DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ahmedinejad'la ilgili yeni yolsuzluk iddiası

Eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad dönemine ait 700 milyon dolarlık yeni bir yolsuzluğun tespit edildiği öne sürüldü.

7 Yıl Önce
2015-08-27 16:49:11

İranlı İşçiler Haber Ajansı'na (ILNA) konuşan Mededi, 700 milyon dolarlık Etrek-Bereket Demiryolu Projesi'nin, yolsuzlukiddiasıyla yargılandığı davada hapis cezasına mahkum olan ve mal varlığına el konulan Ahmed R'nin sorumluluğuna verildiğini ve söz konusu şahsın devletten 700 milyon dolar aldığını ancak projeyi tamamlamadığını söyledi.

Mededi, şahsın konuyla ilgili hiçbir uzmanlığı bulunmamasına rağmen Ahmedinejad'ın cumhurbaşkanlığı dönemindeki yardımcısı İsfendiyar Rahim Meşai'yle yakın irtibatlı olması sayesinde projenin kendisine devredildiğini öne sürdü.

Ahmed R'nin, proje için İran'daki şirketlerden de milyonlarca dolar para aldığını ancak bu paraları da ödemediğini iddia eden Mededi, bu kişiyle ilgili yargıya defalarca şikayet dilekçesi ulaşmasına rağmen işlem yapılmadığını savundu.

Mededi, şahsın şu anda Avusturya'da bulunduğunu da belirtti.

Etrek-Bereket Demiryolu Projesi'nin yapımı Ahmedinejad'ın cumhurbaşkanlığı döneminde 2009'da İran'ın "Pars Enerji" şirketi tarafından üstlenilmişti.

Orta Asya ülkeleri ile İran'ı birbirine bağlayan Etrek-Bereket demiryolu hattı, aynı zamanda Orta Asya bölgesini Basra Körfezi ile birleştirecek proje olarak nitelenmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş