Abdülfettah es-Sisi kimdir ?
Abdülfettah es-Sisi kimdir ?

Abdülfettah es-Sisi kimdir ?

Sisi, 19 Kasım 1954'te Kahire'de dünyaya geldi. 1977'de Mısır Harp Okulundan mezun olan Sisi, 1977'de uzmanlık alanı tanksavar sistemleri ve havan topu sistemleri olmak üzere mekanize piyade taburunda subay olarak göreve başladı.

Sisi daha sonra da 1987 yılında Genel komuta ve Kurmay Subay Kursuna ve Mısır Komuta ve Kurmay Subay Akademisi'ne, 1992 yılında  İngiltere'de Genel komuta ve Kurmay Subay Kursu'na, Komuta ve Kurmay Subay Akademisi'ne, 2003 yılında Muharebe Kursu, Lisansüstü Harp Akademisi Bursu, Nasır'ın Askeri Bilimler Akademisi'ne, 2006 yılında Amerika'da Muharebe Kursu'na, ABD Kara Harp Akademisi'ne katıldı. 

 2008'de Kuzey Askeri Bölgesi-İskenderiye'nin kumandanı daha sonra da Askeri İstihbarat ve Keşif Şefi oldu. Sisi, Mısır Silahlı Kuvvetleri Yüksek Konseyi'nin en genç üyesiydi. 12 Ağustos 2012'de Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Mısır Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Muhammed Hüseyin Tantavi yerine Sisi'yi getirme kararını aldı. Sisi, ayrıca Mısır Bakanlar Kurulunda "Savunma Bakanı" görevini de üstlendi. 27 Ocak 2014 tarihinde Mısır ordusunda mareşalliğe yükseltildi ve seçimlerde Cumhurbaşkanlığına aday olabilmek için istifasını sundu.

1 Temmuz 2013'te Mısır ordusu, Muhammed Mursi'ye ülkedeki siyasal krizi 48 saat içinde çözmesi için ultimatom verdi. 3 Temmuz 2013'te, Mursi'ye tanınan süreden biraz daha geç, Mısır ordusu, halk oylamasıyla seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi ve hükumetini devirerek anayasayı askıya aldı ve onun yerine Adli Mansur'u geçici cumhurbaşkanı atadı. Şiddete teşvik etmek ve toplumun huzurunu bozmak suçlarından yargılanan birçok Müslüman Kardeşler üyesinin de tutuklanması emredildi. Sisi, televizyonda cumhurbaşkanının "Mısır halkının taleplerini karşılamayı beceremediğini" duyurdu ve anayasanın askıya alınacağını bildirdi.

29 Mayıs 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde katılımın %40 olduğu seçimlerden %97 oy alarak cumhurbaşkanı seçildi.

Abdülfettah Said Hüseyin Halil es-Sisi Kimdir?

Doğum Tarihi:19 Kasım 1954
Mesleği:Siyasi
Ünvanı:Diktatör