DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ağrıyı ölçebilen yazılım geliştirildi

Ağrıyı ölçebilen yazılım geliştirildi

03.06.2015 15:05:12
Amerikalı bilim adamları hissedilen ağrıyı ölçebilen bir yazılım geliştirdi.

California Üniversitesi'nden bilim adamları, 50 çocuğun ameliyat videosunu kullanarak kaş, göz kapakları ve burun çevresindeki kırışıklıklar başta olmak üzere yüzdeki 46 ayrı noktayı inceledi. Yazılım sayesinde çocukların hissettiği ağrı 0-10 ölçeğinde değerlendirildi.

Bilim adamları yazılımın yüz hareketleri verilerini "ağrı ölçeğine" yansıttığını ve bunu hastanın, yakınlarının ya da hemşirenin verdiği bilgilerle karşılaştırdığını açıkladı.

Araştırmaya imza atanlardan Jeannie Huang, 5 yaşın altındaki çocukların ağrılarını ifade edemediğine ve her kişinin ağrı eşiğinin farklı olduğuna dikkati çekerek yazılımın doktor ve hemşirelere büyük kolaylık sağlayabileceğini kaydetti.

Ancak Huang, yazılımın hastanelerde kullanılmaya başlamasından önce daha ayrıntılı araştırmaların yapılmasının gerektiğine vurgu yaptı.

Hastanelerde kullanılması halinde bu yazılım çocukların yanı sıra engelliler ya da ağrının derecesini ifade edemeyen hastaların uygun tedaviyi görmesini sağlayabilecek.

Araştırmanın sonuçları "Pediatrics" dergisinde yayımlandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

alia57

Bırakın şu gazetecilik ayaklarını ya..Can Dündar ya da Cumhuriyet Kemalist ihanetle ilgili belgeler bulsa yayınlar mı?..Ortada uluslararası bir casusluk ve ihanet var,tutturmuşsunuz bir gazetecilik mavalı.. Emperyalizm sizi de kendine çırak yaptı siz de gazeteciyiz diye ukala ukala konuşun.. Hadi gidin başımızdan!!!!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş