DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Af Örgütü Hamas'ı suçladı

Uluslararası Af Örgütü, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılar esnasında Hamas'ın da toplu infazlar yaparak savaş suçu işlediğini iddia etti.

27.05.2015 12:16:17

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty), İsrail'in geçtiğimiz yaz Gazze'ye düzenlediği saldırılar sırasında Hamas'ın da savaş suçu işlediğini iddia etti.

Amnesty tarafından bugün yapılan açıklamada geçen yıl Gazze Şeridinde İsrail ile Filistinliler arasında yapılan çatışmalarda Hamas'ın da sivillere karşı savaş suçları işlediği öne sürüldü. Uluslararası Af Örgütü, İsrail'in çok sayıda sivilin ölümüne neden olduğu dönemde, Hamas'ın da bu tarz infazlarda bulunmasının "dehşet verici" olduğunu savundu.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Philip Luther, "İsrail kuvvetleri Gazze'de insanların üzerinde kitlesel ölüm ve yıkım yaparken, Hamas bu durumu kendi iç hesaplaşması için kullandı" dedi. İnsan hakları örgütü, elinde, sivillerin yargısız infaz edildiği 20'den fazla örnek olduğunu öne sürdü.  Öldürülenlerin çoğunluğunun, Hamas'ın Batı Şeria'yı yöneten rakibi El Fetih'in mensupları olduğu belirtiliyor. 

Af Örgütü'nün Hamas raporunda sivillere işkence, toplu infaz gibi suçlamalar yer alıyor. İsrail ile Hamas arasında 50 gün süren saldırılar, Ağustos ayında yapılan ateşkes ile son bulmuştu. İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarında çoğunluğu sivil 2 bin 100'den fazla Filistinli hayatını kaybetmişti. İsrail tarafında ise 67 asker ile 6 sivil ölmüştü. Saldırılar nedeniyle Gazze'de 15 binden fazla ev de yaşanamaz hale gelmişti. 

Uluslararası Af Örgütü'nün raporuna Hamas'tan henüz bir açıklama gelmedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hüseyin şevki topuz

Bu işte izahı zor bir tuhaflık var. Sen Kürtler’i Cumhuriyet tarihinin en büyük iç barışını yapacağım diye karşına oturt, ama onları terörist, bölücü diye aşağılamaya devam et.Silah bırakmalarını bekle ama parlamentodan uzak tutmak için %10 barajını koru.Partileri “Meclis’e girmese süper olur” de; çözüm için muhatap aldığın ve aklını övdüğün liderlerini tecrit et. Kobane’de canları, ırzları ve toprakları için kadın-erkek savaşırken, “iki terör örgütü çatışıyor” diye küçümse ve katliama seyirci kal. Sonra da ben bu sınır dışındaki Kürtler’den nem kapıyorum, bunlar Türkiye’yi bölecekler de.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş