SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
ABD'nin beyazları kirletiyor, azınlıkları soluyor

ABD'nin beyazları kirletiyor, azınlıkları soluyor

Washington Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre ABD’li beyazlar daha fazla çevre kirliliği üretiyor ancak kirlilikten daha az mağdur olanlar da yine onlar.

ABD'nin beyazları kirletiyor, azınlıkları soluyor
13.3.2019 08:59:53

TİMETÜRK|ÇEVİRİ HABER

Üniversitenin yaptığı tüketim merkezli araştırmaya göre ABD'de hava kirliliğinden sıkıntı çekenler ile en yüksek düzeyde kirlilik üretenler arasında büyük bir ırksal fark var.

Buna göre Amerika'nın azınlıkları beyazların aksine neden oldukları hava kirliliğinden daha fazlasına maruz kalıyorlar.  

Minnesota Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Jason Hill ve Washington Üniversitesi Prof. Christopher Tessum tarafından yürütülen araştırma tüketim örneklerini kaynaklarına inerek ele aldı. Daha sonra elde edilen bulguları hava ve çevre kirliliğinden en fazla etkilenen azınlıklarla karşılaştırdılar.

Araştırmacılar beyaz nüfusun Siyahi ve Latin nüfusa göre farklı seviyelerde tüketim yaptığını ve bu seviyelerin hava kirliliğine genel etkilerini doğruladığını gösterdi.

Araştırmadan beyazların ürettikleri hava kirliliğinden yüzde 17 daha az oranda kirliliğe maruz kaldıklarını ancak Siyahilerin ve Latinlerin ürettikleri hava kirliliğinden yüzde 56-63 civarında daha fazla kirliliğe maruz kaldıkları ortaya çıktı.

Bu ise bütüne bakıldığında beyazların diğer nüfuslara oranla tüketici malzemeleri ve yiyecek olsun aynı ürünlerle en yüksek kirliliği ürettiği de ortada. Hava kirliliğinin neden olduğu hastalıkların başında ise kanser, kalp hatalıkları ve diyabet çeşitleri geliyor.

Kaynak: telesurenglish.net


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR