Abdurrahim Rahmi Zapsu kimdir?
Abdurrahim Rahmi Zapsu kimdir?

Abdurrahim Rahmi Zapsu kimdir?

Abdurrahim Zapsu 1890 yılında Van'ın Başkale ilçesinde dünyaya geldi. Özel hocalardan dersler aldı. Bunun yanında Arapça ve Farsça dillerini öğrendi. Ayrıca İslami alanlarda iyi bir tahsil gördü. II. Meşrutiyet döneminde İstanbul'a giderek burada farklı Kürt cemiyetlerinde yer aldı. Öte yandan Türkçe ve Kürtçe olarak yayımlan Jin dergisinde yazılar yazdı. 1. Dünya Savaşı'nın Osmanlı Devleti aleyhine gelişmesi üzerine Doğu Cephesi'ne giderek Kuvayi Milliye gruplarına katıldı.

Bitlis'te Ruslar ile gerçekleşen bir çarpışmada düşman askerlerine esir düştü. Azerbaycan'ın Bakü şehri yakınlarında bulunan Nargin adasındaki esir kampına götürüldü. Burada Rusça ve Almanca'yı öğrendi. Kamp'ta bulunduğu sırada bir mektep açarak müslüman çocuklara dini dersleri verdi. 1917 yılında gerçekleşen Bolşevik İhtilali sonucu Rusların çekilmesi üzerine özgürlüğüne kavuşarak İstanbul'a gitti. Burada Darülfünun İlahiyat Fakültesi'nde eğitim gördü. Milli Mücadele'ye de destek veren Abdurrahim Zapsu, din aleyhtarlarına karşı yayın yapmak üzere Ehl-i Sünnet dergisini çıkarmaya başladı.

Bunun yanında Necip Fazıl Kısakürek'in öncülüğünde kurulan Büyük Doğu Cemiyeti'nin üyelerinden biri oldu. 1951'de Pakistan'a giderek İslâm Gençlik Konferansı'na katıldı. Bu gezisi sırasında pek çok İslam bilgini ile tanışma fırsatı buldu. Bedirhan Paşa'nın torunu olan Hidayet Hanım ile evlenerek Mustafa Pertev, Ayşe Hale, Jale isimlerinde 4 çocuğu oldu. Zapsu 1958 yılında yaşamını yitirdi. Cenazesi Edirnekapı Mezarlığı'nda toprağa verildi.

ESERLERİ

Garip Çocuklara Ahlak Aşısı

Bir Esir Çocuğun Hatırası

Şafii İlmihali 

Ömer Hayyam'a Hücumlar 

İman Kitabı

Enbiya Tarihi

Temizlik ve Ahkamı

Namaz ve Ahkamı 

Ramazan Hediyesi Oruç ve Ahkamı

Cenaze ve Ahkamı 

Beş Vakit Namaz 

Helal ve Haram 

Din ve Kin 

Düşünüyorum ve Soruyorum

Lisanda Nezâket Meselesi 

İmam ve Hatip Mektepleri

Zekat ve Ahkamı

İstanbul Tarabya Metropolidi 

Büyük İslam Tarihi 

İslam Yavrusunun Kitabı 

Metin'in Din Sorguları 

- Hale'nin Din Sorguları

Pertev'in Din Sorguları

 

Abdurrahim Rahmi Zapsu Kimdir?

Doğum Tarihi:1890
Ölüm Tarihi:1958
Mesleği:Yazar şair
Ünvanı:Yazar