Afganistan'daki kadın lincine dört idam cezası

Kâbil'de Ferhunde isimli 27 yaşındaki kadının Kur'an-ı Kerim'i yaktığı iddiasıyla linç edilerek öldürülmesiyle ilgili davada dört erkeğe idam cezası verildi.

06.05.2015 11:24:14

Al jazeera'nın haberine göre; Kur'an-ı Kerim'i yaktığı iddiasıyla linç edilerek öldürülmesiyle ilgili davada dört erkeğe idam cezası verildi.

Başkent Kâbil'de öfkeye ve protesto gösterilerine neden olan cinayetle ilgili aralarında 19 polisin de olduğu 49 kişi yargılanıyordu.

Mart ayında, 27 yaşındaki kadın polislerin gözleri önünde taşlar ve sopalarla dövülüp bir evin çatısından yere atılmıştı. Daha sonra üzerinden arabayla geçilen kadının cesedi yakılarak Kâbil Nehri'ne atılmıştı. Cenaze adetlerin aksine kadınların omuzlarında taşınarak defnedilmişti. Ferhunde'nin masum olduğu, ölümünden sonra İçişleri Bakanı tarafından açıklanmıştı.

Afganistan Talibanı da "Kur'an'ı bahane ederek masum bir kadını öldürenleri" kınadığını duyurmuştu.

Kur'an-ı Kerim'in yakılması iddiasıyla başlayan şiddet olayları Afganistan'da daha önce de yaşanmıştı. 2012'de ABD'nin kontrolündeki Bagram hapishanesinde Kur'an-ı Kerim nüshalarının yakıldığı iddiası üzerine ülke çapında beş gün süren isyanlar yaşanmış, 30 kişi hayatını kaybetmişti.

YORUMLAR (0)