Abdülhaluk Mehmet Çay

Abdülhaluk Mehmet Çay

Türk akademisyen ve siyasetçi Abdülhaluk Mehmet Çay... Abdülhaluk Mehmet Çay kimdir? İşte Abdülhaluk Mehmet Çay'ın biyografisi

2017-12-04 20:26:16

Abdülhaluk Mehmet Çay 1945 senesinde Çorum'un İskilip ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve Ortaokulu İskilip'te, Lise'yi ise Amasya'da okudu. Öğrenim hayatını 1970 senesinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'den mezun olarak tamamladı. Fransızca ve Farsça dillerini çok iyi bir biçimde konuşan Çay, Türkçü kimliği ve çalışmalarıyla tanınmıştır. 1963 senesinden bu yana, Milliyetçi Hareket Partisi'nin her kademesinde görev almıştır.

24 Aralık 1995 tarihindeki Milletvekili Genel Seçimleri'nde, MHP'den Gaziantep milletvekili adayı oldu. Ancak parti seçim barajını geçemedi. 18 Nisan 1999 Milletvekili Genel Seçimleri'nde Çorum Milletvekili olarak TBMM'ye girdi. Bülent Ecevit'in kurduğu 57. Hükümet'teki Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları ile Koordinasyondan Sorumlu Devlet Bakanı görevine getirildi. Bu görev MHP'de bulunduğu son görev olmuştur. Parti Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaşadığı anlaşmazlık sonucunda istifa etmesi beklenmiş, fakat kendisi istifa etmeyince bakanlıktan azledilmiştir.

3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimleri'nde parti değiştirerek DYP'den Gaziantep milletvekili adayı olmuş, ancak seçilememiştir. 22 Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimleri'nde BBP'den milletvekili adayı olmuş fakat partinin bağımsız olarak seçime gitme kararı alması üzerine adaylıktan çekilmiş ve istifa etmiştir. Daha sonra televizyon programları aracılığıyla siyaseti bıraktığını açıklamıştır.

Abdülhaluk Mehmet Çay, Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı Genel Sekreterliğini yürüttü. Türkeş'in vefatı üzerine Yönetim Kurulu Başkanlığı'na getirildi. Bu vakıfın organize ettiği, ilki 1992 yılında Antalya'da düzenlenen Türk Halkları ve Akraba Toplulukları Dostluk ve İşbirliği Kurultayları'nın organizatörü ve uygulayıcısı olmuştur. Ayrıca Çay, bazı kitaplar da yazmıştır.

KİTAPLARI

- Anadolu'da Türk Damgası

- Kıbrıs'ta Kanlı Noel-1963

- Her Yönüyle Kürt Dosyası