GEZİAdı Pek Duyulmamış Ülkeler

1 Ay Önce Yazıldı - 1323 Kelime

195 tane ülke vardır. Durum böyle olunca hepsinin adını bilmek epey zorlaşsa da artık elinizde adı az bilinen ülkeler listesi var!24.01.2021 10:23:04

Özellikle ekvator çizgisi etrafında çok fazla ada olduğu için, bir o kadar da ülke bulmak mümkün oluyor. Kimisi Türkiye'nin bir mahallesi kadar olan bir adayı kapatıp ülke yapmış, kimisi de birkaç adayı birleştirip, buralar ülkedir, demiş. Durum bununla da sınırlı değil, hiç beklemediğiniz yerlerde karşınıza az bilinen ülkeler çıkabiliyor. Siz de benim gibi haritalara zoom yapıp duymadığınız ülkeleri araştırıyorsanız işte bu yazı tam size gör. Buyurun bakalım adını duymadığımız ülkeler listesi!

Tokelau

Tokelau da, Nauru'nun güneyindeki minik bir ada ülkesidir. Ağaçları, denizi, kumu ve insanlarıyla çok güzel ve farklı bir ülkedir. Ancak ulaşımı oldukça zordur. Ulaşımı zor olan yerler keşif duygumu daha da tetikliyor. Sizde de öyle oluyor mu? Anakaraya yakın olan Yeni Zelanda'ya uzaklığı 3500 kilometredir.

Guernsey

Burası, İngiltere ile Fransa arasındaki Manş Denizi'nde bulunan küçük, adece 78 kilometrekarelik bir ülke. Her ne kadar Birleşik Krallık ‘malı' olduğu söylense de, esasında bağımsız bir ülkedir, fakat korunmasını Birleşik Krallık üstlenmiştir. Burası, Victor Hugo'nun, Sefiller de dahil olmak üzere, bir çok önemli eserini sürgündeyken yazdığı yerdir.

Nauru

Nauru, Avusturalya'nın kuzeydoğusunda kalan az bilinen ülkeler arasında bir ada  Sadece 21 kilometrekare ve en yakın komşusuna 300 km uzaklıkta, kendi halinde bir yer. Bir vakitler burda 12 kabile yaşadığı için, bayrağında da 12 köşeli yıldız vardır, bilinmeyen ülkeler ve bayrakları arasında en havalı olanıdır.

Palau

Filipinler'in doğusunda yer alan bu küçük adalar topluluğu olan ülke de bağımsızlığını yeni kazanmıştır. Daha önce Amerika himayesindeyken, 1994'te himayeden çıkmıştır. Bayrakları için çok kafa yormamış olabilirler: Mavi üzerine sarı bir daire vardır yalnızca. Balıkçılık önemli ekonomik faaliyetleri arasındadır ve deniz mutfağı çok lezzetlidir. Filipinler'e gidecek olanlara benden söylemesi, oralara kadar gitmişken bence keşife değer!

s-49632e8a50e5d2f4088b69843a72dc47cb148624

Guyana

Guyana, Güney ABD'de yer alan çok da küçük olmayan bir ülke. Yaklaşık büyüklüğü 215 bin kilometrekare dolayında, bu da Türkiye'nin üçte birine denk geliyor. Venezuela'nın doğusunda, Brezilya'nın batısında bulunuyor. Bilinmeyen ülkeler ve başkentleri arasında adı kendi kültürüne en uzak olanı: Başkentinin adı Georgetown. Zamanında buraya gelen İngiliz sömürgeciler Kral 3. George'un anısına bu ismi vermişler.

Eritre

Sudan ile Etiyopya arasında, Kızıldeniz'in kıyısında kalan Eritre, bağımsızlığını yeni kazanmış bir ülke. 1960'larda patlak veren ve 31 sene boyunca devam etmekte olan iç savaş neticesinde 1991 senesinde Etiyopya'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Fakir bir ülkedir ve ülkenin çoğu kırsal alanda yaşadığı için tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadırlar. Buna karşın yolunuzu bir biçimde düşürmeye çalışın. Kültürlerinden, kırsal alanLardaki evlerinden ve yaşayışlarından çok etkileneceksiniz ve bu güzelliği ile az bilinen ülkeler arasında yer almasına şaşıracaksınız.

