DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD muhalifleri değil, PYD'yi ilerletti

ABD ve koalisyon uçaklarının desteğiyle PKK'nın Suriye kolu PYD'nin ilerlemesinde önemli rol oynadığı iddia edildi...

24.06.2015 06:51:30

PYD'nin Tel Abyad'ı ele geçirmesiyle birlikte Suriye'de ABD'nin muhaliflere alan açmak amacıyla havada yaptığı desteğin PYD'ye oranla daha az olduğu öne sürüldü. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Suriye'de 10 ayda düzenlediği bin 774 hava saldırısından yaklaşık bin 200'ünü, PKK'nın Suriye'deki kolu PYD güçlerine destek için yaptı. ABD, muhaliflerin Esed güçleri ile çatıştığı bölgelere ise destek vermedi.

Yeni Şafak Gazetesi'nin haberine göre; ABD Savunma Bakanlığı'nın verilerine göre, ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri IŞİD ile mücadele kapsamında Suriye'de 10 ayda bin 774 hava saldırısı düzenledi. Bunların yaklaşık bin 200'ü Kobani, Haseke, Tel Abyad gibi yerlerde IŞİD'e karşı sahadaki PYD güçlerini desteklemek için yapıldı. Koalisyon güçlerinin özellikle Esed rejimi ile bölgedeki diğer muhalif gruplar arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Halep gibi yerlere çok fazla hava saldırısında bulunmadığı görülüyor.

PYD'NİN HAVA KUVVETİ

ABD, IŞİD ile mücadelede Irak'ta, federal hükümetle koordineli biçimde çalışırken, Suriye'de ise bunu yapmadı. Gerekçe olarak da sahada belirli düzenli güçler bulunmaması olarak gösterdi. Bu noktada ABD yönetimi, Suriye'de ılımlı muhaliflerden hangilerini desteklemesi gerektiği konusunda çekinceler ortaya koydu. Ancak Suriye'nin kuzeyindeki Kobani'nin IŞİD'ten geri alınmasından bu yana ABD'nin, bölgede PYD ve onunla hareket eden diğer güçlerle koordinasyon ve işbirliğini diğer muhaliflere göre daha fazla yapmaya başladığı görülüyor.

KOBANİ'YE 943 SALDIRI

Geçen Ekim ayında Kürt nüfusunun yoğunlukta olduğu Kobani bölgesinde IŞİD ile yerel güçler arasındaki çatışmaların artmasıyla ABD'nin hava saldırıları bu bölgede yoğunlaşmıştı. Kobani'nin geri alındığı Ocak ayına kadar sahadaki güçlere 639 hava saldırısıyla destek verildi. Koalisyon güçleri, Kobani ve çevresi için geçen Eylül ayından bugüne kadar 10 ayda toplam 943 hava saldırı yaptı.

HAZİRAN'DA 33 KEZ BOMBALADI

ABD saldırılarının açtığı alan ile PYD'ye bağlı güçler doğuya doğru ilerlerken, Pentagon'un verileri de Haseke, Tel Abyad ve Ebu Kemal bölgesindeki hava saldırılarının son dönemde arttırıldığını ortaya koyuyor. Buna göre bu iki bölgede, Eylül'de 5, Ekim'de 5, Kasım'da 4, Aralık'ta 5 hava saldırısı yapılırken, bu sayılar Ocak'ta 13, Şubat'ta 33, Mart'ta 14, Nisan'da 44, Mayıs'ta ise 88'e çıktı. Haziran'da da şimdiye kadar 33 hava saldırısı gerçekleştirildi.

MUHALİFLERE HAVA DESTEĞİ YOK

Buna karşın, koalisyon güçlerinin özellikle Esed rejimi ile bölgedeki diğer muhalif gruplar arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı yerlere çok fazla hava desteğinde bulunmadığı görülüyor. Esed güçleriyle muhaliflerin mücadele verdiği Humus civarına ise hiç hava saldırısı desteği yapılmadığı dikkati çekiyor.

İşte kirli ortaklık

Tel Abyad'ı ele geçiren PYD, 20 bin nüfuslu Hammam kasabasında ABD desteğiyle etnik temizliğe başladı. Bölgeye karargah kurmak isteyen örgüt, dün saat 11.00'e kadar kasabayı boşaltmaları için Türkmenlere süre verdi. Türkmenler evlerinden çıkmayınca ABD bombardımanı başladı.

Türkiye'ye 20 km mesafedeki Hammam Türkmen kasabasına önceki gün gelen PYD'liler'in kasabayı boşaltmasını istediği aileler evlerinden çıkmadı. PYD'nin, kasabayı boşaltmaları için dün saat 11.00'e kadar süre tanıdığı Türkmenler, süre dolmasına rağmen kasabayı boşaltmadı. ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları da, kasabanın 1 kilometre yakınına bomba yağdırdı. ABD'nin bombaladığı alanda herhangi bir IŞİD unsuru bulunmuyor. IŞİD militanları bombalanan alana yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunuyor. Tel Abyad bölgesindeki en büyük Türkmen yerleşim birimi olan Hamamı Türkmen kasabasında yaklaşık 20 bin kişi yaşıyor. ABD bombardımanı sonrasında sadece 50 aile Türkiye sınırına doğru yola çıktı. Kasabada yaşamakta ısrar eden Türkmenler ise çıkmamakta kararlı.

IŞİD BURADA DEĞİL

Yeni Şafak, kasabasında yaşayan Türkmenlere telefonla ulaştı. PYD'nin karargah kurmak istediğini ve kendilerini köyden kovmaya çalıştığını söyleyen Türkmenler, “Çıkarsak bir daha geri dönemeyiz. Ölsek de burayı terk etmeyeceğiz" dedi. Suriyeli Türkmenlerden biri, “Biz IŞİD'ci değiliz, kasabamızda da IŞİD'ci yok. YPG bizi buradan kovarak evlerimizi başkalarına verecek" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

muhammet tezcan

daişin de amerikanın da ypg-pkk nın da Rabbim belalarını versin! bunların hepsi müslümanlara kan kusturmak için ortaklaşa hareket ediyorlar! Asıl sorun hala bunlara karşı bir tedbir alamayan,yangına ne zaman bizim eve de sıçrayacak dercesine uzaktan bakan bizim firasetsiz ve basiretsiz hükümetlerimizde!!!

zülküf

pkk amerikanın taşeronluğunu teyid ettiği bu günlerde, amerikan savaş uçaklarının yer açması ve bombalarla pkk teroristlerini desteklemesi kimsenin gözünden kaçmıyor. normalde işidin önünde etek giyip kaçan pkklılar ne hikmetse yorulmadan yıkılmadan ilerliyorlar. bu büyük kazanımı tabiki amerikaya borçlular. yerden telsiz bağlantısıyla amerikan savaş uçaklarına koordinat veren ve şu hedefi vurun diyen teroristlere amerikada güzellik yapıp önlerini tonluk bombalarla açmaktadır. hal böyle olunca pkk ya herşey çok kolay oldu. pkk dua etsinde amerika o uçakları devamlı kaldırsın.

heyhat

heyhat ki ne heyhat abd kucağında bop eş başkanlığında ortadoğuyu kan gölüne çevirenler utanmadan sıkılmadan abd den şikayetçi.ne ekiyorsanız onu biçiyorsunuz.

mehmet özkan

TETİKÇİ BİR GAZETEDEN ANCAK BU KADAR YALAN HABER ÜRETİMİ OLABİLİR..YİNE KÜRT DÜŞMANLIĞI YİNE TÜRKMENLER ÜZERİNDEN ÜRETİLEN İĞRENÇ YALANLAR..

İSLAM

türkiye kürt devletine karşı değil türkiyedeki kürtleride etkilemez pkk etkilenir isyan çıkartır etkilenen yok olur sürülür iran ise istemez kürt devleti kurulunca iran saldıracak

hasan

Yeni Safak..iftiralara devam. Iside enbbuyuk destegi siz veriyorsunuz. Kürtler işidden daha tehlikelidir diyen siz degil miydiniz.igrenc iftiralariniza artik kimse inanmiyor.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan