ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Work:

ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Work:

26.06.2015 00:42:25
ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Robert Work, Rusya'nın bölgesel anlaşmazlıklarda nükleer silah kullanma tehdidiyle "ateşle oynadığını" söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un iki numaralı yetkilisi olan Work, Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Alt Komitesi'nde ABD'nin nükleer stratejisine ilişkin oturumda konuştu.

Work, Rusya'nın provokasyonlarından endişe duyduğunu belirterek, Moskova yönetiminin tırmanan güvenlik gerilimine karşın savunma stratejisini nükleer söylemi artırarak belirlediğini vurguladı.

Work, "Gerginliği nükleer silahları kullanarak kontrol edebileceğini düşünen biri tek kelimeyle ateşle oynuyor. Halbuki nükleer kullanım ise gerginliği en üst seviyeye çıkarır" diye konuştu.

Üst düzey Rus yetkililerin ellerindeki nükleer silahlara ilişkin "sorumsuzca" açıklamalar yapmayı sürdürdüğünü dile getiren Work, Moskova'nın bunu yaparken kendilerine ve müttefiklerine gözdağı vermek istediğini ifade etti. Work, "Ancak başarısızlığa uğradılar. Bilakis onlar NATO birliğinin dayanışmasını güçlendirdiler" dedi.

Rusya'nın, 500 ile 5 bin 500 kilometre menzilli karadan fırlatılan balistik ve güdümlü füzelerin konuşlandırılmasını yasaklayan Orta Menzilli Nükleer Silah Anlaşması'nı ihlal etmeyi sürdürdüğünü söyleyen Work, anlaşmanın ihlaline karşın ve Rusya'nın bu ihlalle önemli ölçüde askeri üstünlük elde etmesini önlemeye ilişkin ABD Başkanı Barack Obama'nın göz önünde bulunduracağı seçenekleri Pentagon'un geliştirdiği bilgisini verdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

nergislalezar

(1)Amenna. Millet üzerine düşeni yaptı. Şimdi top Ak partide... 2002 deymişçesine, yeni bir parti kurulmuşçasına şevk ve heyecanla çalışması gerek.Verilen vaatleri gerekirse üç beş fazlasıyla yerine getirerek klasik siyasi parti anlayışından farklı olduğunu ,ben söylersem fazlasıyla yaparımı göstermeli. Herkese kucaklayıcı olmalı ama kendinden olmayanı kucaklarken benden olan her halükarda bendendir diye ihmal etmemeli yani başkasını kazanmaya çalışırken kendinkini kaybetmemeli.