DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD'nin bağımsızlığının 239. yılı

ABD'nin bağımsızlığının 239. yılı

7 Yıl Önce
2015-06-25 22:38:20
ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, uluslararası alanda Türkiye'nin ABD'nin önemli stratejik müttefiki olmaya devam ettiğini belirterek, "Her ikimizin de ülkelerini tehdit eden teröristlere karşı birlikte savaşmaya ve inandığımız değerleri savunmaya devam edeceğiz" dedi.

ABD'nin Adana Konsolosluğu, ABD'nin bağımsızlığının 239. yılı dolayısıyla resepsiyon verdi. John Bass ve eşi Holly Holzer Bass da yıl dönümü dolayısıyla bir otelde düzenlenen "Bağımsızlık Günü" resepsiyonuna katıldı.

Bass, burada yaptığı konuşmada, Adana'da olmaktan, tarihi yerlerin bazılarını görmekten, mükemmel kebabından yemekten ve enerjik, akıllı, misafirperver Adanalı, Mersinli, Gaziantepli ile diğer misafirlerle tanışmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Adana'da Amerikan ordusunun 1954'ten buyana var olduğunu, ABD Konsolosluğu'nun ise 1961 yılında İskenderun'dan Adana'ya taşındığını anımsatan Bass, "Buradaki işimiz her zamanki önemini koruyor. Bu özel gün bana birlikte yaptığımız çalışmaların ülkeler ve insanlar olarak paylaştığımız değerleri vurguladığını hatırlatıyor. Bu değerler sizinle ABD'nin kuruluşunu kutlarken gurur duymamı sağlayan değerlerle aynı" diye konuştu.

Bass, bu yıl her iki ülkenin önemli şeyler yaptığını anlatarak, şöyle devam etti:

"Uluslararası alanda Türkiye ABD'nin önemli bir stratejik müttefiki olmaya devam ediyor. Her ikimizin de ülkelerini tehdit eden teröristlere karşı birlikte savaşmaya ve inandığımız değerleri savunmaya devam edeceğiz. Benzer şekilde hem teröristler hem de Esed rejimi tarafından tehdit edilen Suriyelilere ve Iraklılara insani yardım yapma konusundaki ortaklığımız, gücümüzü ve kararlığımızı gösteriyor. Adana ve Güneydoğu Türkiye'de, sahip olduğumuz ortak değerler gündemimizi belirledi. Aile içi şiddeti önlemeye yönelik programlarla, kadınlar için iş fırsatlarını artırarak ve kadınların politikaya atılmasını teşvik ederek, birlikte kadınları güçlendirdik. Yakın zamanda gerçekleşen milletvekili seçimlerinde kadınların başarısı kadınları daha güçlü işlerde görmek isteyen herkes için bir başarıdır. Gençlerimize, bilgilendirici programlar, değişim programları ve hem ülkemizde hem de dünyada yeni bağlantılar yaratarak yatırım yaptık. Kişisel bağlantılarımızı sosyal medya, sanatsal ortaklıklar ve en önemlisi diyalogla arttırdık. Bütün bu aktiviteler ve ortaklıklar paylaştığımız ortak değerlere, demokrasi ve özgürlükle ilgili ortak fikirlerimize dayanmaktadır."

- "4 Temmuz Amerikalılar için özel bir gün"

Bass, ABD'nin bağımsızlığının 239. yılını kutladıklarını bildirerek, şunları kaydetti:

"4 Temmuz her zaman tüm dünyadaki Amerikalılar için özel bir gün olmuştur. Eğer facebook üzerinden bizi takip ediyorsanız, bağımsızlık günü ile ilgili her birimiz için kişisel olarak 4 Temmuz'un ne anlama geldiğini anlatan videolarımızı görmüş olmalısınız. 4 Temmuz belki de Amerikan bayramlarının en 'Amerikan' olanıdır ve kişisel hatıralar, tarih ve geçmişteki kutlamaların hikayeleriyle birleşerek, herkes için farklı bir anlam yaratır. Benim için, iyi arkadaşlar, dolu yemek, sıcak hava ve havai fişekler demek ama aynı zamanda cesaret, azim, özgürlük ve milletçe ve uluslararası toplum olarak bir araya geldiğimizde daha da güçlü olma kararlığımızı ifade ediyor. Öyleyse lütfen ABD'nin bağımsızlığını kutlarken ve Türk-Amerikan dostluğu müttefikliğimiz, özgürlük ve demokrasiye olan ortak tutkumuzu selamlarken bana katılın."

- "Birçok şeyi özleyeceğim"

ABD'nin Adana Konsolosu John L. Espinoza ise resepsiyona katılanlara teşekkür ederek, görev süresinin Temmuz'da dolacağını bundan dolayı üzgün olduğunu söyledi.

Herkese misafirperverlik, cömertlik ve arkadaşlıklarından dolayı teşekkür eden Espinoza, "Mersin, Adana ve Güneydoğu'da birçok şeyi özleyeceğim. Kebaptan lahmacuna, köfteden baklavaya kesinlikle yemekleri özleyeceğim. Tarihi yerleri ve bu bölgenin yaratıcı, entelektüel, cömert ve cesur kadın ve erkeklerini özleyeceğim" şeklinde konuştu.

İki ülkenin milli marşlarının okunduğu ve bayrak töreninin yapıldığı resepsiyona, Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve davetliler ile Adana'da yaşayan ABD vatandaşları, İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı'nda görevli ABD'li askerler de katıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Bahadır Aksoy

Belki ütopik gelecek ama şimdiden görüyorum ki ikinci paralel tarikatlardır.. Yurt dışı bağlantısı yok diyeceksiniz ama FETÖ'ye de öyle diyorlardı 70'li yıllarda. Cübbeli bunun için gayet müsait. AK Parti tarikatlara laf söyleyemiyor oy kaygısından dolayı ama ilerde sıkıntı çıkacak. Tüm para trafiği kontrol edilmeli. Şirketler grubu var adamların. Kadrolaşma desen zaten bizzat Erdoğan'a adam gönderiyorlar. Tehlike büyük!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş