ABD Senatosunda Türkiye karşıtı tasarı

ABD Senatosunun, Suriye sınırındaki PYD/YPG/PKK'ya yönelik başlatılan 'Barış Pınarı Harekatı' dolayısıyla Türkiye'ye karşı bir yaptırım paketi hazırlandı. Pakette Türkiye'yi hedef alan ağır maddelere yer verildi.

10.10.2019 07:39:51

ABD Senatosundan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen tarafından hazırlanan yaptırım paketi Türkiye'yi hedef alan ağır maddelere yer verildi.

GRAHAM TWITTER'DAN PAYLAŞTI

Söz konusu paketin taslağını Twitter'dan paylaşan Graham, Kongredeki iki partinin de yaptırım konusunda hemfikir olduğunu savundu.

ERDOĞAN, FUAT OKTAY, ÇAVUŞOĞLU YAPTIRIM LİSTESİNDE

Buna göre, yaptırım paketinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gibi bazı bakanların adı tasarıda yer aldı.

ASKERİ ve TİCARİ SEKTÖRLERE YAPTIRIM PLANI

Türkiye askeri ve ticari sektörlerine ağır yaptırım uygulanması istenilen pakette, Türk Silahlı Kuvvetleri'yle uçak, araç, makine ve ilgili tüm parça satışının yanı sıra askeri istihbarat paylaşımının da durdurulması çağrısı yapıldı. Yaptırımların tasarının kabul edilmesiyle devreye gireceği ve Trump yönetiminin Kongre'ye her 90 günde bir bu konuda rapor vereceği belirtildi.

S-400'E DE YER VERİLDİ

Bununla beraber, enerji ve petrol satışı konusunda Türkiye'ye ve Türkiye ile iş birliği yapan yabancı ülke ve kuruluşlara yaptırım uygulanması teklif edilen pakette, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerinin alımı kapsamında da yaptırım istendi.

TRUMP'IN MASASINA GELENE KADAR SENATO ve TEMSİLCİLER MECLİSİ ONAYLAMALI

Söz konusu tasarının Senato'da oylanıp kabul edilmesi durumunda Trump'ın masasına gelmeden önce Temsilciler Meclisi'nde de kabul edilmesi gerekiyor.

Ancak Trump'ın bu tür bir yasa tasarısını veto etme yetkisi bulunuyor. Kongrenin her iki kanadında da 3'te 2 çoğunluğun üzerinde kabul edilmesi halinde ise Trump'ın veto yetkisini aştığı için tasarılar doğrudan yasalaşıyor.

1040353887
Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham

Cumhuriyetçi Senatör Graham'in operasyona karşı son günlerdeki paylaşımları Türkiye'nin tepkisini çekmişti. Graham, PYD/YPG/PKK yapılanmasına destek veren ve konuyla ilgili sıklıkla paylaşım yapan bir isim. Barış Pınarı Harekatı öncesinde de operasyonun başlaması durumunda Senato'da Trkiye'ye karşı yaptırım faaliyetlerinin başını çekeceğini söylemişti.

ERDOĞAN ABD'YE GİDECEK

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 Kasım'da ABD'ye giderek Donald Trump ile görüşecek. Görüşmede S-400 konusunun da konuşulacağı bizzat Erdoğan tarafındna açıklandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)