DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD ve YPG'den 'etnik temizlik' iddialarına yanıt

ABD ve YPG'den, Tel Abyad'da Arap ve Türkmenlere 'etnik temizlik uygulandığı' ve sivillerin bombalandığı iddialarına dair açıklama yapıldı.

16.06.2015 16:16:32

Bianet'in haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile hükümetin Tel Abyad'da Arap ve Türkmenlere “etnik temizlik uygulandığı” ve sivillerin bombalandığı iddiasına ABD ve YPG'den yanıt geldi. ABD, koalisyonun IŞİD hedeflerini bombaladığını, sivillerin hedef olmaması için yoğun çaba gösterildiğini açıklarken, YPG de “birliklerinin insan haklarını ihlal ettiği ve sivillere saldırıldığı” iddialarının gerçek olmadığını açıkladı.

ABD: YOĞUN ÇABA SARF EDİLDİ

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Suriyeli mültecilerin kaçış nedeninin ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava bombardımanı olduğuna ilişkin basında yer alan haberlere yanıt verdi.

Büyükelçiliğin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, koalisyon güçlerinin sivillerin hedef olmaması için yoğun çaba gösterdiği ifade edildi. Açıklamada, “Suriye'nin kuzeyindeki koalisyon hava saldırıları, IŞİD birliklerini hedef almış ve yok etmiş, sivil kayıpların yaşanmaması için yoğun çaba sarf edilmiştir. Sivil nüfusun Tel Abyad'dan kaçması, IŞİD tarafından başlatılan saldırının sonucudur. Bazı medya organlarının imalarının aksine koalisyon, hava saldırılarında sivillerin hedef olmaması için yoğun çaba göstermektedir" denildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jeff Rathke de ABD öncülüğündeki koalisyonun havadan desteğini alan PYD'ye bağlı YPG güçlerinin, Suriye'nin kuzeydoğusunda halkın yurtlarından kaçmasına neden olduğuna dair haberlerden kaygılı olduklarını açıkladı. Rathke, “Bölgedeki hava saldırılarımızın odak noktası IŞİD ile mücadele, başka herhangi bir amacı yok” dedi.

YPG: İDDİALARI REDDEDİYORUZ

YPG, güçlerinin insan hakları ihlalinde bulunduğuna dair iddiaları reddetti:

“Bazı tarafların para karşılığında yürüttüğü kampanyalarla, birliklerimizin insan haklarını ihlal ettiği ve sivillere saldırıldığı yönünde gerçekle alakası olmayan hikaye ve senaryolar yayılmaya çalışılıyor. Bu iddiaların kesinlikle gerçekle yakından uzaktan alakası yok. Bu iddiaları reddediyoruz. Bu iddiaları dillendiren taraflar, IŞİD'in gerçekleştiremediği fitneyi hayata geçirmeyi hedefliyor.” denildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

osman

Işıd KÜRTLERLE BAŞEDEMEYINCE ışid yanlilari hemen kampanyaya basladilar. Dogru yoldasiniz Kürt evlatlar. Allah kürdün yar ve yardimcisi oksun. Cehennem maymunlari olan kan icici işid köpeklerini yok edin.

Ömer

Ya ya aç tavuk rüyasında darı görürmüş Atalarımız nede güzel söylemiş dillerine sağlık .

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan