Ahmet Çalık

Ahmet Çalık

Türk iş adamı Ahmet Çalık... Ahmet Çalık kimdir? İşte Ahmet Çalık'ın biyografisi

Ahmet Çalık 1958 yılında Malatya'da doğdu. İlkokulu Malatya'da bitirdi, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı.

1981 yılında ticari hayatına Ortadoğu Tekstil'i kurarak başladı. Malatya'da GAP Güneydoğu Tekstil'i kurarak Doğu Anadolu'daki ilk yatırımını gerçekleştirdi.

Enerji, telekom, finans, inşaat, medya ve tekstil alanlarında faaliyet gösteren grup şirketlerini 1997 yılında Çalık Holding'i kurarak tek çatı altında birleştirdi. Enerji sektörüne 1990'lı senelerin ortalarında giren Çalık, Çalık Enerji'yi kurdu. Şirket Orta Asya bölgesinde toplam 1500 MW'a yakın 7 enerji santrali projesine imza attı.

Gardabani projesiyle Gürcistan'daki en büyük EPC müteahhidi unvanına sahip olan Çalık Enerji, Irak'ta toplam kapasiteleri 2000 MW olan iki tane elektrik santralini tamamladı.

1999 yılında finans sektörüne adım attı ve Türkiye'de Aktif Bank'ı kurdu. Grubun yönetiminde Arnavutluk'un en büyük iki bankasından biri haline gelen BKT'yi devraldı.

Çalık, Balkanlardaki en büyük Türk yatırımcılardan biridir. 2007 yılında Arnavutluk'un en büyük sabit telefon işletmecisi ve internet sağlayıcısı ALB telecom'u satın aldı. Çalık, 2008 yılında Arnavutluk'da GSM pazarına girerek Eagle Mobile'ı kurdu.

Sahip olduğu şirketleri tek çatı altında birleştirmek için kurduğu Çalık Holding ‘Emerging Markets Global Player‘ 2010 yılı raporuna göre yurt dışında yatırım yapan en büyük 5 Türk grubundan biridir.