Abdülnasır döneminin ünlü işkencecisi öldü!

Merhum Mısır Cumhurbaşkanı Cemal Abdülnasır döneminde rejim muhaliflerine karşı uyguladığı acımasız işkencelerle ünlenen Savaş Bakanı Shams Al Din Badran, İngiltere’nin başkenti Londra’da öldü.

01.12.2020 16:50:30

Merhum Mısır Cumhurbaşkanı Cemal Abdülnasır döneminde rejim muhaliflerine karşı uyguladığı acımasız işkencelerle ünlenen Savaş Bakanı Shams Al Din Badran, İngiltere'nin başkenti Londra'da öldü.

Mısır basını ise Badran'ın Londra'da bir hastalıkla mücadele sonucu 91 yaşında öldüğünü ve işlemlerin bitiminden sonra cenazesinin Kahire'ye nakledileceğini bildirdi.

Badran, Abdülnasır'ın yönetimi sırasında Mısır hapishanelerinde, özellikle askeri hapishanelerde Müslüman Kardeşlere bağlı tutuklulara karşı insanlık dışı işkence suçları işlemekle suçlandıktan sonra "işkence efsanesi" unvanını aldı.

Abdülnasır'a olan yakınlığına ve sahip olduğu pozisyonlara rağmen Badran, üst düzey yetkililerle birlikte, 25 Ağustos 1967'de Abdülnasır'a komplo düzenlemek suçlamasıyla tutuklandı.

1968'de de altı gün süren savaşta ateşkes rolü hakkında ikinci kez yargılandı. O ve eski istihbarat şefiyle birlikte, yenilgideki rolleri nedeniyle mahkûm edildi.

Badran 1974 yılında dönemin merhum Cumhurbaşkanı Enver Sedat'ın onu, ülkeyi terk edip ölene kadar yaşadığı İngiltere'ye gitmesi için serbest bırakana kadar hapishanede kaldı.

Kaynak: Arabi21

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)