Abdulkadir Selvi: Erken seçim olmayacak

Abdulkadir Selvi, AK Parti'nin Mart 2019'da yapılması tasarlanan yerel seçimi öne almak gibi bir planı olmadığını köşe yazısında yer verdi.

09.08.2017 08:33:02

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'nin Mart 2019'da yapılması tasarlanan yerel seçimi öne almak gibi bir planı olmadığını kaydetti.

Konuyu köşesine taşıyan Selvi, erken seçime itiraz eden partililerin gerekçelerini sıraladı:

"1- Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerin 2019 yılında yapılacağını açıkladı. Erdoğan her zaman seçimlerin zamanında yapılmasından yana oldu. Referandumdan sonra yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında yerel seçimlerde AK Parti'nin oyunun düşük olduğu hatırlatılarak üç seçimin aynı tarihte yapılması teklif edildiğinde Erdoğan karşı çıkmıştı. Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde durumumuzu görür. Kasım ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminde tedbirimizi alırız demişti.

2-16 Nisan'da çıkan yüzde 51.4'lük evet oyu, erken seçime gidecek ölçüde güçlü bir desteği ifade etmiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da yeni baraj yüzde 50 artı 1 diyor. Eğer referandumdan yüzde 55 ve üzerinde bir evet çıksaydı bu düşünülebilirdi.

3- 2018 icraat yılı olarak ilan edildi. 180 günlük eylem planı ilan edilecek. Başbakan yardımcısı Fikri Işık başkanlığında daha önce 23 ilde ilan edilen cazibe merkezleriyle ilgili yeni bir çalışma yapıldı. Başbakan tarafından açıklanacak. 2017-2018'de ekonomi başta olmak üzere yapılacak hizmetlerle vatandaşın rahatlatılması gerekiyor."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Halktan uzak belediye başkanlarıyla milletvekilleriyle giderseniz kaybedersiniz