Ahmet Akgündüz

Ahmet Akgündüz

Türk hukuk tarihçisi, profesör…

1955 yılında Diyarbakır'ın Çüngüş kazasına bağlı Malkaya köyü'nde doğdu. İlkokulu köyde tamamlayan Akgündüz, Gaziantep İmam-Hatip Lisesi'ni ve Gaziantep Lisesi fen bölümünü bitirdi. 1980 yılında Erzurum Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi'ni bitiren Akgündüz, 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne Hukuk Tarihi Araştırma Görevlisi olarak giren Akgündüz, 1983 senesinde Mastırını ve 1986 senesinde de “İslam Hukukunda ve Osmanlı Tatbikatında Vakıf Müessesesi” adlı teziyle doktorasını tamamladı. 1987 senesinin Kasım ayında Hukuk doçenti olan Akgündüz, aynı yıl Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne Hukuk Tarihi ve İslam Hukuku Doçenti olarak tayin edildi.

1986-1991 yılları arasında Başbakanlık Osmanlı Arşivinde Uzman Müşavir ve Devlet Arşivleri Danışma Kurulu üyeliği sıfatlarıyla araştırmalarda bulunan Akgündüz, 1993 Eylül'ünde Dumlupınar Üniversitesi'ne Hukuk Profesörü olarak atandı. Ekim 1993' de aynı üniversiteye bağlı Bilecik İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi'ne Dekan olarak tayin olunan Akgündüz, aynı zamanda Osmanlı Araştırmaları Vakfı Mütevelli Heyet Başkanıdır. 1997-1998 ders yılında Princeton Üniversitesi'nde misafir Profesör olarak araştırmalarda bulundu. Arapça, İngilizce ve Farsça bilmektedir. Evli ve iki çocukludur.

Prof. Dr. Akgündüz ayrıca Hollanda'da tek İslami eğitim faaliyetleri veren Rotterdam İslam Üniversitesi'nin de rektörüdür. Bediüzzaman Said Nursi ve Risale-i Nur Külliyatı üzerine çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Akgündüz, 17-25 Aralık sonrasında Fetullah Gülen Cemaati ile arasına mesafe koymuş, ilerleyen süreçte ise Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yayın organlarında hedef gösterilmiştir.

 

ESERLERİ

Osmanlı Kanunnameleri ve Hukuki Tahlilleri (12 cilt)

Mukayeseli İslam ve Osmanlı Hukuku Külliyatı

İslam Hukukunda ve Osmanlı Tatbikatında Vakıf Müessesesi

Şer'iyye Sicilleri (2 cilt) Heyet ile birlikte

Belgeler Gerçekleri Konuşuyor (5 cilt)

Eski Anayasa hukukumuz ve İslam Anayasası

İslam'da İnsan Hakları Beyannamesi

Arşiv Belgeleri Işığında Sayıştay Tarihi

Arşiv Belgeleri Işığında Somuncu Baba

Arşiv Belgeleri Işığında Eshab-ı Kehf ve Tarsus Tarihi

Arşiv Belgeleri Işığında Süleyman Hilmi Tunahan Hazretleri

Osmanlı'da Harem

Tabular Yıkılıyor (2 cilt)