DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Adana'da kız öğrenci yurdundaki yangın

Adana'nın Aladağ ilçesinde yangın çıkan özel yurdun bağlı olduğu Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneğinin avukatı Bayram Sayar, 'Medya organlarında sıklıkla dile getirilen yangın merdiveninin kapısının kapalı olduğu yönündeki iddia gerçek dışıdır. Zaten yangının bir anda binayı sarması, yoğun duman oluşması sebebiyle kimse yangın merdiveninin olduğu kısma gidememiştir' dedi.

02.12.2016 23:28:04
Adana'nın Aladağ ilçesinde yangın çıkan özel yurdun bağlı olduğu Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneğinin avukatı Bayram Sayar, "Medya organlarında sıklıkla dile getirilen yangın merdiveninin kapısının kapalı olduğu yönündeki iddia gerçek dışıdır. Zaten yangının bir anda binayı sarması, yoğun duman oluşması sebebiyle kimse yangın merdiveninin olduğu kısma gidememiştir" dedi.

Bayram Sayar, yaptığı yazılı açıklamada, Aladağ'daki kız öğrenci yurdunda gerçekleşen olayın büyük üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti. Derneğin 1976 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini kaydeden Sayar, "Bugüne kadar yurdumuzda binlerce öğrenciye hizmet verilmiş, derneğimizin tüzüğü doğrultusunda ülkemizin örf, adet ve inançları ile barışık, milli ve manevi değerlerle mücehhez, ülkesini ve vatanını seven bir gençlik yetiştirilmesine ve topluma kazandırılmasına vesile olunmuştur" dedi.

Derneğe bağlı olarak hizmet veren yurdun yürürlükteki mevzuata göre, gereken ruhsata sahip olduğunu belirten Sayar, şunları kaydetti:

"Yangın duyulur duyulmaz Aladağ ilçe halkımız çocukların kurtarılmasında ve yangının söndürülmesinde cansiperane çalışmışlar ve bu sayede birçok yavrumuz kurtulmuştur. Üzülerek ifade edelim ki; olaya ilk müdahale eden itfaiyemizin; sepetli yangın merdiveninin olmaması, itfaiye personelinin yetersiz ve eğitimsiz oluşu, gaz maskelerinin ve yangın esnasında yüksekten atlayanları kurtarmak için kullanılan brandasının bulunmaması, itfaiye aracımızın bina yangınını değil orman yangını söndürmeye elverişli olması gibi önemli teknik yetersizlikler can kayıplarımızın artmasına sebebiyet vermiştir. Medya organlarında sıklıkla dile getirilen yangın merdiveninin kapısının kapalı olduğu yönündeki iddia gerçek dışıdır. Zaten yangının bir anda binayı sarması ve yoğun duman oluşması sebebiyle kimse yangın merdiveninin olduğu mahalle gidememiş, herkes bulunduğu odadaki pencerelere zor ulaşmış, sağ kurtulanlar da pencerelere uzatılan merdivenlerle kurtarılmışlardır."

"Merdiven üçüncü kata ulaşamadı"

Yangın esnasında kurtarma çalışmaları sırasında merdivenlerin üçüncü kata ulaşamadığını kaydeden Sayar, "Maalesef olay yerinde bulunan iki merdiven, üç katlı binanın ancak ikinci katına kadar ulaşabildiğinden bir ve ikinci kattakiler kurtarılmış, üçüncü kata dışarıdan merdiven uzatılamamıştır. Bu sebepten dolayı kayıplarımız üçüncü katta olmuştur" dedi.

Aladağ ilçesinde 4 günde, 4 yangın olayının gerçekleştiğini belirten Sayar, "Elektrik tesisat ve trafolarından kaynaklanan dört yangın olayının gerçekleştiği bilinmekte olup, Valilik makamının da dikkatini çeken bu durumun sebepleri konusunda adli ve idari makamların soruşturmaları devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş