SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
" "
ABD-Rusya arasında yeni bir gerginlik!

ABD-Rusya arasında yeni bir gerginlik!

ABD Başkanı Trump, ülkesinin çıkarlarına hizmet etmeyen bütün ülkelere karşı açtığı siyasi ve ekonomik savaşı sürdürüyor. ABD şimdi de, Kuzey Akım 2 Projesi yüzünden Rusya’ya yeni yaptırımlar getireceğini açıklaması Moskova ile Washington arasında yeni bir gerginliğe yol açtı.

ABD-Rusya arasında yeni bir gerginlik!
21.5.2019 15:43:47

buyuk_66

Başkanlık koltuğuna oturduğu günden beri ABD çıkarlarına hizmet etmeyen ülkelere karşı ekonomik ve siyasi savaş başlatan Trump'ın hedefinde şimdi de, Rus doğal gazını Almanya'ya taşıyacak olan Kuzey Akım 2 Boru Pattı Projesi var.

ABD'DEN, RUS DOĞALGAZI PROJESİNDE
YER ALAN ŞİRKETLERE YAPTIRIM GELİYOR

Amerika Enerji Bakanı Rick Perry, Rus doğalgazını Almanya'ya taşıyacak olan Kuzey Akım 2 boru hattı projesinde yer alan şirketlere yönelik çok uzak olmayan bir gelecekte yaptırımların devreye alınacağını söyledi.

Amerika'nın Sesi Radyosu konuyu, "Kuzey Akım 2 boru hattı projesi Amerika ve bazı doğu Avrupa ülkeleri tarafından yoğun eleştirilere maruz kalıyor. Eleştirilerin nedeni bu hattın devreye alınmasının Avrupa Birliği'ni Rus gazına daha fazla bağımlı hale getirecek olması." diye duyurdu. 

KUZEY AKIM 2 BORU HATTIYLA İLGİLİ
SENATO'YA YENİ BİR YASA GELECEK
 
Amerika Enerji Bakanı Perry, Ukrayna'daki temasları sırasında yaptığı açıklamada “Kuzey Akım 2 hattına karşı Amerika'nın muhalefet sürüyor. Amerika'da Temsilciler Meclisi ve Senato'dan bir yasa geçerek Başkan'ın önüne gidecek ve Başkan da o yasayı imzalayacak. Bu yasayla Kuzey Akım 2 boru hattıyla ilgili yaptırımlar devreye girecek” dedi.

KREMLİN, ABD'NİN YENİ
YAPTIRIMLARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Kremlin'den bu açıklamalara yanıt geldi. Rusya, Almanya'ya uzanacak olan boru hattıyla ilgili olarak Amerika'nın tavrını, rekabet kurallarına aykırı ve Moskova ve Avrupalı ülkeler tarafından kabul edilemez olarak niteledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov telekonferans aracılığıyla gazetecilerin sorularını yanıtlarken “Amerika'nın bu davranışı sadece bizim açımızdan değil diğer birçok Avrupalı ülke tarafından da kabul edilemez” dedi.

PESKOV: 'KUZEY AKIM 2 PROJESİ'NİN
TAMAMLANACAĞINA İNANIYORUZ

ABD yönetiminin, Rus gazını Almanya'ya taşıması planlanan Kuzey Akım 2 projesine yönelik yaptırım hazırlıklarına da değinen Peskov, "Kuzey Akım 2, uluslararası dev şirketlerin yer aldığı ve inşaatın büyük oranda tamamlandığı uluslararası bir proje. Projenin tamamlanacağına inanıyoruz." ifadesini kullandı.

Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump'ın, Japonya'da düzenlenecek G20 zirvesinde bir araya gelmeleri halinde, Avrupa'nın enerji güvenliğine dair konuları da istişare edebileceklerini söyledi.

ABD'Lİ BAKAN, YAPTIRIMLARI KISA SÜREDE
AÇIKLAYACAKLARINI SÖYLEMİŞTİ

ABD Enerji Bakanı Rick Perry, dün yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin Kuzey Akım 2 projesinde yer alan şirketlere yönelik yaptırım kararını kısa süre içinde açıklayacaklarını belirtmişti.

Toplam maliyetinin 10 milyar avro civarında olması beklenen Kuzey Akım 2 projesiyle yılda 55 milyar metreküplük Rus gazının Baltık Denizi üzerinden Almanya'ya sevk edilmesi planlanıyor.

ABD, Ukrayna, Polonya ile Baltık ülkelerinin inşasına karşı çıktığı projenin ortakları arasında Gazprom'un yanı sıra Shell, OMV, Engie, Uniper ve Wintershall gibi şirketler yer alıyor.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR