DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:51:00

İftar vakti

BURSA

19:50

04:47
19:50
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:34

04:33
19:34
SAHUR
İFTAR

SİVAS

SAHUR
İFTAR

ERZURUM

SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:51:00

İftar vakti

ANKARA

19:34

04:33
SAHUR
19:34
İFTAR

ERZURUM

SAHUR
İFTAR

Afganistan'dan Türkiye'ye uzanan başarı öyküsü

Afganistan'dan Türkiye'ye uzanan başarı öyküsü

10.07.2015 12:04:01
MELTEM YILMAZ - Ülkelerindeki iç karışıklıklardan kaçarak Türkiye'ye sığınan Afganistanlı Mohammadi ailesinin 6 çocuğundan biri olan 15 yaşındaki Rahime Mohammadi, yaptığı resimlerle önemli başarılara imza atıyor.

Afganistan'dan önce İran'a, 2 yıl önce de zorlu bir yolculuğun ardından Türkiye'ye geçen Mohammadi ailesi, Trabzon'un Ortahisar ilçesindeki Erdoğdu Mahallesi'ne yerleşti.

İran'da sinema eğitimi alan ve Türkiye'de de sinemayla uğraşan Abbas Mohammadi, kızı Rahime'ye çektiği filmlerde rol verdi. Resimle de ilgilenen Rahime, bu alanda önemli başarılara imza attı.

İsmet Paşa Ortaokulu'ndan mezun olan Rahime Mohammadi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, resim çizmeye 7 yaşında başladığını ve bu sanat dalının kendisi için bir tutku olduğunu belirtti.

Sanatla ilgilenen bir aileden geldiğini dile getiren Mohammadi, "Babam sinemayla ilgileniyor. Bu kapsamda ben, annem ve kardeşlerim de babama her konuda destek oluyoruz. Ailem de resim konusunda benden desteğini hiçbir zaman esirgemedi" dedi.

Mohammadi, resim yapmanın kendisini heyecanlandırdığını vurgulayarak, "Resim yapmak çok hoşuma gidiyor. Her gün resim çalışıyorum ve resim yapmayı çok seviyorum. Resim, yorgunluğumu alıyor. Gördüğüm şeyleri çizmeyi çok seviyorum. İran'da resim alanında çeşitli ödüller aldım ve Türkiye'de de çalışmalarım devam ediyor. Bu kapsamda eserlerim birçok sergi ve festivalde yer aldı. Bu durum beni hem motive etti hem de sevindirdi" diye konuştu.

- "Kendimi daha çok geliştirmek istiyorum"

Resim alanındaki başarısından dolayı çevresindekilerden olumlu geri dönüşler aldığına işaret eden Mohammadi, şunları söyledi:

"Öğretmenlerim resimlerimi görünce çok şaşırıyor. 'Bu yaşta nasıl bu kadar güzel resimler çizebiliyorsun?' diye soruyorlar. Bu durum beni çok mutlu ediyor. Resim alanında kendimi daha çok geliştirmek istiyorum. Türkiye'de kursa gitmek istiyorum ama resim kursları çok pahalı. Maddi açıdan sıkıntı çektiğimiz için çalışmalarımı evde sürdürmek zorunda kalıyorum. Hiçbir zorluk, beni resim yapmaktan vazgeçiremez."

Mohammadi, Trabzon'da Halk Eğitim Merkezi'nin açtığı kursa giderek kara kalem dışında yağlı boya yapmayı da öğrendiğini anlatarak, "Resimlerim ve tablolarım benim için çok önemli. Resimlerimi çok seviyorum. Birçok maddi zorlukla karşılaştım ama hiçbir zaman resimlerimi satmayı düşünmedim" dedi.

Resim alanında birçok başarıya imza atacağını da kaydeden Mohammadi, "Hedefim ressam olabilmek. Bunun için çok uğraştım ve eğitimime Güzel Sanatlar Lisesi'nde devam etme hakkını kazandım. Çok heyecanlıyım. İnşallah çok başarılı olup, iyi yerlere geleceğim" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ekol türk

Timetürk mansette bir haber gördüm.aslinda gayet insani. Metin Kaplanin durumu.Ancak o zatin babasi Almanyanin göbeginde islam seriat devleti ilan etti.Kendinide Halife ve ölünceye kadar hükmünü sürdü.icinden ciktigi Milli Görüscüler dahil herkesi kafir ilan etti.Bu ogul babasinin yerine gecmek icin Rakip gördügü zati öldürttügü iddiasiyla bu duruma geldi.müslümanlarin avrupada tukka edilmesi bunlarin eliyle baslamistir.bu adamlar almanlarin destegiyle bunlari cok rahat yaptilar.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş