Ahmet Oktay

Ahmet Oktay

Türk gazeteci, yazar ve şair Ahmet Oktay... Ahmet Oktay kimdir? İşte Ahmet Oktay'ın biyografisi

2017-12-26 01:00:42

Ahmet Oktay 21 Ocak 1933'de Ankara'da dünyaya geldi.

Tam adı Ahmet Oktay Börtecene'dir.

Yazmaya ortaokul sıralarında başlayan Ahmet Oktay, öğrenimini lisede yarım bırakıp çalışmaya başladı.

İlk şiiri 1949-1950 seneleri arasında Gerçek dergisinde yayımlandı.

1950'li senelerde Mavi Hareketi içinde yer alan yazar, aynı addaki dergide yazıları ve şiirleriyle etkin bir rol oynadı.

1931'de, Yeni İstanbul gazetesinin Ankara bürosunda “parlamento muhabiri” olarak profesyonel gazeteciliğe başladı. Çeşitli gazetelerde ve TRT Haber Merkezi'nde muhabirlik ve haber müdürlüğü yaptıktan sonra 1982 senesinde TRT'den emekli oldu.

Bir süre Milliyet gazetesinde çalışmaya devam eden Ahmet Oktay, 1993'de vazifesinden ayrılarak kendini tamamen yazmaya verdi.

İlk şiirlerinde Ahmed Arif şiirinden etkilendiği izlenimi veren Ahmet Oktay, 1960'lı yıllardan sonra toplumcu gerçekçi bir yaklaşımla İkinci Yeni'ye doğru yöneldi.

Şiirlerinde destansı bir söyleyiş kullanan Ahmet Oktay, zengin kelime dağarcığıyla kendini belli eden bir kaleme sahipti.

Şiir kitapları arasında “Yol Üstündeki Semender”, Behçet Necatigil Şiir Ödülü almasının da ötesinde, içerdiği şiir isimleriyle de önem kazanmıştır. Her bir şiirinde intihar etmiş bir şairi şiire dönüştüren yazar, o şairin biçemiyle kendi biçeminin karışımı bir eser ortaya koymuştur.

Ahmet Oktay, 3 Mart 2016'da 83 yaşında hayatını kaybetti.

ŞİİRLERİ

Gölgeleri Kullanmak, Her Yüz Bir Öykü Yazar, Dr. Kaligari'nin Dönüşü, Sürgün, Sürdürülen Bir Şarkının Tarihi, Kara Bir Zamana Alınlık, Yol Üstündeki Semender, Ağıtlar ve Övgüler, Bir Sanrı İçin Gece Müziği, Toplu Şiirler, Gözüm Seğirdi Vakitten, Söz Acıda Sınandı, Az Kaldı Kışa, Hayalete Övgü