ABD Özel Temsilcisi Jeffrey: Kürtlerle gurur duyuyorum; yardımlarımız sürecek

Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani’yi bugün Erbil’de ziyaret eden ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, “Kürtlerle gurur duyuyorum” diyerek, ABD’nin Kürdistan’a yönelik yardımlarının devam edeceğini dile getirdi.

07.12.2019 16:07:43

Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani ile ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey bugün Erbil'de bir araya geldi.

Görüşme sonrası ikili kısa bir açıklama yaptı.

Başbakan, ABD'nin Kürdistan Bölgesi'yle olan tarihi dostane ilişkilerine bağlı olduğunu belirtirken, Jeffrey ise, “Kürtlerle gurur duyuyorum” diyerek, ABD'nin Kürdistan'a yönelik yardımlarının devam edeceğini dile getirdi.

Jeffrey, “Irak Kürdistanı'ndaki dostlarımla bir araya gelmekten mutluyum. IŞİD'le mücadelede verdiğiniz bedellerle gurur duyuyoruz. Karşılıklı yardım ve işbirliğimizin sadece Irak'ta değil, bütün bölgede devam etmesini umuyorum” dedi.

IŞİD'in son saldırılarıyla ilgili ise Jeffrey, “Bazı komutanların da hazır bulunduğu görüşmemizde IŞİD'le mücadeleye olan desteğimizin süreceğini belirttik” ifadesini kullandı.

MESUT BARZANİ İLE DE GÖRÜŞTÜ

Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile de görüşen ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Rojava konusunda kendisinin görüş ve önerilerine ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Görüşmede ABD'nin Erbil Başkonsolosu Stefan Fagin, ABD'nin Suriye'deki kuvvetlerinin komutanı Tümgeneral Eric T. Hill ve diğer yetkililer de de hazır bulundu.

Mesut Barzani'nin Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, görüşmede Jeffrey, Kürdistan Bölgesi'ndeki huzur ve kalkınmadan övgü ile söz ederek  ülkesinin Kürdistan Bölgesi ile gittikçe gelişen ilişkilere sahip olduğuna dikkat çekti.

IŞİD'e karşı ortak mücadelenin ele alındığı görüşmede Jeffrey, son dönemde artan IŞİD saldırıları nedeniyle yaşanan can kayıplarından ötürü Barzani'ye başsağlığı diledi.

Irak'taki durumunun da görüşüldüğü görüşmede her iki taraf, ülkedeki istikrar ve huzurun bozulmasının teröre yaradığına vurgu yaparak bu olaylar nedeniyle IŞİD tehdidinin arttığını belirtti.

Görüşmede Rojava ve Suriye'nin doğusunda yaşanan gelişmeler masaya yatırıldı. Her iki taraf da “bölgede demografik değişime ve Suriye'de Kürtlerin daha göçe mecbur bırakılarak acı çekmelerine izin verilmemesi gerektiğini” dile getirdi.  

James Jeffrey ayrıca, “Kuzey Suriye için Mesut Barzani'nin görüş ve önerilerine ihtiyacımız var” dedi.

Görüşmenin ardından Twitter hesabından bir açıklama yapan Barzani, Jeffrey ile verimli bir toplantı yaptıklarını söyledi.

Barzani, görüşmede Bağdat ve Irak'ın diğer kentlerindeki protesto gösterilerinin yanı sıra Suriye'deki durumu ve IŞİD tehdidini ele aldıklarını kaydetti.

YORUMLAR (0)

hakan

molla mustafa barzaqni dende gurur duyuyordunuz,o zamanda ırakta saddama karşı kışkırtarak helak olmasına sebeb oldunuz,siz kürtleri değil israilin arzu mevd idealini seviyorsunuz siz kürt gençliğinin siyonizm için tetikciliğini seviyorsunuz,velevki orada onlar hükümran oldular siz o toprakları onlara bırakacakmısınız hakikaten kürtler bu buna inanıyormu inanıyorlarsa o tetikcilik yapan gençler molla mustafa barzanının hikayesini bir okusun,