DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD Yüksek Mahkemesi'ndeki 'başörtüsü' davası

ABD Yüksek Mahkemesi'ndeki 'başörtüsü' davası

02.06.2015 23:43:48
" Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, ABD Yüksek Mahkemesi'nin, "başörtülü olması" gerekçesiyle Abercrombie&Fitch giyim mağazasınca işe alınmayan Müslüman genç kız Samantha Elauf'un "dini özgürlüğünü savunan bir karar verdiğini" söyledi.

Earnest, günlük basın toplantısında konuyla ilgili soruyu da yanıtladı.

"Özel olarak bu davadaki hukuki argümanları ciddi biçimde değerlendirmeden, haberlere dayanarak genel anlamda baktığımda benim gördüğüm, Yüksek Mahkeme'nin bu bireyin dini özgürlüğünün yanında durduğu" şeklinde değerlendirmede bulunan Earnest, bu kararın ABD Başkanı Barack Obama'nın bireylerin dini özgürlüklerini yerine getirebilmeleri ve ibadetlerinden dolayı ayrımcılığa maruz kalmamaları gerektiği görüşüyle uyuştuğunu belirtti.

Samantha Elauf, doğum yeri olan Oklahoma eyaletinin Tulsa kentinde, 2008 yılında Abercrombie&Fitch mağazasının çocuk bölümüne iş başvurusunda bulunmuş, ancak başörtüsünün mağazanın giyim politikasına aykırı olduğu gerekçesiyle işe alınmamıştı. Tusla'daki bölge mahkemesi, Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu (EEOC) adlı federal kurum tarafından Elauf adına açılan davada, şirketi 20 bin dolar tazminata mahkum emişti. Ancak Denver'daki temyiz mahkemesi, Elauf'un başörtüsünü dini gerekçeyle taktığını belirterek, giyim politikasından muafiyet isteme yoluna gitmediği gerekçesiyle şirket lehine karara varmıştı.

Alt mahkemelerdeki süreçlerin tamamlanmasının ardından Ekim 2014'te kendilerine intikal eden davayı inceleyen Yüksek Mahkeme yargıçları, 1'e karşı 8 oyla dünkü kararlarında, işverenlerin, çalışanlarının ve iş başvurusunda bulunanların dini ihtiyaçlarını yerine getirebilecek imkanı sunması gerektiğine hükmetmişti.

ABD'de 1964 yılındaki Sivil Haklar Yasası, işverenlere çalışanlarına dini inançlar ya da uygulamalar yüzünden ayrımcılık yapılmasını yasaklıyor. ABD'nin en üst mahkemesi niteliğindeki Yüksek Mahkeme'de görülen dava, ülkedeki diğer işletmelere örnek teşkil edecek olması açısından da önem taşıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ebu Cerrah Bin Ubeyde

Eyyup belama, arakadas Kurtlerin rojavadan hergun on sehidi geliyor. Insanlarin can mal ve namusu gitti.sen ise akil tutulmasi yasiyorsun.bu stratejik analizlerini kendine sakla.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş