DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:16:00

İftar vakti

BURSA

20:13

04:06
20:13
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:58

03:52
19:58
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:40

03:37
19:40
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:24

03:19
19:24
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:09

03:20
19:09
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:16:00

İftar vakti

ANKARA

19:58

03:52
SAHUR
19:58
İFTAR

ERZURUM

19:24

03:19
SAHUR
19:24
İFTAR

Ahlat bastonu tescilleniyor

Ahlat bastonu tescilleniyor

23.06.2015 11:26:05
Ahlat Kaymakamlığı, tarihi yüzyıllar öncesine dayanan Ahlat bastonunun tescillenmesi amacıyla Türk Patent Enstitüsüne (TPE) "Coğrafi İşaret" başvurusu yaptı.

Ahlat'ta, asırlık ceviz ağaçlarından üretilen, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait motiflerle süslenen Ahlat bastonunu gelecek nesillere aktarmak amacıyla Ahlat Kaymakamlığınca çalışma başlatıldı.

Asırlardan bu yana ilçede el emeği, göz nuruyla üretilen ve adı ilçeyle bütünleşen Ahlat bastonlarını tüm dünyaya tanıtmak isteyen kaymakamlık, TPE'ye "Yerelliğin Dünyayla Buluşması" olarak adlandırılan "Çoğrafi İşaret" için müracaatta bulundu.

Yapılan başvurunun ardından ilçedeki baston atölyesini ziyaret eden Kaymakam Bülent Tekbıyıkoğlu ve Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban, baston ustası Refa Gökbulak'la görüşüp çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ahlat'ın derin bir tarihi geçmişe sahip olduğunu bu nedenle de ilçede önemli el sanatlarının yapıldığını vurgulayan Tekbıyıkoğlu, "Bazı şehirler vardır, ürünleriyle, objeleriyle ve sanatıyla akıllara gelir. Örneğin 'Diyarbakır' denildiği zaman kadayıfı, 'Devrek' dediğimizde baston, 'Ankara' denildiği zaman keçisi akıllara gelir. Bunlar artık kendi şehirleriyle özdeşleşmiş ürünlerdir. Ahlat olarak Anadolu'nun Türklere açıldığı ilk kapısıyız. Medeniyetimizin başlangıç yeri. Çok özel bir yer olan Ahlat'ta çok özel de sanat eserlerimiz var. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi de iddia ediyoruz, en az Devrek bastonu kadar özel olan Ahlat bastonlarıdır. Ahlat bastonuyla da ünlüdür" dedi.

Arkeolog Prof. Dr. Oktay Belli'nin bölgede yaptığı araştırmalarda da bastonun dünya üzerinde ilk bulunduğu yerin Van Gölü havzası olduğuna yönelik makalelerinin olduğuna işaret eden Tekbıyıkoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yapılan araştırmalar coğrafyamızda baston yapımının ne kadar eski olduğunu gösteriyor. İlçemizde de yüzyıllardan beri devam eden bir gelenek var. Çok değerli ustalarımız var. Bunlardan en önemlilerinden birisi de Refa ustadır. Bill Clinton'dan tutun da Süleyman Demirel'e, Sayın Reisi Cumhurumuza, başbakanlara buradan çok özel bastonlar hazırlayarak armağan etmiştir. Fakat bu değerleri tanıtma noktasında biraz geriye düşmüşüz. Biz de bu durumdan kurtulmak için adım attık ve 'Coğrafi İşaret' başvurumuzu Türk Patent Enstitüsüne geçtiğimiz çarşamba günü itibarıyla gerçekleştirdik. Bundan sonra tıpkı diğer şehirler gibi 'baston' denildiği zaman akıllara Ahlat gelecektir. Sanatkarlarımız bu işten oldukça memnun oldular. Bu başvurumuzun ilçemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum."

Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban da Ahlat Bastonu'nun tanıtılması konusunda yaşanan gelişmelerin kendilerini heyecanlandırdığını vurgulayarak, ilçeye ait nadide el sanatına gösterilen hassasiyet nedeniyle Kaymakam Tekbıyıkoğlu'na teşekkür etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Abdullah Birisi.!

İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helak etme allahım.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan