Abdurrahim Zapsu

Abdurrahim Zapsu

Türk şair Abdurrahim Zapsu... Abdurrahim Zapsu kimdir? İşte Abdurrahim Zapsu'nun biyografisi

2017-12-21 01:08:18

Abdurrahim Zapsu 1890 senesinde Van'ın Başkale ilçesinde dünyaya geldi. Özel hocalardan dersler aldı. Aynı zamanda Arapça ve Farsça dillerini öğrendi. İslami alanlarda iyi bir eğitim aldı. II. Meşrutiyet döneminde İstanbul'a giderek burada farklı Kürt cemiyetlerinde yer aldı. Türkçe ve Kürtçe olarak yayımlan Jin dergisinde yazılar yazdı. 1. Dünya Savaşı'nın Osmanlı Devleti aleyhine gelişmesi üzerine Doğu Cephesi'ne giderek Kuvayi Milliye gruplarına katıldı.

Bitlis'te Ruslar ile gerçekleşen bir çarpışmada düşman askerlerine esir düştü. Azerbaycan'ın Bakü şehri yakınlarında bulunan Nargin adasındaki esir kampına götürüldü ve burada Rusça ve Almanca'yı öğrendi. Kamp'ta bulunduğu sırada bir mektep açarak Müslüman çocuklara dini dersleri verdi. 1917 senesinde gerçekleşen Bolşevik İhtilali sonucu Rusların çekilmesi üzerine özgürlüğüne kavuşarak İstanbul'a gitti. Burada Darülfünun İlahiyat Fakültesi'nde eğitim gördü. Milli Mücadele'ye de destek veren Zapsu, din aleyhtarlarına karşı yayın yapmak üzere Ehl-i Sünnet dergisini çıkarmaya başladı.

Bunun yanında Necip Fazıl Kısakürek'in öncülüğünde kurulan Büyük Doğu Cemiyeti'nin üyelerinden biri oldu. 1951 senesinde Pakistan'a giderek İslâm Gençlik Konferansı'na katıldı. Bu gezisi sırasında birçok İslam bilgini ile tanışma fırsatı buldu. Bedirhan Paşa'nın torunu olan Hidayet Hanım ile evlenerek Mustafa Pertev, Ayşe Hale, Jale isimlerinde 4 çocuğu oldu. Abdurrahim Zapsu 1958 senesinde yaşamını yitirdi. Cenazesi Edirnekapı Mezarlığı'na defnedildi.

ESERLERİ

Garip Çocuklara Ahlak Aşısı

Bir Esir Çocuğun Hatırası

Şafii İlmihali

Ömer Hayyam'a Hücumlar

İman Kitabı

Enbiya Tarihi

Temizlik ve Ahkamı

Namaz ve Ahkamı

Ramazan Hediyesi Oruç ve Ahkamı

Cenaze ve Ahkamı

Beş Vakit Namaz

Helal ve Haram

Din ve Kin

Düşünüyorum ve Soruyorum

Lisanda Nezâket Meselesi

İmam ve Hatip Mektepleri

Zekat ve Ahkamı

İstanbul Tarabya Metropolidi

Büyük İslam Tarihi

İslam Yavrusunun Kitabı

Metin'in Din Sorguları

Hale'nin Din Sorguları

Pertev'in Din Sorguları