Abdullah Çatlı

Abdullah Çatlı

Türk derin devlet ajanı ve kontrgerilla mensubu Abdullah Çatlı... Abdullah Çatlı kimdir? İşte Abdullah Çatlı'nın biyografisi.

2017-11-15 01:04:22

1 Haziran 1956 tarihinde Nevşehir'de doğan Abdullah Çatlı, uyuşturucu kaçakçısı, derin devlet ajanı ve kontrgerilla mensubudur. 1974 senesinde Meral Aydoğan ile evlenmiş ve bu evlilikten Gökçen ve Selcen adında iki kız çocuğu olmuştur.

Yaşamı boyunca birçok siyasi cinayet, kahve taranması, bombalama, adam kaçırma gibi olaya karışan Çatlı, 1977'de Ankara İl Başkanı, 1978'de Ülkücü Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcısı olmuştur.

1978 senesinde Hacettepe Üniversitesi profesörlerinden Doç. Dr. Bedrettin Cömerti öldürmek suçundan hakkında yakalama kararı çıkartılmış ve 23 Ağustos 1978 tarihinde Sakarya'da tutuklanmıştır. Suçsuz bulunarak serbest bırakılan Çatlı, 12 Eylül Askeri Darbesi sırasında yurt dışına kaçtı ve Bulgaristan, Avusturya, İsviçre ve Fransa gibi birçok Avrupa ülkesinde yaşadı.

Çatlı'nın 22 Ekim 1983'de Paris'te Milli İstihbarat Teşkilatı'yla görüşmeleri yıllar sonra MİT dosyalarında ortaya çıkmıştır. 22 Ekim 1984 tarihinde Fransada yakalanarak 7 sene hapis cezasına çarptırılmıştır. 21 Mart 1990'da İsviçre'de bulunan Bostadel Cezaevi'nden kaçarak kayıplara karışmış ve 1993 senesinde Türkiye'de üstünde sahte bir pasaportla yeniden ortaya çıkmıştır. Fakat kısa bir süre sonra serbest bırakılmıştır.

Abdullah Çatlı 3 Kasım 1996 tarihinde Balıkesir'in Susurluk ilçesinde meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitirmiştir.

Ölümünde suikast şüphesi olduğu düşünülmektedir. Olayda kullanılan aracın fren sisteminin bozuk olması, Çatlı'nın kazadan sonra boynunun kırık halde bulunması ise bu iddiaları güçlendirmiştir. Cenazesi Nejdet Ersan Mezarlığı'na defnedilmiştir.