DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD'nin dörtte üçü dondu, milyonlarca ev elektriksiz, soğuktan ölümler artıyor

ABD'de 4 eyalette 21 kişi hayatını kaybetti. Hava sıcaklığının rekor seviyede düştüğü Teksas eyaletinde, çöken altyapı nedeniyle milyonlarca kişi elektriksiz kaldı.

17.02.2021 16:48:26

Başkan Joe Biden durumdan etkilenen eyaletlere federal yardıma hazır olduklarını açıkladı.

Meteoroloji uyarılarına rağmen tedbir alınmaması eleştirilirken enerji altyapısında çokça tartışılan büyük eksikliklerden dolayı elektrik sorununun hava şartları düzelse dahi sürebileceğine dikkat çekildi.

Reuters ajansına göre, 1.4 milyon nüfuslu en büyük kent olan Houston başta olmak üzere 4 milyondan fazla tüketici elektriksiz. Dallas'ta evlerin dörtte biri karanlığa gömülmüş vaziyette.

Ülkenin ikinci en büyük eyaleti Teksas ile Louisiana, Kentucky ve Missouri eyaletlerinde en az 21 kişi hayatını kaybetti.

Kanada sınırından Meksika'ya kadar ülkenin iç ve güney kesimlerinde 170 milyon kişiyi etkileyen kar, buz, yağmur ve dondurucu soğuklar nedeniyle eyaletlerde endişe verici düzeyde elektrik ve ısıtma sorunu yaşandığı belirtildi.

teksas

Poweroutage.us sitesine göre kötü hava şartlarının en fazla vurduğu eyaletlerden Teksas'ta 4 milyon 300 bin ev ve iş yerinin elektriksiz kaldığı bildirildi.

Apalaçya bölgesi olarak bilinen Kentucky, Alabama, Kuzey Carolina gibi diğer çevre eyaletlerde de 500 binden fazla kişinin de elektrik kesintisi yaşadığı kaydedildi.

16 eyalete hizmet veren Southwest Power Pool elektrik şirketinin, rekor derecedeki soğuk yüzünden ısı ve elektriğe yönelik artan aşırı talep nedeniyle belli saatlerde dönüşümlü olarak elektrik kesintileri uygulamak zorunda kaldıklarını açıkladı.

Vatandaşlar araçlarının içinde ısınmaya çalıştı

Teksas'ın Houston şehrinde, 500'den fazla kişinin aşırı soğuğa karşı belediyenin koruma binalarına sığındığı bilgisi paylaşılırken, evlerdeki elektrik kesintileri nedeniyle çoğu vatandaşın da araçlarını çalıştırarak içinde ısınmaya çalıştığı belirtildi.

Teksas'ta bir aile, kendi imkanlarıyla ısınmaya çalışırken evinde çıkan nedeniyle 4 kişi öldü. Yine Teksas'ta arabada ısınmaya çalışan bir kadın ve 8 yaşındaki bir kız karbonmonoksit zehirlenmesinden dolayı hayatını kaybetti.

10347427_021721-cc-ap-texas-ice-img

Teksas, eksi 18 derece ile son 30 yılın en soğuk günlerini yaşıyor. Minnesota'da eksi 39, Kansas'ta eksi 34 ve Güney Dakota'ta eksi 26 derece ile eyaletlerde son yıllardaki en düşük sıcaklığın kaydedildiği bildirildi.

Kötü hava koşullarına maruz kalan birçok eyalette "acil durum" ilan edilirken, Teksas'ta 3 binden fazla uçak seferinin de iptal edildiği açıklandı.

ABD Ulusal Meteoroloji Servisi, soğuk hava şartlarının Teksas ve çevresinde etkisini birkaç gün daha sürdüreceği uyarısında bulunurken, kar ve buzlu yağmur yağışı ile soğuk havanın daha güneye ve kuzeydoğu bölgesine doğru genişleyeceğini kaydetti.

Perşembe gününden bu yana etkili olan sert kış şartları ve buzlanma nedeniyle meydana gelen kazalarda en az 11 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

 AA

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş