DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ahmet Türk için 'acil' çağrı

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün kalp pili taşıdığını ve aylık rutin kontrollerinin yapılamadığını söyleyen avukatı Erdal Kuzu, “Yaşamının riske edilmesi söz konusu” dedi.

5 Yıl Önce
2016-12-31 17:40:11

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı 24 Kasım'dan bu yana tutuklu. Kalp pili ile yaşayan ve Silivri Cezaevi'nde tutulan Türk için avukatı Erdal Kuzu ve CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey'den açıklamalar geldi.

Cumhuriyet gazetesinden Ayşe Yıldırım'ın haberine göre, Türk'ün aylık rutin kontrollerinin yapılamadığını söyleyen avukatı Erdal Kuzu, Türk'ün yaşına bağlı başka hastalıkları da olduğunu açıkladı. En son dört gün önce Türk'ü ziyaret ettiğini söyleyen Kuzu, “Sağ gözünde katarakt oluşmuş. Doktor kataraktın ilerlediğini ve mutlaka ameliyat olması gerektiğini söylemiş. Olsa bile sonrasında hijyen koşulları gerekiyor. Ne yazık ki cezaevinde bu mümkün değil” dedi.

Türk'ün sağlık koşullarının gündeme getirilmesini istemediğini vurgulayan Kuzu, şunları söyledi: “Kendisi moralli olsa da bizler onun için ciddi anlamda endişeli ve kaygılıyız. Kendisi Türkiye kamuoyuna mal olmuş bir siyasetçi. Yaşamının riske edilmesi söz konusu. Fakat Türkiye'de cezaevinde bulunan hasta tutuklulara bakış açısı belli. Bugüne dek hastalık nedeniyle yaptığımız tahliye talepleri reddedildi ne yazık ki.”

Son olarak dört gün önce savcılığın Türk'ü sağlık durumunu tespit etmek için heyet raporu hazırlanmak üzere bir hastaneye sevk ettiğini bildiren Kuzu, “Rapor henüz çıkmadı ama ‘cezaevinde kalabilir' şeklinde çıkma ihtimali yüksek. Kamuoyunda Ahmet Türk'ün sağlık ve tutukluluğuna tepkileri ortadan kaldırmak için bu yönde bir rapor çıkacağını düşünüyoruz. Umarım heyet bizi yanıltır” diye konuştu.

'TUTULMASI BİR İHLAL'

Rapor olumsuz çıkarsa bu kez Türk'ün Adli Tıp Kurumu'na sevkini isteyeceklerini vurgulayan Kuzu şöyle devam etti: “Gerçi oradan da umutlu değiliz. Çünkü dediğim gibi Adli Tıp Kurumu'nun da hasta tutuklulara bakış açısı belli. Ama biz bütün hukuksal yolları kullanacağız. Soruşturmanın içeriğine dokunmadan söylüyoruz. O zaten ayrı bir hukuksal trajedi. Tutuklanmasını gerektiren hiçbir şey yok. Siyasal bir karar. Ama ağır sağlık sorunları olmasına rağmen cezaevinde tutulması başlı başına ihlal.”

PAVEY: GİDEREK KÖTÜLEŞİYOR

Ahmet Türk'ü cezaevinde iki kez ziyaret eden CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey de “Ahmet Türk'ün sağlık durumunun detaylarının paylaşılmasını doğru bulmasam da bunu yapmak zorundayız. Çünkü insani standartların bile değerlendirilmediğini görüyoruz. Ahmet Türk'ün sağlığı giderek daha kötüleşiyor. Acil ve adil bir karar alınmasını bekliyoruz. Sağlık katliamını önlemek için bunu yapmak zorundayız” dedi.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş