DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Afganistan'da 'boşa giden' milyarlar

ABD, 2001'de işgal ettiği Afganistan'a, aradan geçen 15 yılda 110 milyar dolar yardımda bulundu. Ancak yolsuzluk ve plansızlık nedeniyle milyarlarca dolar çöpe gitti.

6 Yıl Önce
2016-10-04 09:52:29

TİMETURK | HABER MERKEZİ

Al Jazeera'nin Frnasız Haber Ajansı AFP'den aktardığı habere göre
ABD, 2001'de işgal ettiği Afganistan'a 15 yılda 110 milyar dolar harcadı.

MARSHALL'DEKİ MİKTARI AŞIYOR

Bu miktar, 2. Dünya Savaşı sonrası yıkılan Avrupa'nın yeniden inşaası için hazırlanan Marshall Planı'ndaki miktarı aşıyor.

"BOŞA GİTTİ"

Ancak ABD'nin harcamalarından milyarlarca doları yolsuzluklar, kötü yönetim ve strateji eksikliği nedeniyle boşa gitti.

HARCAMALAR RAPORLANDI

SIGAR (Afganistan'ın Yeniden İnşasını Denetleme Misyonu) tarafından hazırlanan rapora göre, ABD Afganistan'da uyuşturucuyla mücadele için 8 milyar dolardan fazla para harcamasına rağmen, ülkedeki afyon üretimi 2001'deki işgal öncesinden daha fazla.

Başka bir örnek de soya fasülyesi. Ülke toprakları soya fasulyesi için verimli değilken, Afgan çiftçiler soya fasulyesi yetiştirsin diye 34 milyon dolar harcandı.

SIGAR, boşa giden harcamaları 8 kalemde topladı:

afganistan-yolsuzluk

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

SON VİDEOLAR

YORUMLAR (3)

Mehmet Katmer

Masa başı hazırlanmış bir rapor gibi. bir şuraya yazalım 3 şuraya vs. Kalanı da dağıtırız. Hoop tamam.

müslüman

100 110 milyar $ para borumu rakamlar on kattan fazla şişirilmiş. bence Afganistanda değil asıl yolsuzluk amerikada yapılıyor, sonra biz afganistana şu kadar para harcadık diyorlar. o paranın % 25 i afganistana harcansa afganistan abaad olurdu. amerika o parayı asla vermez niye versinki. 15 yılda 10 milyar$ verdiyse bununda afganistana ancak yarısı ulaşmıştır. oda olsa olsa 4-5 milyar $ dır. o kadar. abartmışlar abartıyorlar abartacaklar :)))

lol

8 kalemi toplasan 15 milyar cikmiyor. 150 milyar nere 15 milyar nere. Adamlar yer altinda sehir kurup nukleer tesis mi yapmista 150 milyar cikti. O 150 milyar bir kenara, afganistanda kac milletin askeri var desek zaten sok oluruz. Bunlarinda masraflarini saysak al sana 200 milyarin ustunde rakam. Hadi bide bunu buzlu dagin gorunen kisme dersek 500milyar harcama olmustur. Afganistan topraklarindaki isgalin anlamina bakarsak terrordan ve guvenlikten once gelen 5 tane nedenden fazlasini bulursun... Yoksa kisme beklemez oralari..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş