DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ahmet Mansur Berlin'de basın toplantısı düzenledi

Ahmet Mansur Berlin'de basın toplantısı düzenledi

23.06.2015 17:03:05
Almanya'da Berlin Tegel Havalimanı'nda gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan El Cezire sunucusu Ahmet Mansur, Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Almanya ziyaretinden sonra gözaltına alınmasının manidar olduğunu söyledi.

Ahmet Mansur, Federal Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Sisi'nin ziyaretinden sonra gözaltına alındığına işaret ederek bunu manidar bulduğunu, Alman gazetecilerin bu konuyu araştırması gerektiğini belirtti.

Basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da desteği için teşekkür eden Mansur, görevi gereği her ay farklı ülkelerde siyasetçiler ve ilgililerle söyleşiler yaptığını anlattı.

Almanya'ya geçen hafta salı günü Münih'ten giriş yaptığını ifade eder Mansur, oradan Berlin'e geçtiğini ve İngiltere pasaportunu kullandığını söyledi. Daha önce şubat ayında da Almanya'ya geldiğini vurgulayan Mansur, neden o zaman gözaltına alınmadığının sorulması gerektiğini kaydetti.

Mansur, Almanya'da Bilim ve Siyaset Vakfından Guido Steinberg ile söyleşi yaptığını ve söyleşi konusunun Almanya'nın Ortadoğu politikası ve Sisi'nin Almanya ziyareti olduğunu ifade etti.

Gözaltındayken korkup korkmadığının sorulması üzerine Mansur, gazeteciliğe başladığında "korkularını öldürdüğünü" vurgulayarak "Bu benim karşılaştığım ilk problem değil. Rus işgali esnasında Afganistan'dan, Bosna savaşından, Felluce'den haberler geçtim. 25 kitap yazdım. Arap Baharı sürecinde Mısır, Tunus, Libya'dan haberler geçtim. Bir kişi gazetecilik yaparken cesur olmalı" diye konuştu.

Mansur, Müslüman Kardeşler ile bağlantısının olup olmadığının sorulması üzerine de "Müslüman Kardeşler'le bağlantım sizin ne kadar varsa benim de o kadar. Ben gazeteciyim, haber için uğraş veriyorum. Hakkımda yanlış bir ön yargı oluşmasını istemem" dedi.

Özgür bir gazeteci olduğuna işaret eden Mansur, "Ben gerçekleri yazarım. Diktatörlüklerden nefret ederim. Mısır'daki diktatör rejimin karşısındayım. Tüm dünyadaki diktatör rejimlerin karşısındayım. Özgürlüğü seviyorum" ifadesini kullandı.

Mansur, başından geçen olayların sadece kendisini değil, dünya üzerinde özgür şekilde habercilik yapmak isteyen herkesi ilgilendirdiğini söyledi. Almanya'daki gazetecilerin empati yaptığını belirten Mansur, "Çünkü hepimiz basın özgürlüğü sayesinde bilgilerin halka aktarılması için çalışıyoruz" diye konuştu.

Ahmed Mansur, haksız yere suçlandığını başından beri söylediğini ifade ederek şöyle devam etti:

"Geçen ekim ayında Mısır Savcılığı hakkımda bir karar çıkardı. Bu karar Ahmed Mansur'a karşı 180 farklı iddia içeriyordu. Aslında 'Ahmed Mansur'u nereye giderse gitsin, nerede olursa olsun takip edeceğiz' demek istiyorlardı. Düşünebiliyor musunuz? Bir devlet bu ülkede diktatörlüğe karşı tavır alan, sizlere gerçeği aktaran bir gazeteciyi takip ediyor."

- "Destek olan herkese teşekkür ederim"

Kendisine destek olan bütün özgür gazetecilere, Alman gazetecilere teşekkür eden Mansur, "Ayrıca bana destek olan Yeşiller Partisi'nden, Hristiyan Birlik partilerinden (CDU/CSU) ve diğer partilerden milletvekillerine de teşekkür ederim. Özellikle her türlü kısıtlamaları ve baskıları geri çeviren Alman Savcılığına ve hakimlere teşekkür ederim."

Mansur, "Mesleğimi icra etmeye ve doğruları aktarmaya devam edeceğim" dedi.

Ahmet Mansur, gelecek haftalarda Almanya'ya tekrar gelerek bazı siyasetçilerle röportaj yapacağını sözlerine ekledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ramazan demir

Hüda kaya ,ayhan bilgen,altan tan a ithaf olunur

Görüş Bildir Bizimle Paylaş