DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,3608 ₺

EURO

17,4721 ₺

ALTIN

973,06 ₺

BİST

2.403,83 ₺

ABD, Suriye'ye yeniden askeri sevkiyata başladı!

ABD ordusu, Suriye'nin kuzeyine (Rojava) zırhlı araçlar ve askeri lojistik malzeme taşıyan tırlardan oluşan 170 araçlık konvoy sevk etti. Petrol bölgesi Deyr ez Zor iline helikopterler eşliğinde giden araçlar, ABD’nin uzun süredir Kuzey Irak Kürt Yönetimi Bölgesinden Rojava'ya içine yaptığı en büyük sevkiyat olarak kayıtlara geçti.

3 Yıl Önce
2019-10-28 13:48:13

ABD ordusu, Rojava'ya zırhlı araçlar ve askeri lojistik malzeme taşıyan tırlardan oluşan 170 araçlık konvoy sevk etti.

Kuzey Irak Kürt Yönetimi Bölgesinin başkenti Erbil'den yola çıkan ABD ordusu konvoyu sabah saatlerinde Semelka sınır kapısından girerek, Kamışlı üzerinden Haseke'ye, oradan da petrol bölgesi Deyr ez Zor'a ulaştı.

Yaklaşık 170 araçtan oluşan konvoyda 17 zırhlı araç ile çoğunun kasası kapalı yüklü tırlar olduğu bildirildi.

Deyr ez Zor iline helikopterler eşliğinde giden araçlar, ABD'nin uzun süredir Kuzey Irak Kürt Yönetimi Bölgesinden Rojava'ya içine yaptığı en büyük sevkiyat olarak kayıtlara geçti.

ABD yönetimi, geçen hafta, Suriye'nin doğusundaki petrol sahalarında askeri varlığını güçlendireceğini açıklamıştı.

ABD'nin bu amaçla önceki gün Deyr ez Zor'da askeri tahkimata başladığını, El Ömer ve Rumeylan başta olmak üzere petrol sahalarına çok sayıda zırhlı araç sevk ettiğini ve ilin güneydoğusunda Bagoz bölgesinde askeri üs kuracağı araziyi belirlediği belirtilmişti.

Kurulması beklenen yeni üssün konumu ise Esed rejimi ve İran destekli yabancı teröristlerin kontrolündeki Bukemal ilçesine yakın olması nedeniyle stratejik öneme sahip. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş