GEZİAdana’da Görmeniz Gereken 8 Doğal Güzellik

1 Ay Önce Yazıldı - 762 Kelime

Adana, yemek yemeyi seven bir çok gezginin yolunun geçtiği yada gidilecek yerler listesinde olan kendine has şehrimiz.26.01.2021 09:11:31

Çok güzel yemekleri olduğu gibi birbirinden güzel görülecek yerleri de var Adana'nın. Turist ziyareti yüksek olan şehirlerimizden. Doğal ve tarihi güzellikler açısından da çok zengin ve ziyaret edilesi bir şehir. Adana gezilecek yerler listeme bakmadan Adana'ya gitmeyin yada Adana'dan dönmeyin. 

Varda Köprüsü

Bir diğer adı da Alman Köprüsü'dür. 1912'de Almanlar inşaa etmiştir. Tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Köprüye sadece köprüyü görmek için gelin, burada görülecek başka bir şey yok. Ama bence zaten Varda Köprüsü buraya gelmek için kendi başına geçerli bir sebep. Varda köprüsünü gördükten sonra yakınında bulunan Kapıkaya kanyonunu da keşfedin.

Kapıkaya Kanyonu

Adana Karaisalı'nın Kapıkaya Köyü'nde bulunuyor kanyon. Varda köprüsüne sadece 2 kilo metrelik mesafededir. Birine gittiğinizde mutlaka diğerine de gitmeyi unutmayın. Kanyonun yüksekliği 200 metre uzunluğu ise 7 km civarındadır. 7 km'lik yol düzgün asfalt bir yol değil de bir kanyon yolu olunca daha da uzun görünebilir gözünüze. Kanyon yürüyüşü için tedarikli giyinmenizi ve yanınıza yiyecek bişeyler ile su almanızı öneririm. Kanyonda kamp yapmayı planlıyorsanız sinek savar ilacı unutmayın. Nemli bir ortam olduğundan dolayı sivrisineklere rastlayabilirsiniz.

Taş Köprü

Taş köprü Seyhan Nehri üzerinde bulunuyor. 2 yy'da Romalılar tarafından yapılmış ve günümüze kadar gelmiş. Normalde 21 gözlü olan köprü bazı yerlerinin taşlar ile doldurulmuş olmasından dolayı artık 14 gözlü. Bu tarihi köprüyü Adana gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

Belemedik Tabiat Parkı

Belemedik Tabiat Parkı Pozantı ilçesinde bulunuyor. Adı park diye geçiyor ama aslında burası aynı zamanda bir vadi. Burada yürüyüş ve piknik yapabilirsiniz. 20 km uzunluğunda yürüyüş parkuru mevcut. Özellikle ilkbahar yada sonbahar dönemlerinde gitmenizi öneririm doğanın en güzel tonlarını görebilmeniz için. Parka giderken rahat kıyafetler giymeniz ve fotoğraf makinanızın yanınızda olması da diğer önerimdir.

Belemedik-Tabiat-Parkı

Küp Şelaleleri

Adı çok değişik ve etkileyici değil mi? Küp şelaleleri toplam 10 sıra şelaleden oluşuyor ve Aladağ'da bulunuyor. Aladağ merkeze 37 km mesafede yer alıyor. Oldukça doğal bir ortam olduğundan dolayı şelalenin etrafında yaban hayatı mevcut. Şelale Toros dağlarından beslenmekte ve 1 buçuk km'lik bir kanyonun içerisinde yer almaktadır. Etrafında çok güzel yürüyüş rotaları mevcut. Şehrin karmaşasından kaçabileceğiniz doğal harika bir ortam. Şelale özellikle yaz aylarında çok sayıda turist ağırlıyor. Herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

Yılan Kalesi

Bizanslılar tarafından 11.yy'da yapılmıştır. Çukurova ilçesinde yer alıp, Ceyhan'a 13 km Adana merkeze 30 km mesafede bulunmaktadır. Bir tepenin üzerinde bulunan kale 700 metre uzunluğundadır. Halk tarafından Şahmeran Kalesi de deniliyor. Kalenin meydanına 3 kapıdan geçtikten sonra ulaşılabiliyor.

Kazancılar Çarşısı

Kazancılar çarşısı şehrin merkezi noktasında bulunuyor. Çarşının olduğu yerde bir de Tarihi saat kulesi bulunmakta. Saat kulesini ve kazancılar çarşısını peşpeşe ziyaret edebilirsiniz. Çarşıda bakırcılar ve kazancılar hem tamirat yapıyorlar hem de üretim. Çarşıdan hediyelik eşya satın alabilirsiniz, Adana'ya gidip eli boş dönmek olmaz değil mi? Burada gezip alışveriş yapabileceğiniz gibi yemek de yiyebilirsiniz. 

Bebekli Kilise

1880 yılında yapılmış olan kilise Adana'nın Tepebağ ilçesinde bulunuyor. Kilisenin tepesinde yer alan Meryem Ana heykeli bebeğe benzetildiğinden dolayı bu kiliseye Bebekli kilise deniliyor.

Değerli Timetürk okuyucuları, Adana görülecek yerler listenizi yaptım hadi bakalım size yol göründü gitmişken Adana kebabı yemeden dönmeyin dememe gerek yok heralde :) Bol kebaplı ve keşif dolu geziler…

Özlem Akçin (Özlem Keşifte)

YORUMLAR (0)