Tuvalu

Tuvalu esasında son senelerde popülerliği artan bir ülke ama hala çok az bilinen ülkeler arasında bulunuyor. Nauru ve Tokelau'nun yakınlarında bir ada topluluğu ülkesi burası da ve epey turist alıyor. Hatta havaalanı bile bulunuyor.

Man Adası

Man Adası da bir ada ülkesi ama Ekvator Çizgisi'nin oralarda değil! Burası İngiltere ve İrlanda'nın arasında yer alan küçük bir ülke. Büyük Britanya'ya bağlı. 8. Yüzyıl'da Vikingler buraya gelerek yerleşmişler. Daha sonra İskoçya, İngiltere ve eninde sonunda Büyük Britanya'ya bağlanmış. Düşük vergilere sahibi olduğu için, ülkemizde de adı geçmiştir!

Komorlar

Bu ada ülke az bilinen ülkeler arasında ama  Mozambik ile Madagaskar gibi bir hayli bilinen iki ülke arasında kalıyor. Kendi halinde, kültürü bir hayli karışık ve nispeten tehlikeli bir ülke olmasına karşın, çok fazla yabancı turist burayı ziyarete gelir. Ekonomisi diğer küçük ada ülkelere göre bir hayli gelişmiştir ve ihracat – ithalat faaliyetleri çok fazladır.

Bhutan

Bhutan çok enteresan bir ülke ve adı duyulmamış ülkeler arasında bilinmeyi en fazla hak edenlerden biri. Çin'in güneyinde, Bangladeş'in kuzeyinde bulunuyor. Batıdan Nepal ile komşu olduğu için kültürleri bir hayli benzer ve Bhutan bu kültürü nispeten korumasını da bilmiş. Dağ başlarında, çok enteresan yerlere kurulmuş olan manastırlara ve inziva mekanlarına denk gelebilirsiniz. Mutlaka görülmesi gerekli olan bir ülke!

Mauritius

Madagaskar'ın doğusunda, Hint Okyanusu'nda bulunan küçük bir ada ülke burası. İklimi ve bitki örtüsüyle muazzam bir yer burası. Sadece bunun için bile ülkeye gidip görenler var. Yanı sıra senenin bir çok zamanı sıcak olduğu için deniz tatilleri için ideal.

Çad

Uzun seneler Fransa sömürgesi olmuş bir Orta Afrika ülkesi. Libya'nın hemen altında yer almakta ve ülkenin büyük çoğunluğunu Sahra Çölü oluşturuyor. Adını aldığı Çad Gölü, bir vakitler Afrika'nın en büyük ikinci gölüymüş. Fakat zamanla büyüklüğü epey bir azalmış. Şimdiki gölden 10 taneyi yanyana koysanız ancak eski göl eder!

Sierra Leone

Burası Afrika'nın orta ve batı kısmında bulunan, Atlas Okyanusu'na kıyısı olan bir hayli karışık bir ülkedir. İlginç ülkeler ve fonksiyonları arasında, 1791'de özgür bırakılmış Afrikalı köleler tarafından başkent Freetown kurulmuştur. Oldukça zengin elmas madenlerine sahiptir ve bu nedenle, Batılı devletlerin de kışkırtmasıyla iç savaşlar yaşamış ve çok fakirleşmiştir.

Cook Adaları

Cook Adaları 15 adadan oluşan bir ülke. Avsutralya ile Güney ABD (evet, yanlış okumadınız) arasında, tam ortalarda bir yerde kalmaktadır. Her iki taraftan da anakaraya uzaklığı muazzamdır. Az bilinen ülkeler arasında yer alsa da adını ünlü kaşif ve denizci James Cook'tan almaktadır. James Cook, 18. Yüzyıl'da Okyanusya dolayında yapmış olduğu önemli keşifler ile tanınmaktadır. Bu da, birçok Avrupa ülkesinin buralarda sömürge kurmasına önderlik etmiştir.

Artık dünya üzerindeki az bilinen ülkeleri biliyorsunuz Timetürk severler. Onları daha çok bilmek için umarım bir gün seyahat edersiniz. Şimdiden iyi yolculuklar!

Özlem Akçin (Özlem Keşifte)

YORUMLAR (0)