedeniyle İsrail Devleti tarafından hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

18 Mayıs 1989 tarihinde İsrail Güvenlik Güçleri tarafından tutuklandı ve birçok işkenceye maruz kaldı. Ramallah Cezaevi'nde 8 sene hapis yattı. Eylül 1997 tarihinde Ürdün topraklarında yakalanan iki Mossad ajanıyla takas edilerek serbest bırakıldı. Ahmet Yasin, 22 Mart 2004'de namazdan döndüğü bir sırada İsrail helikopteri tarafından kendisine yönelik düzenlenen bir saldırı sonucu öldürüldü.