DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD, rehine politikasında değişikliğe gidiyor

ABD, rehine politikasında değişikliğe gidiyor

24.06.2015 22:16:49
ABD Başkanı Barack Obama, terörist gruplar tarafından rehin alınan Amerikalılara ilişkin politikalarında değişikliğe gittiklerini duyurdu. Değişiklikle birlikte ailelerin, haklarında soruşturma açılması korkusu yaşamadan sevdiklerini geri getirmek için fidye ödeyebilmelerine izin verilecek.

Obama, rehinelere ilişkin politika değişikliğini Beyaz Saray'da açıkladı. Terörizmle bağlantılı gruplarca, 2001'deki 11 Eylül saldırılarının ardından 80'den fazla Amerikalı'nın rehin alındığını ifade eden Obama, yönetim olarak, bu rehinelerin ülkelerine güvenli şekilde geri getirilmesi ve ailelerine sahip çıkılması için ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerektiğini söyledi.

Obama, bu noktada yılmadan çalışmayı sürdürdüklerini belirterek, geçen yıl Suriye ve Yemen'deki Amerikalı rehinelerin kurtarılması için operasyon yetkisi verdiğini hatırlattı. 11 Eylül sonrasında rehin alınan ABD vatandaşlarının yarısından fazlasının belirli bir zaman sonra evlerine dönmesinin sağlandığını, ancak bazılarının ise şu ana kadar kurtarılamadığına değinen Obama, "Bu rehineler için kabus devam ediyor, dolayısıyla bizim de gece gündüz onları aileleriyle buluşturmak için çalışmamız devam ediyor" dedi.

Rehinelerin ailelerinin, yakınlarının kurtarılması konusunda bakanlıklar ve kurumlar arasında iş birliğinin olmadığından, bürokrasi içinde kaybolup gitmekten ve bazı noktalarda başvurmayı düşündükleri yollar nedeniyle tehdit edildiklerinden şikayetçi olduklarını anlatan Obama, "Bunlar kesinlikle kabul edilemez" ifadesini kullandı.

Yeterince acı çeken bu ailelerin, hükümet tarafından göz ardı edildiklerini asla düşünmemeleri gerektiğini dile getiren Obama, bu noktada rehine politikalarının kapsamlı şekilde gözden geçirilmesi talimatını verdiğini bildirdi.

Obama, daha önce rehin alınanlar ve ailelerinin de bu gözden geçirmeye katkı sunduğunu, gittikleri politika değişikliğinde bu önerilerin doğrudan etkili olduğunu ifade ederek, "Hükümetimizin, iyi niyetlerine karşın, onlara hayal kırıklığı yaşattığı zamanların olduğu doğru. Onlara daha iyisini yapabileceğimiz sözünü verdim. Bugün resmen Amerikalı rehinelerin nasıl evlerine geri döndürülebileceğini ve ailelerine destek olunabileceğini geliştirmek için yeni başkanlık politikası direktifi veriyorum" diye konuştu.

Bu noktada atacakları adımları sıralayan Obama, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Amerikalı rehinelerin evlerine güvenli şekilde dönmesi en büyük önceliğimiz ve bu noktada ulusal güç unsurlarının hepsini kullanacağız. ABD yönetiminin, Amerikalı rehineleri elinde bulunduran terör gruplarına fidye ödeme gibi tavizlerde bulunmayacağını teyit edebilirim. Bu kamuoyunda önemli tartışmalara neden olabilir ancak bu özellikle aileler için zor ve hassas bir konu. Buna sadece başkan olarak değil, aynı zamanda bir eş ve baba olarak bakıyorum, eğer benim ailem tehlikedeyse, onları geri kazanmak için her yolu denerdim. Hükümetin teröristlere fidye ödemesinin, daha fazla Amerikalı'yı tehlikeye attığını ve bununla da durdurmak istediğimiz terörizme kaynak oluşturduğumuzu düşünüyorum. Dolayısıyla politikamız sonunda daha az Amerikalı'yı tehlikeye sokacak".

Obama ayrıca politika değişikliğinin, yönetimin, rehinelerin ailelerinin veya onlara yardımcı olan üçüncü şahısların rehin alıcılarla iletişim kurmalarını engellemeyeceğini belirterek, hükümetin bu noktada ailelere yardımda bulunabileceğini anlattı.

Rehinelerin ailelerine seslenen Obama, "Sizleri yüzüstü bırakmayacağız. Sizin yanınızda yer alacağız" dedi.

Obama, hükümetlerinin de bu noktada daha iyi organize olacağını, Ulusal Güvenlik Konseyi altında rehine konusunda ekip oluşturulacağını kaydetti.

Ailelerin, göz ardı edildiklerine veya oyalandıklarına dair şikayette bulunduklarını da belirten Obama, yeni değişikliğin, yönetimin rehinelerin aileleriyle çalışmalarına farklılıklar getireceğini ve bu alanda özellikle görevlendirilecek bir koordinatörün yönetimle aileler arasında iletişimi sağlayacağını aktardı.

Obama, hiçbir aileye, rehinelerini geri getirmek için fidye ödemelerinden dolayı dava açılmayacağına vurgulayarak, ailelerin acılarına böyle bir tehditle daha fazla sancı eklemenin yapacakları en son şey olması gerektiğini ifade etti.

Rehin tutulan Amerikalılara ve onların ailelerine seslenen Obama, "ABD, sizi ailelerinizle yeniden bir araya getirmek için çalışmalarını asla sonlandırmayacak. Her kadar zaman alırsa alsın bundan vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

İSLAM

ALLAH cc. bu vahabi ve şiilere ya hidayetverip iman nasip etsin yada helak etsin inşaallahdiğer kardeşlerimize selamlarım

Görüş Bildir Bizimle Paylaş